Sosyal Medya

Whatsapp için Muhteşem İpuçları

Son Güncelleme: 11 Ekim 2017

A’dan Z’ye Whatsapp için Muhteşem İpuçları popüler sesli ve videolu mesajlaşma uygulaması Whatsapp kullanırken çok işinize yarayacak.

Whatsapp sürekli güncelleme alan ve neredeyse tüm akıllı telefonlarıda kukkanılmakta olan vazgeçilmez bir uygulamadır. Whatsapp aldığı güncellemeler ile bir çok yeni özelliğe kavuşmakta bizde sizler için ilk bakışta göze çarpmayan yada az bilinen ama oldukça işinize yarayacak Whatsapp için Muhteşem İpuçları’nı bu yazımızda derledik.

Whatsapp için Muhteşem İpuçları

Gizli özellikleri, küçük ancak pratik ve faydalı ipuçları ve daha nicesiyle işte WhatsApp ile ilgili bilmeniz gereken bazı önemli bilgiler…

# WhatsApp Mesaj Seslerini Kapatma

WhatsApp’da devam eden bir sohbet sırasında mesaj gönderip alırken can sıkıcı bir ses duyduğunuzu fark etmiş olmalısınız. Bu sesler sizi rahatsız ediyorsa, sohbet seslerini kapatabilirsiniz.

 • WhatsApp messenger’ı açın ve sağ üst köşedeki üç dikey noktaya dokunun.
 • MenüdenAyarları seçin ve ardından Bildirimler düğmesine dokunun.
 • Gelen ve giden iletilerin sesini devre dışı bırakmak içinsohbet sesleri” işaretini kaldırın.

# Whatsapp’ta Sohbetler ve Gruplar için Farklı Sesler Ayarlama

Varsayılan olarak, hem grup bildirimleri hem de bireysel sohbet bildirimleri WhatsApp’da aynı bildirim sesinde. Gelen mesajların bildirim tonlarını farklı sesler ayarlayacak grup ve sohbet mesajlarını daha kolay anlayabilirsiniz.

WhatsApp sohbetleri ve grupları için ayrı tonlarda bildirim sesi almak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • WhatsApp messenger’ı açın ve sağ üst köşedeki üç dikey noktaya dokunun .
 • Menüden “Ayarlar” ı seçin ve ardından “Bildirimler” düğmesine dokunun.
 • Tekli sohbetlerin tonunu Mesaj bildirimleri altında Bildirim tonu olarak değiştirin ve grup sohbetleri için Grup bildirimleri altındaki Bildirim tonu” içindeki sesi değiştirin.

# Whatsapp’ta Kartvizitler ve gruplar için özel bildirimler kullanma

Cihazınızda ki özel zil seslerine benzer şekilde, WhatsApp kişileri için ayrı bildirim sesi ayarlamanızı sağlar. İstediğiniz sayıda kişi için özel zil sesi ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, farklı gruplar için de özel bildirimler ayarlayabilirsiniz.

Özel bildirimleri ayarlamak için aşağıdaki adımları uygulayın:

 • Bildirim sesini değiştirmek istediğiniz arkadaşın WhatsApp sohbet açın ve sağ üst köşede üç dikey noktaya dokunun.
 • Menüden “Kişiyi göster i seçin ve ardından Özel Bildirimler düğmesine dokunun.
 • özel bildirimler kullanın ”  ve beğeninize göre bildirim ayarlarını değiştirin.

Not: Aygıtta bildirim tonunu, zil sesini, titreşimi, ışığı ve hatta açılır pencere bildirimini değiştirebilirsiniz. Bir grup için özel sesi korumak için, gruplar için de aynı adımları takip edin.

# Whatsapp Bildirimlerini Sıfırlama

WhatsApp’ın bildirim ayarlarıyla uğraştıktan sonra, sonuçtan memnun değilseniz ve varsayılan bildirimlere dönmek isterseniz, bunu aşağıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz.

 • WhatsApp messenger’ı açın ve sağ üst köşedeki üç dikey noktaya dokunun.
 • MenüdenAyarları seçin ve ardından Bildirimler düğmesine dokunun.
 • Sağ üst köşedeki üç dikey noktaya dokunun ve “Bildirim ayarlarını sıfırla” düğmesine tıklayın.

Tüm WhatsApp bildirim ayarlarınız varsayılan değerlere dönecektir.

# Whatsapp’ta Sohbetleri Susturma ve Bağlantıları Engelleme

WhatsApp’da can sıkıcı kişiler tarafından rahatsız mı oluyorsunuz? Sadece onları susturun! Belirli bir kişiden bildirim almak istemiyorsanız ve engelleme sizin için bir seçenek değildir, bunları silmeyi deneyin.

Bir görüşmeyi susturmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Silmek istediğiniz bir kişiyi veya grup sohbetini açın.
 • Sağ üst köşedeki üç dikey noktaya dokunun ve Sessiz” düğmesine basın.  Konuşmanın sesini kapatmak istediğiniz zaman dilimini seçmeniz istenecektir. Saati seçin ve Tamam’a dokunun.

Alternatif olarak , bir kişiye veya grubun WhatsApp ana ekranındaki “sohbetler” in altındaki bir sohbet dizesine dokunun ve sohbeti susturmak için hoparlör simgesine dokunun.

Bununla birlikte, sessize almak yetmiyor ve kişiyi engellemeyi tercih ediyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin:

 • Engellemek istediğiniz sohbet dizisini açın.
 • Sağ üst köşedeki üç dikey noktaya dokunun ve Daha Fazlayı tıklayın.
 • Menüden Engelle ye dokunun.

Unutmayın: Bir grubu engelleyemezsiniz, yalnızca bir gruptan çıkabilirsiniz.

Whatsapp için Muhteşem İpuçları yazımıza devam ediyoruz.

# Whatsapp’ta Yazı biçimlerini değiştirme

WhatsApp, kalın , italik ve üstü çizili gibi basit biçimlendirme yöntemlerini kullanarak metninizi şekillendirmenize izin verir. Bu özellik bir süre önce tanıtıldı ve herhangi bir bölümünü veya tüm metni koyu, italik veya öne çıkarmaya imkan tanıyor. Bunlara ek olarak, metnin fontunu Monospace olarak bile değiştirebilirsiniz.

Whatsapp için Muhteşem İpuçları

Bununla birlikte, bu özellik’den yararlanmak için metnin önüne ve sonuna birkaç karakter eklemelisiniz, yani metninizi karakterlerin içine koymanız gerekir. Bu nedenle, aşağıdaki karakterleri hatırlamanız gerekir:

 • Kalın: Kalın yapmak istediğiniz metnin önüne ve arkasına * ekleyin. Örnek; *lgdestek*
 • İtalik : italikleştirmek istediğiniz metnin önünde ve sonrasında _ ekleyin. Örnek; _lgdestek_
 • Üst çizgi: Çarpı işareti eklemek için, metni ~ Örnek ~lgdestek~ içine alın
 • Monospace : Yazı tipini eş aralıklı olarak değiştirmek için, metni “ “ ye ekleyin. Örnek “`lgdestek“` Evet, karakter `her iki tarafa da üç kez yazılmalıdır.

# Whatsapp Yazı Tipi Boyutunu Değiştirin

İster büyük bir metinden veya küçük bir metinden hoşlansanız da, WhatsApp size sohbetlerdeki metnin boyutunu değiştirme seçeneği sunar.

Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • WhatsApp messenger’ı açın ve sağ üst köşedeki üç dikey noktaya dokunun.
 • MenüdenAyarları seçin ve ardından Sohbetlere dokunun.
 • Yazı tipi boyutuna dokunun ve açılan menüden kullanmak istediğiniz yazı tipi boyutunu seçin.

# Whatsapp ‘ta Mesajları Yer İmlerine Ekleme, Mesajları Favori Olarak Kaydetme

Başlıkta belirttiğimizi gibi, daha sonra mesajlara erişmek için iletileri favori olarak işaretleyebilirsiniz. WhatsApp terminolojisinde bu özellik yıldız olarak bilinir. Örneğin, bir grup sohbetinde, bir kişi gelecekte ihtiyacınız olabilecek önemli bir şeyden bahsediyorsa, o belirli metni bulmak için tüm diziyi tekrar okumanız gerekmez; iletiyi favorilere ve daha sonra ihtiyacınız olduğunda, “yıldızlı mesajlar” başlığı altında bulabilirsiniz.

Bir metni yıldız eklemek/yer imi koymak için, bir sohbet sırasında metne uzun dokunun ve üst çubuktaki yıldız simgesine dokunun.

Whatsapp için Muhteşem İpuçları

Yıldızlı mesajlara bakmak için WhatsApp messenger’ı açın ve sağ üst köşedeki üç dikey nokta üzerine dokunun. Menüden “Yıldızlı mesajlar“ ı seçin.

# Whatsapp Yazışmalarında metin içi arama yapma

Görünüşe göre birçok kişi, WhatsApp’daki “arama” kısmını yalnızca kişileri aramak için kullanıyor, aynı zamanda WhatsApp ile ilgili iletileri de arayabileceğini bilmiyor. WhatsApp mesajları içindeki metinlerde aranabilir. Ne kadar eski olursa olsun mesajlarda belirli bir metni arayabilirsiniz. Dahası, ayrı bir sohbette veya grup sohbetinde ayrıca bir metin araması yapabilirsiniz.

Tüm WhatsApp geçmişinden bir metni aramak için, üstteki çubuktaki büyütme simgesine dokunup arama teriminizi girin. Bu aramada kişi adlarını ve grup adını bile arayabilirsiniz.

Tek bir sohbette veya grup sohbetinde bir metni aramak için sohbet dizesini açın ve sağ üst köşedeki üç dikey noktaya dokunun ve ardından menüden Ara seçeneğini seçin. Bir sonraki kelimeye geçmek için ok tuşlarını kullanın.

# Whatsapp’ta Alıntılı Mesaj Gönderme

Belirli bir metne bir açıklama eklemek isterseniz, alıntı özelliğini kullanın. Alıntı, birçok insan aynı anda sohbet ettiğinden grup sohbetinde karışıklığı önlemeye yardımcı olur. Bununla birlikte, bireysel konuşmalarda alıntı özelliğini de kullanabilirsiniz.

Bir mesajdan alıntı yapmak için mesaja uzun süre dokunun ve üst çubukta bulunan yanıt simgesine hafifçe dokunun. Bir kez dokunduğunuzda, mesajın bir örneği yazım alanının yakınında görülecektir. Yorumu yazın ve teklif vermek için gönder düğmesine dokunun.

# Whatsapp’ta Kişileri Etiketleme

Bu özellik, yalnızca grup sohbetlerinde çalışır; öncelikli nedeni bir kişiyi tek tek sohbetlerde etiketlemek için.

Grup konuşmalarındaki kişileri etiketlemek için @ yazın ve etiketlemek istediğiniz kişiyi seçin. Grup bildirimlerinden başka, bunları etiketlediğiniz konusunda ayrıca bilgilendirilirler.


Telefonumuzun rehberinde ekli olan kişiler WhatsApp kişiler listesinde görülebilmekte ve bu kişiler ile mesajlaşabilmekteyiz. Rehberinize eklediğiniz yeni numara whatsapp kişiler listesinde görünmüyor olabilir. Whatsapp Kişiler Görünmüyor Sorunu ve Çözümü için buradaki yazımıza bakabilirsiniz.


# Whatsapp Mesajlarını Okunmamış Olarak İşaretleme

Meşgulsünüz ve önemli olmayan mesajlara cevap veremiyorsunuz. Daha sonra cevap vereceğinizi umarak onları okunmamış tutun. Ancak WhatsApp’taki önemli bir mesajı yanıtlarken yanlışlıkla okunmamış iletilerden birini açtığınızı varsayın. Şimdi, hem siz hem ben, o anda mesaja cevap vermezsek, sonunda cevaplamayacağınızı biliyoruz. Daha güvenli olmak için iletileri okunmamış olarak işaretlemek ve daha sonra müsait olduğunuzda mesajları yanıtlayabilmeniz için görsel bir hatırlatıcı ayarlamak daha iyidir.

İletileri okunmamış olarak işaretlemek için aşağıdaki adımları izleyin:

 • WhatsApp ana ekranındaki tek sohbet dizinine uzun basın.
 • Sağ üst köşedeki üç dikey noktaya dokunun ve menüden Okunmamış olarak işaretle yi seçin.

WhatsApp ipucu: Mesajı okuduktan sonra okunmamış olarak işaretleseniz bile, diğer kişi hala mavi işaretler alacak ve mesajları okuyacaktır.

Whatsapp için Muhteşem İpuçları yazımıza devam ediyoruz.

# Whatsapp Mesajının Ne Zaman Okunduğu Öğrenme

Grup sohbetlerinde özellikle yararlıdır, ancak bireysel sohbetlerdeki çalışmalar da, özellik mesajınızın ne zaman teslim edildiğini ve arkadaşınızın okuduğu zamanı bilmenizi sağlar.

Mesajınızın ne zaman okunduğunu öğrenmek için gönderilen mesaja yan taraftan uzun dokunun ve ardından üst çubuktaki bilgi simgesine (i) dokunun. Bonus; Mesajın ne zaman okunduğu ile birlikte ayrıntılı bir kayıt göreceksiniz. “Teslim edilen” zamanı görüntülemek için kişi adına dokunun.

# Whatsapp’ta Birden Fazla Kişiye Mesaj Gönderme (Whatsapp Toplu Mesaj)

Aynı anda birden fazla kişiye mesaj göndermek istiyor musunuz? Bir grup oluşturmak yerine, yayınları kullanarak birden fazla kişiye mesaj gönderebilirsiniz. Mesaj, bireysel sohbet dizinine gönderilir ve hatta cevaplar yalnızca gönderene gönderilir.

Bir yayın göndermek için aşağıdaki adımları izleyin:

 • WhatsApp’ı açın ve dokunun üç dikey nokta sağ üst köşede.
 • MenüdenYeni yayın ı seçin.
 • Yayın göndermek istediğiniz kişileri seçin ve ardından mesajınızı girin.

 

# Whatsapp’ta Son Görüntülenme Kapatma

WhatsApp son göründüğünüz kişiye üç gizlilik seçeneği sunar: Herkes, kişileriniz ve Hiç Kimse.

 • Herkes; numaranızı kaydedip kaydetmediğinize bakılmaksızın, adres defterinize kaydettiğiniz tüm insanlar son gördüğünüz görebilirsiniz demektir.
 • Kişilerim; Yanlızca adres defterinde bulunan kişilerin son gördüğünü görebileceği anlamına gelir (numaranız da onlarla birlikte kayıtlıysa)
 • Hiç Kimse; Son gördüğünüz kişiyi göremezsiniz, sizin kişileriniz veya başkaları olsun demektir. Son görülen tamamen gizlenecek.

Son görünme ayarlarını “Hiç Kimse” yaparsanız, aynı zamanda son görülen diğerlerini de izleyemeyeceksiniz. Yani, temel olarak, belirli bir kişinin son görmesini kaldırmak istiyorsanız, ayarı “Kişilerim” olarak tutun ve kişilerinizden kaldırın.

En son Görülen Ayarları değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 • WhatsApp messenger’ı açın ve sağ üst köşedeki üç dikey noktaya dokunun.
 • Menüden “Ayarlar“ı seçin ve Hesap“a, ardından Gizlilik“e dokunun.
 • “Son görülen” düğmesine dokunun  ve ihtiyaçlarınıza göre – Herkes, Kişilerim, Hiç kimse seçeneğini seçin.

# Whatsapp’ta okundu bilgisini gizleme

Son görülen benzer şekilde, mavi çeltikler can sıkıcıdır ve bu da başka bir seviyede. Mavi çeltikleri kapatabilir ve okuduğunuz zaman damgasını gizleyebilirsiniz, böylece mesajı okurken diğer insanlar yalnızca ‘gri çift tık‘ görecek ve mavi tık’ları görmeyeceklerdir. Ayrıca, “okundu” bilgisi de hiçbir zaman gösterilmeyecektir.

Bununla birlikte yine son görüldüğüne benzer şekilde, okundu bilgisini kapatırsanız, çift tıklama işaretlerini ve okundu bilgisini göremezsiniz.

Okundu bilgisini kapatmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • WhatsApp messenger’ı açın ve sağ üst köşedeki üç dikey noktaya dokunun.
 • Menüden “Ayarlar“ı seçin ve Hesap“a, ardından Gizlilik“e dokunun.
 • Okundu bilgisini” kapatın.

Bonus İpucu: Okundu bilgisini kapatmak, yeni WhatsApp durumunu gizlice kontrol etmek isterseniz, diğer insanlara haber vermeden de kullanışlıdır. Üstelik, benzer şekilde, profil fotoğraflarınız için gizlilik ve WhatsApp gizlilik ayarında yeni WhatsApp statüsünü yapılandırabilirsiniz.

# Whatsapp Kilit Ekranında Bildirimleri Gizleme

WhatsApp bildirim içeriğini kilit ekranından gizlemek için doğrudan bir yol yoktur. Bununla birlikte, basit bir numara, hatta bir numara değil, bildirim içeriğini gizlemenize izin veren Android işlevselliği.

İletilerinizin insanlar tarafından okunmasını önlemek için, kilit ekranı bildirimlerini devre dışı bırakmanız gerekir. Ve bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Android cihaz ayarlarını açın .
 • Uygulama Yöneticisi” ve ardından ” WhatsApp ” seçeneğine gidin.
 • ” Bildirimler ” düğmesine dokunun.
 • Kilit ekranında bildirimleri gizle ” buradan bildirimleri gizleyebilir daha sonra tekrar açabilirsiniz.

# Whatsapp bir yazışmanın Sohbet Listesinde Görünmesini Engelleme

Çoğu zaman bir sohbeti silmek istemiyoruz, ancak sohbet listesinin altındaki varlığını beğenmiyoruz. Durumlarda ne yapmalıyız?

Bir sohbeti gizlemek için şahane bir “Arşivle sohbet ” özelliği bulunuyor. Bir sohbeti arşivleyerek, onu açık konuşma listesinden kaldırırsanız da, aynı şey kimsenin görmediği “arşiv sohbetleri” nin altında sadece siz görürsünüz.

Sohbeti arşivlemek için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Arşivlemek ya da sohbetlerinizin altında görünmesini gizlemek istediğiniz konuşma dizinine uzun dokunun.
 • Sohbeti arşivlemek için üstteki çubukta bulunan arşiv simgesine dokunun.

Arşivlenmiş sohbetleri görüntülemek için, konuşma listesinin sonuna gidin ve “arşivlenen sohbetler” e dokunun. Arşivlenmiş bir sohbet dizesinden bir ileti aldığınızda, arşivlenen sohbetlerden otomatik olarak kaldırılacak ve ileti dizisi listesinin altında görünecektir.

Whatsapp Kısayolları

Ana Ekrana Sohbet Kısayolu Ekleme

Bir kişi veya grupla düzenli olarak sohbet eder misiniz? Ana ekranınızda sohbet kısayolunu ekleyerek hayatınızı kolaylaştırın.

Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • WhatsApp messenger’ı açın ve Sohbetler in altındaki sohbet sohbet dizinine dokunun.
 • Sağ üst köşedeki üç dikey noktaya dokunun ve menüden “Sohbet kısayolu ekle” yi seçin.

Sohbetleri Yukarıya Sabitleme

Ana ekranınıza kısayol eklemeyi sevmiyorsanız endişelenmeyin. WhatsApp, bu yoğun dünyada hayatınızı kolaylaştıracak başka bir dahili özellik barındırıyor. Sohbet sabitlemesinden bahsediyoruz Sohbet sabitlemeyle, WhatsApp sohbet listenizin üst kısmına en fazla 3 sohbeti yerleştirebilirsiniz.

Sabitlenmiş kişi/grup dışındaki bir kişiden yeni bir mesaj alsanız bile, sabitlenmiş sohbet, sohbet listesine girmez, mevcut üst konumda kalır. Sohbet sabitleme gerçekten çok yararlıdır.

Bir sohbeti en üste getirmek için sohbet’e uzun süre dokunun ve üstteki çubuktaki simgeye dokunun. Sohbeti silmek için, sohbete tekrar uzun basın ve Sabitleme simgesine dokunun.

WhatsApp’da Birden Fazla Fotoğraf Gönderme

WhatsApp arkadaşınız veya bir grup ile bir düğün, parti veya başka bir etkinlikte çekilmiş resimleri paylaşmak istiyorsanız bunları tek tek göndermenize gerek yoktur, WhatsApp belirli bir sohbete/gruba birden fazla fotoğraf gönderebilirsiniz.

Bunu yapmanın iki yöntemi vardır.

Birinci Yöntem:

 •  Birden çok fotoğrafı paylaşmak istediğiniz sohbet/grup sohbetini açın.
 • Dokunun eki simgesini ve seçme galerisi açılan menüden.
 • Göndermek istediğiniz fotoğraflardan birine dokunun .
 • Sol alt köşede bir beyaz ekle simgesi göreceksiniz. Birden fazla fotoğraf seçmek için dokunun ve fotoğraflarınızı seçip gönderin.

İkinci Yöntem

 • Birden çok fotoğrafı paylaşmak istediğiniz sohbet/grup sohbetini açın.
 • Dokunun eki simgesini ve seçme galerisi açılan menüden.
 • Sağ üst köşede, dokunun çoklu seçim simgesini.
 • Fotoğraflara dokunun ve seçin ve Tamam’a basın.
 • Fotoğrafları gönderin.

Kısayol: Alternatif olarak, galeride bir kez fotoğrafa dokunmak yerine, göndermek istediğiniz fotoğrafa uzun dokunun; üst çubukta “1 seçili” görürsünüz. Göndermek istediğiniz diğer fotoğraflara dokunun; her dokunduğunuzda “seçilen” sayısı değişir. Daha sonra seçtiğiniz fotoğrafları gönderin.

Whatsapp için Muhteşem İpuçları yazımız burada sona erdi Sizinde eklemek istediğiniz bir ipucu varsa yorum kısmına yazın hemen isminizle yazımıza ekleyelim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu