4 Adımda Telefon Pil Ömrünü Uzatmak

4 Adımda Telefon Pil Ömrünü Uzatmak

Telefon şarjı çabuk bitenler ve daha uzun ömürlü pil kullanmak isteyenler 4 Adımda Telefon Pil Ömrünü Uzatmak konumuzdaki ipuçlarına göz atmalılar.

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen akıllı telefonları gün boyu sıkça kullanıyoruz. Bu yüzden de şarjımız ihtiyacımızdan çok daha hızlı tükeniyor ve bazen telefon şarjı bir gün bile dayanmıyor, günün ortasında veya akşam üzeri bitip kapanıyor. Şarjı hiç bitmeyen bir telefon yapılmadığı sürece her gün aynı problemi yaşamaya devam edeceğiz.

Telefon batarya ömrü ne kadardır diye sorarsanız bataryaların ömrü zaten maksimum iki yıl. Peki son derece sınırlı olan pil ömrünü uzatmanın yolu var mı ? Elbette var. Pilinize zarar vermeden telefonunuzun kullanım süresini uzatmak istiyorsanız 4 Adımda Telefon Pil Ömrünü Uzatmak yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

4 Adımda Telefon Pil Ömrünü Uzatmak

1# Şarj tamamen dolduğunda Telefonu şarjda bırakmayın

Telefonun şarjı doluyken prize bağlamak gerilimi arttırır ve bu da telefonun pil ömrünün biraz da kısalmasına neden olur. Uzun süreli gerilim, telefonun bataryasına zarar verir ve ömrünü kısaltır. Bu nedenle telefonunuzu gece yatarken şarja bırakmak kısa vadede zaman kazandırsa da uzun vadede pil ömrünü kısaltmaktadır.

2# %100 şarj yapmayın

Bir seferde telefonun %100 şarj olması çok da faydalı değildir. zorunlu kalmadıkça telefon max şarj değeri %80-90 kadar olması yeterlidir. Şarj oranını devamlı olarak yüzde 100’de tutmak, pilinizin ömrünün biraz daha kısa ömürlü olmasına neden olabilir.

3# Telefonu istediğiniz zaman şarj edebilirsiniz.

Telefonunuzu bir seferde %100 şarj etmek yerine, gün içerisinde belirli aralıklarla şarj etmeniz daha doğru olacaktır. Telefonunuzu prize takılı bırakmaktansa kullandığınız sırada şarja takarak pilinizi doldurabilir, gerektiğinde çıkarabilirsiniz. Böylece şarj kontrolü sizin elinizde olur.

4# Telefonun aşırı ısınması mutlaka engellenmelidir

Telefonlar ısıya aşırı duyarlıdır. Cihazın yavaşlanmasına sebep olan aşırı ısınma, ayrıca telefon için de zararlıdır. Bu yüzden cihazınızı şarj ettiğiniz sırada kılıf kullanıyorsanız mutlaka çıkarmalısınız. Eğer gün ışığına ve sıcak havaya maruz kalırsanız, telefonunuzu kapalı bir yerde tutup sıcak havadan korumalısınız. Bu, telefonunuzun aşırı ısınmasını önleyerek bataryanızı korur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?