Windows 10 Klavye Sorunu

Windows 10 Klavye Sorunu Çözümü

Merhaba. Windows 10’da Masaüstü yada Laptop bilgisayarınızın klavyesi çalışmıyorsa Windows 10 Klavye sorunu çözümü için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Windows 10′ klavye sorunu genellikle yanlış yapılandırılmış sistem ayarları veya Windows kayıt defterindeki düzensiz girişlerden kaynaklanır.

Windows 10 Klavye Sorunu Çözümü

Windows 10 klavye sorunu çözümü için vereceğimiz öneriler HP, Dell, Acer, Lenovo ve diğer laptop bilgisayarlar geçerlidir.

Bağlantı kablolarını kontrol edin

Yapabileceğiniz ilk şey, bazı tuşların veya klavyenin fiziksel olarak kopup kopmadığını bulmaya çalışmaktır. Fiziksel bir etki varsa, yapabileceğin çok fazla bir şey yoktur. Bu dizüstü bilgisayarı servis merkezine götürmeniz gerekiyor.

Klavyeyi temizleyin

Klavyeyi temizlemeye başlayın. Tüm tozu temizlediğinizden emin olun ve klavye temiz olsun. Bir dizüstü bilgisayar temizleme kiti kullanabilirsiniz veya eski bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Fırçanızı kuru tutun ve klavyeyi yavaşça temizleyin.

Problem yazılımda mı yoksa donanımda mı?

Klavyenin çalıştığından emin olmanız için yapabileceğiniz bir diğer şey, BIOS menüsüne erişmek olacaktır. Bilgisayarı yeniden başlatın ve açılış esnasında BIOS menüsünü açmak için tuşlara basın (genellikle Esc veya Del). BIOS menüsünü açıp gezinmek için ok tuşlarını kullanabilseydiniz, problemin donanım kısmı ile ilgili değil de yazılım kısmı ile olduğunu varsayabiliriz.

Klavye Sürücülerini yeniden kurun

Windows 10 klavye sorununu çözmek için klavye sürücülerini yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Klavye sürücüsünü güncellemek için Aygıt Yöneticisini açın.

2 Klavye‘ adı altında, dizüstü bilgisayarınızın klavyesini bulacaksınız. Üzerine sağ tıklayın ve ‘Kaldır’ seçeneğini seçin.

Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sürücünün otomatik olarak yüklenip yüklenmediğini kontrol edin.

Değilse, tekrar Aygıt Yöneticisini açın, Klavyeleri sağ tıklayın ve “Donanım değişiklikleri tara” seçeneğine tıklayın.

5 Sürücü yüklendikten sonra, klavyenin çalışmaya başlamasını kontrol edin.

Klavye ayarlarını sıfırlayın

Bazı harici yazılımların ya da klavye ayarlarını değiştirdiğiniz ve kullanışsız hale getireceğini düşünüyorsanız klavye ayarlarını varsayılan olarak sıfırlayabilirsiniz.

Virüs mü var acaba?

Son zamanlarda özellikle klavye çalışmıyor sorununun kaynağı olarak virüsler de gösterilebilir. Bilgisayara bulaşan virüslerin bazıları bilgisayar tuşlarının kaydını tutarak banka hesaplarının şifrelerini çalmaya çalışıyorlar.

Bazı virüsler ise klavyeyi çalışmaz hale getirerek bilgisayarın kullanılmaz hale gelmesine neden oluyor. Son zamanlarda sıklıkla görülen WannaCry virüsü önemli sistem dosyalarını şifreleyerek donanımları kullanılmaz hale getirip düzeltilmesi için fidye işitiyorlar. Bu virüsten kurtulma yolu henüz bulunmuyor ancak e-postalardan bulaştığı için size gelen mailler üzerindeki linke tıklamayarak bulaşmamasını sağlayabilirsiniz.

Bunlar klavyenizi çalıştırabilmek için sizlere gösterdiğimiz birkaç ipucuydu. Bunların haricinde, üreticinizin kendisi tarafından dizüstü bilgisayarınıza kurulmuş olan donanım tanılama aracını deneyebilirsiniz.

Klavyenizde çalışmayan tuşları klavye tuş çalışma testi ile kolayca tespit edebilirsiniz, Üstelik klavye tesi için uygulama yüklemenizede gerek yok. Buradan buyrun….

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol