Mobil

İthalatçı Firma Garantili yada Paralel İthalat Telefon Alınır mı ?

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

İthalatçı Garantili yada Distribütör Garantili cihaz nedir? İthalatçı Firma Garantili yada Paralel İthalat Telefon Alınır mı ?

Cep telefonu alırken sık sık karşılaşılan İthalatçı Garantili, Distribütör Garantili (Türkiye Garantili) kavramlarının ne olduğunu ve hangisinin tercih edilmesi gerektiğini bu yazımızda ele alacağız.

İthalatçı garantili cihaz nedir?

Büyük veya küçük herhangi bir şirketin yurt dışından uygun fiyatlı olarak getirdiği ürünlere kendi bünyesinde verdiği garantiye “İthalatçı Garantili” ürün denir.

İthalatçı garantili cihazlarda;

  • Anlaşmalı teknik servis ağının kalitesine göre değişen bir teknik servis desteği sağlar.
  • Orijinal parça değişimi teknik servisin inisiyatifine bağlıdır.
  • Ürün değişimi ve iade seçenekleri servisin inisiyatifine bağlıdır.

Distribütör garantili cihaz nedir?

Distribütör garantili ya da Türkiye garantili olarak satışa sunulan ürünlerin garantisi bizzat ürünün sahibi marka tarafından karşılanmaktadır. Bu markalar; ülkemizde resmi olarak şirket kurmuş, yaygın teknik ağa sahip teknoloji firmalarıdır.

Distribütör garantili ya da Türkiye garantili cihazlarda;

  • Apple Türkiye, Samsung Türkiye gibi üretici firmanın kendisi tarafından garantilidir.
  • Orijinal parça değişimi yapılır.
  • Telefon ile teknik servis desteği alabilirsiniz.
  • Fabrika çıkışı hatalı ürünler değiştirilir.
  • Aynı sorunla üç kez teknik servise gönderilen cihazlar değiştirilir.
  • Birebir ürün değişimi hakkınız vardır.

Paralel ithalat cihaz nedir?

Resmi ithalatçıların bilgisi dışında, ürünün, bireysel olarak herhangi bir ülkeden ithal edilerek satılması anlamına geliyor. Bu ürünler, markanın resmi ithalatçıları ve üreticileri tarafından garanti kapsamına alınmazlar. Ürünler, genel olarak satın alındığı ülkenin özelliklerine göre üretildiğinden, arıza çıkarabilirler.

İthalatçı garantisi ile distribütör garantisi arasındaki fark nedir?

İthalatçı garantili bir cihaz daha uygun fiyata alabilirsiniz. Distribütör garantide cihaz fiyatı belki biraz yüksek olabilir, lakin bir sorun yaşadığınızda telefonda veya cihazda bire bir değişim, orijinal parçalarıyla tamir gibi çözümler sunulur. İthalatçı garanti de firmanın inisiyatifi ve verdikleri garanti şartlarına kalmış bir durum. Bu alımlarda güvenilir firmaları tercih etmek önemlidir.

İthalatçı Firma Garantili yada Paralel İthalat Telefon Alınır mı ?

Aynı marka ve model ürünün farklı fiyatlara satıldığına şahit oluyoruz. Peki bu fark nereden kaynaklanıyor? Öncelikle bu ibarelerinin anlamlarını bilmek gerekir.

Türkiye garantili bir telefonda sorun yaşadığınızda, telefonda değişim, orjinal parçaları ile onarım çözümleri bulunuyor. İthalatçı garantili ürünlerde firma, değişim ve orjinal parça ile tamir durumlarında firmanın kendi insiyatiflerine kalmış bir durum ortaya çıkıyor. Paralel ithalatçı firmalar ise hiç bir şekilde garanti vermiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu