1. Ana Sayfa
  2. AKILLI TELEFON
  3. İthalatçı Firma Garantili yada Paralel İthalat Telefon Alınır mı ?

İthalatçı Firma Garantili yada Paralel İthalat Telefon Alınır mı ?

İthalatçı Firma Garantili yada Paralel İthalat Telefon Alınır mı ?

Türkiye Garantili veya Distribütör Garantili Telefon, İthalatçı Firma Garantili Telefon , Paralel İthalatçı Garantili Telefon Nedir ? İthalatçı Firma Garantili yada Paralel İthalat Telefon Alınır mı ?

Yeni bir telefon alacağımız zaman Türkiye garantili, ithalatçı garantili, distiribütör garantili ya da paralel ithalat terimleri ile oldukça sık karşılaşmaktayız. Peki ithalatçı garantisi ve paralel ithalat nedir?

Sık rastladığımız bu ibarelerin arasında ne gibi farklar var ?

İthalatçı Firma Garantili yada Paralel İthalat Telefon Alınır mı ?

Aynı marka ve model ürünün farklı fiyatlara satıldığına şahit oluyoruz. Peki bu fark nereden kaynaklanıyor? Öncelikle bu ibarelerinin anlamlarını bilmek gerekir.

Türkiye garantili bir telefonda sorun yaşadığınızda, telefonda değişim, orjinal parçaları ile onarım çözümleri bulunuyor. İthalatçı garantili ürünlerde firma, değişim ve orjinal parça ile tamir durumlarında firmanın kendi insiyatiflerine kalmış bir durum ortaya çıkıyor. Paralel ithalatçı firmalar ise hiç bir şekilde garanti vermiyor.

Türkiye Garantili veya Distribütör Garantili Telefon Ne Demektir ?

Distribütör veya Türkiye garantili telefonlar, firmanın ülkemizde sattığı resmi telefonlarıdır. Resmi olarak sattığı ürüne kendi desteğini verdiğini ve özel servisler ile anlaşması olduğu anlamanı gelir.

Distribütör veya Türkiye garantili olarak tabir ettiğimiz garanti kapsamı, kullanıcıların en az mağdur olduğu ve sorun yaşadığı garanti şeklidir.

Örnek verecek olursak bir LG telefon aldığınızda ve bir arıza, sorun olduğu durumda. Direk olarak LG ile temas da ve ürünü direk LG yetkili servisine yolluyorsunuz. Ürün parça değişimi veya yeni sıfır ürün değişi yapılabiliyor. Son zamanlarda mağdur olan kullanıcılara LG Türkiye bir üst model cihaz ile’de değişimini yapabiliyor.

İthalatçı Firma Garantili Telefon Ne Demektir ?

İthalatçı firma garantili ürünler, firmaların yasal yollar ile yurt dışından Türkiye pazarına getirdiği Avrupa için üretilen telefonlardır. Büyük perakende firmaları, kendi imkanlarını kullanarak yurt dışında ülkemize akıllı telefon ithalatı yapabiliyor. Getirdikleri ürünler Türkiye pazarında Distribütör garantili ürünlere göre daha uygun fiyatlarda satılıyor.

İthalatçı firma garantili ürünler ile Türkiye garantili ürünlerin arasındaki fark, ürünlere verilen garantide ortaya çıkıyor. Yurt dışından getirilen ürünlerin normalde garantisi olmazken, ithalatçı garantide ürünü ithal eden şirket tarafından garantisi yapılıyor. Anlaşma sağladığı teknik servisler ile satıkları ürüne destek veriyor.

İthalatçı ürünlerde garantili ürünlerinizde ufak tefek darbe izlerinde garanti dışı kalırken Türkiye garantili ürünlerde garanti dışı kalmaya biliyor.

Paralel İthalatçı Garantili Telefon Ne Demektir ?

Paralel ithalatçı telefonlara ise, Yurt dışından doğruda telefonları getirip, IMEI kaydettirilmemiş veya IMEI doğrulaması yapılmadan kullanıcılara satılan ürünlerdir. Genel olarak ithalatçı firmalar ile benzerlik sağlar ama garantisi olmayan ürünlerdir. BTK IMEI sorgulaması yaptığınızda ürünlere farklı cihazların IMEI numarası atıldığını görebilirsiniz.

Paralel ithalat ürünlerde yaşanan bir diğer sorun ise telefonların hiç bir zaman Android güncellemelerini alamayacaklarıdır. IMEI numaraları kayıt altına alınmadığı için Paralel ithalat ürünlerine sahte IMEI numarası atılmaktadır. Sahte IMEI numarasına sahip telefonlar yazılım güncellemesi alamaz ve ileride kapanma riski’de taşıyabilir.

.:: Cep Telefonu Garanti Şartları Nelerdir ?

.:: Cep Telefonlarında Garanti Dışı Sayılan Durumlar Nelerdir?

.:: Garantili Ürünlerde Tamir Süresi, Onarım, İade Süreci Nasıl İşler ?

 

Yorum Yap

Yorum Yap