Android Telefonu El Hareketiyle Açma/Kapama

Android Telefonu El Hareketiyle Açma Kapama

Samsung, Galaxy S4’le birlikte android telefonlara elle açma özelliğini getirmiş ve kullanıcılarını, elleri kirli veya terliyken telefona dokunmaktan kurtarmıştı. Ancak, nedendir bilinmez, diğer telefon üreticileri bu özelliğe çok fazla ilgi göstermediler.

Neyseki Android’in güzelliği bu gibi durumlarda ortaya çıkıyor; telefonunuzda bulunmayan neredeyse her özellik için olduğu gibi elle açma/kapama özelliği için de uygulamalar var.  Google Play’de bunu sağlayan bir çok uygulama bulunabiliyor, biz bu yazımızda Wake On Gesture uygulamasını anlatıyoruz:

  • Google Play’den Wake On Gesture uygulamasını indirerek telefonunuza kurunuz.
  • Uygulamada ilk yapmanız gereken şey, uygulamaya yönetici yetkilerini vermeniz. Bunun için ekranın sağ alt köşesinde yer alan  ‘ACTIVATE’e dokunun.

Screenshot_2015-06-25-10-10-37-169x300

  1. Karşınıza çıkan ekranda ilk olarak, elle açma/kapama özelliğinin devreye girmesi için ‘Enabled‘ı işaretleyiniz.
  1. ‘Multi Vawe'(çoklu hareket)’i işaretleyerek ‘Number of Vawes‘e geçin. Burada telefonun açılıp kapanması için hareketin kaç kere tekrarlanması gerektiği belirleniyor, biz ‘1‘ olarak belirledik.

Screenshot_2015-06-25-10-00-32-169x300

  • Son olarak ise, alttaki ‘Sensor Threshold’ kısmında eşik değerini belirleyin. Burada, özelliğin hassasiyetini deneyerek en uygun olduğunu düşündüğünüz değeri belirleyebilirsiniz. Bundan sonra telefonu açmak veya kapatmak istediğinizde elinizi telefonun üstünden geçirerek (dokunmanıza gerek yok) kapatıp açabilirsiniz. Ayrıca kapaklı kılıf(flip cover) kullanıyorsanız uygulamanın flip cover bölümüne ayarlayarak kapak kapandığında ekranın da kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra telefonunuzu elle açıyıp kapatabilirsiniz.  Eğer uygulamayı herhangi bir nedenden dolayı kaldırmak isterseniz; Ayarlar/Güvenlik/Cihaz Yöneticileri‘ne giderek Wake On Gesture’deki işareti kaldırın, daha sonra da diğer Android uygulamalarının tümünde geçerli olan yöntemle uygulamayı kaldırın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu