Android Telefonunuzun Bataryasının İyi Durumda Olup Olmadığını Nasıl Öğrenirsiniz ?

Android telefonunuzun pil sağlığı yerinde mi, Android telefonunuzun bataryasının iyi durumda olup olmadığını nasıl öğrenirsiniz, kullanılabilecek pil sağlığı kontrol uygulamaları nelerdir ? Tüm bu soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Telefon yada tablerimizde kullandığımız piller zaman içinde yıpranarak ilk günkü kadar iyi şarj olmayabiliyorlar. Tam bir şarjla bile eskisi kadar performans alamıyorsunuz pillerden.

Peki telefonun şarjı neden çabuk bitiyor, telefonun batarya ömrü nedir, pil ömrünü uzatmak için neler yapmalı ?

Android Telefonunuzun Bataryasının İyi Durumda Olup Olmadığını Nasıl Öğrenirsiniz ?

Telefonunuzun bataryasının iyi olup olmadığını fiziki bir kontrolden geçirerek ve 3.cü parti pil sağlığı uygulaması kullanarak öğrenmeniz mümkün.

Bataryanın Fiziki Olarak Kontrolü

Eğer çıkarılabilir bir bataryaya sahipseniz öncelikle bataryanızın fiziki durumunu incelemeniz gerekir.

Telefonunuzu kapatın ve bataryanızı telefonunuzdan dikkatlice çıkarın. Bataryada; şişme , yeşil-beyazımsı lekeler , metal kısmında paslanma gibi durumlardan herhangi birini gözlemlemişseniz , bunlar bataryanızın iyi durumda olmadığına dair birkaç işaretdir.

Android Telefonunuzun Bataryasının İyi Durumda Olup Olmadığını Nasıl Öğrenirsiniz ?
Bataryanın Fiziki Olarak Kontrolü

Batarya Pil Testi Uygulaması

Android cihazlarda batarya durumunu öğrenmek için pek çok kullanılır uygulama mevcut bulunmaktadır. Ücretsiz olarak indirebileceğiniz Accubattery uygulaması ile pilinizi durmu hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

Buraya tıklayarak Accubattery uygulamasını indirin.

Accubattery’yi yükledikten sonra, karşınıza pilinizin ömrüyle ilgili bazı bilgiler gelecek. Uygulamaya göre pilinizi sadece yüzde 80’e kadar şarj ederek onun ömrünü biraz uzatabiliyorsunuz.

Discharging sekmesinde pilinizin ne kadar dayanacağını görebiliyorsunuz. Burada ortalama pil kullanımını, uygulamaya göre kullanımı ve fazlasını görebilirsiniz. Charging sekmesinde ise cihazınızın ne kadar hızlı şarj olduğunu, Health sekmesinde pilinizin eskime durumunu ve yeni cihazlarla kıyaslamasını görebilirsiniz.

Telefon şarjı çabuk bitenler ve daha uzun ömürlü pil kullanmak isteyenler 4 Adımda Telefon Pil Ömrünü Uzatmak konumuzdaki ipuçlarına göz atmalılar.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu