Mobil

iTunes Hızı Nasıl Artar? iTunes Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

0
(0)

iTunes Hızı Nasıl Artar

iTunes tam bir multimedya programı ama bazen çok güçlü cihazlarda bile kullanımında problemler yaşanıyor. Yavaşlıyor, şarkı değiştirirken sorunlar yaşanıyor. Dolayısıyla, iTunes’ı hızlandırmak için bazı yöntemler var.

iTunes performansı nasıl artırılır?

Gereksizse kaldırın!

Eğer iTunes yavaş açılıyorsa, Ayarlara (options) girin ve burada Kitaplığı (library) seçin. Varolan iTunes klasörünü seçin ve bakalım hızda değişiklik olacak mı? Ek olarak iTunes’daki Genius başarılı bir özellik olabilir ama fakat milyonlarca kişi tarafından kullanılması programı yavaşlatıyor. Dolayısıyla mağaza menüsüne girerek Genius’ın kapalı olduğuna emin olun.

Bakınız : İkinci Bir iTunes Kütüphanesi Nasıl Açılır

Ev Paylaşımını kapatın

Bu da bir diğer gereksiz kaynak tüketicisi. Yani eğer iTunes’u bir sunucu olarak, network ağınızın kalanıyla paylaşmıyorsanız, iTunes > Preferences > Sharing yolunu izleyerek Home Sharing fonksiyonunu devre dışı bırakın.

iTunes Store ayarlarıyla oynayın

Yine Preferences yolunu izleyin ve buradan Mağaza’ya girin. Daha sonra burada Limit Ad Tracking hariç her şeyin tikini, yani işaretini kaldırın. Bu işlem, programı hızlandıracaktır ve eşleştirmeler daha hızlı gerçekleşecektir.

Oynatma listelerini düzenleyin

Akıllı oynatma listeleri, iTunes kütüphanenizi düzenlemek için güzel bir yöntem. Başta biraz karışık gelebilir ama alıştığınız zaman her şey yerli yerine oturacaktır. Üstelik bu şekilde göze hoş gelen bir görünüm de sağlanacak.

Oynatma listelerini düzenleyin

Smarts yükleyin

Smarts, Doug Adams tarafından iTunes için ücretsiz olarak sunulan bir oynatma listesi yöneticisi. Smarts kendisini App Store’dan indirmiş olmalı bu yüzden Apple menüsünden Smarts’ı arayın ve ilk kısımda görünce seçin.

Smarts yükleyin

Oynatma listelerinizi kıyaslayın

Smarts’ı açın ve gerekliyse iTunes medya klasörünüzü doğrulayın. Burada pencere halinde iki liste göreceksiniz. Solda Smart listesi olacak. Sağda da daha önce kaydedilmiş taslaklar bulunacak. Böylece yedekleme veya eski listeleri geri alma şansınız doğuyor.

Oynatma listelerinizi kıyaslayın

Oynatma listelerinizi kaydedin

Herhangi bi Smarts listesini silmeden önce onları kaydetmek, yani yedeklemek akıllıca olacaktır. Önce listede kaydetmek istediğiniz isme tıklayın, ardından Save (kaydet) tuşuna basın.

Oynatma listelerinizi kaydedin

Gereksiz listeleri silin

Smarts özelliği sayesinde iTunes’da gereksiz listeleri silebilirsiniz. Tabii ki taslak olarak kaydedince, daha sonra geri getirme şansınız olacak.

Gereksiz listeleri silin

iTunes optimizasyonu

Soldaki oynatma listeniz artık daha düzenli olacak. Ayrıca her seferinde programı açtığınızda hızda artış da fark edeceksiniz ve her seferinde güncelleme olmayacak.

iTunes optimizasyonu

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oy: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu