Ctfmon.exe Virüs müdür?

Bu yazımızda sisteminizin arka planında sürekli çalışan Ctfmon.exe nedir, Ctfmon.exe ne işe yarar, Ctfmon.exe virüs müdür, Ctfmon.exe nasıl kapatılır gibi merak edilen soruları cevaplandıracağız.

Ctfmon.exe nedir ? Ctfmon.exe Virüs müdür?

ctfmon.exe dosyası virüs, trojan yada spyware midir ?

Ctfmon.exe işlemi bilgisayarınızı çalıştırdığınızda arka planda otomatik olarak çalışmaya başlayan bir Microsoft hizmetidir.

Herhangi bir MS Office uygulaması çalıştırdığınızda, Ctfmon.exe (Ctfmon) dosyası arka planda çalışır ve tüm Office programlarından çıktıktan sonra da çalışmaya devam eder.

ctfmon.exe işlemi, farklı kullanıcı giriş türü işlemcisini ve Office dil çubuğunu kontrol eder.

Sonuç olarak Ctfmon.exe Virüs müdür? Tabii ki hayır Ctfmon.exe virüs değildir.

Ctfmon.exe Virüs müdür

Ctfmon.exe nasıl kapatılır?

Bilgisayarınızda Ctfmon.exe durdurmak ve başlangıçta çalışmasını engellemek için uygulayabileceğiniz çözümleri sizlere aşağıda sunacağız. Bu program işletim sistemi için gerekli değildir ancak hata yarattığı düşünülmediği sürece sistemden kaldırılmamalıdır.

1 – Ctfmon.exe’nin Başlangıçta Çalışmasını Engellemek

Görev yöneticisini açın (CTRL+ALT+DEL yada Windows saat simgesine sağ mouse tıklaması ile). Görev yöneticinde başlangıç sekmesine geçin.  Listede CTF Yükleyici isimli bir işlem görünüyorsanız sağ tıklayıp Devre dışı bırak seçeneğini işaretleyin.

Ctfmon.exe Virüs müdür

Eğer ctfmon.exe işlemini başlangıç listesinde görmüyorsanız, ancak buna rağmen işlem otomatik olarak başlıyorsa, 3.parti yazılımlar ile bunu pasif yapabilirsiniz.

2 – Process Explorer yazılımı ile Ctfmon.exe’nin Başlangıçta Çalışmasını Engellemek

Buradan Process Explorer uygulamasını indirin ve kullandığınız işletim sistemine göre uygulamanın 32-bit veya 64-bit sürümünü indirin ve çalıştırın. Bilgisayarınızda aktif olan işlemleri göreceksiniz. Aradığınız işlemi daha kolay bulmak için Process sekmesine tıkayın. Bu sayede işlemler alfabetik sıra ile dizilecektir. ctfmon.exe işlemini bulun ve sağ tıklayıp Suspend seçeneğini işaretleyin.

3 – CTFMON-Remover Ctfmon.exe’nin Başlangıçta Çalışmasını Engellemek

Buraya tıklayarak  CTFMON-Remover indirin. Bu uygulama Ctfmon.exe’nin sistemde yüklü olup olmadığını ve otomatik olarak başlayıp başlamadığını gösteren bir uyglamadır. Bununlada Ctfmon.exe’yi devre dışı bırakabilirsiniz.

Ctfmon.exe Virüs müdür


Virüsler, bilgisayar sahiplerinin haberi olmadan, bilgisayarın çalışma yapısını yavaşlatıp bozan ve bazı dosyaların içinde saklanan bir tür programdır. Virüs terimi genelde kötü anlamda kullanılsada aslında geniş bir alana sahiptir. Buradaki yazımızda İnternette En Yaygın 7 Virüs’ü derledik.

 

Yorum Yap