Telefonlara Sim Kilidi Koyma Nasıl Yapılır?

Telefonlara Sim Kilidi Koyma Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda Android ve iPhone Telefonlara Sim Kilidi Koyma, telefondaki sim kilidini kaldırma nasıl yapılır anlatacağız.

Öncelikle Sim kilidi nedir, ne işe yarar kısaca anlatmakla başlayalım.

SIM Kilidi veya diğer adıyla PIN kodu, SIM kartınızın izinsiz kullanımını ve rehber bilgilerinizi korumak amacıyla geliştirilmiş basit bir şifre mekanizmasıdır. Sim kilidini en fazla 3 defa yanlış girebilirsiniz, tüm haklarınızı tamamladığınız anda SIM kart kendini bloke eder ve blokenin kalkması için PUK adı verilen koda ihtiyaç duyar.

Telefonlara Sim Kilidi Koyma Nasıl Yapılır?

Android telefonlara sim kilidi koymak için;

  • Ayarlar >> Güvenlik seçeneklerine dokunun.
  • Bir sonraki ekranda ”SIM kart kilidini ayarla” seçeneğine dokunun. Bu sayfada isterseniz sim kart kilidini kaldırabilir veya aktif hale getirebilirsiniz.
  • SIM kart kilidi oluşturmak için SIM Kart Kilidi ile ilgili ayarın üzerine dokunun ve açılan pencerede “Geçerli PIN’i Girin” uyarısı ile karşılaşmanız gerekir. Ülkemizdeki neredeyse tüm servis sağlayıcıları ilk atamada herhangi bir düzenleme yapılmadıysa sim kartının kilidini “1111” olarak belirler, ilk denemenizde hata ile karşılaşırsanız mutlaka operatörünüz ile görüşüp kartınızın SIM kilidini sizinle paylaşmasını isteyin.

iPhone telefonlara sim kilidi koymak için;

  • iPhone’unuz varsa Ayarlar > Telefon > SIM PIN seçeneğine gidin. iPad’iniz varsa Ayarlar > Hücresel Veri > SIM PIN seçeneğine gidin.
  • SIM PIN’inizi açın veya kapatın.
  • İstenirse, SIM PIN’inizi girin. Daha önce hiç kullanmadıysanız, operatörünüzün verdiği saptanmış SIM PIN’i girin. Saptanmış SIM PIN’i bilmiyorsanız tahmin etmeye çalışmayın. Operatörünüzün müşteri hizmetleri sayfasını veya kablosuz planınızla birlikte gelen belgeleri kontrol edin. Doğrudan operatörünüze de başvurabilirsiniz.

Telefondaki sim kilidini kaldırma nasıl yapılır?

Sim kilidi koyma işlemlerini tersine yaparak sim kilidini kapatabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.