8 Adımda Eski Laptopları Hızlandırma

8 Adımda Eski Laptopları Hızlandırma

Son güncelleme: 14 Mayıs 2020

Hem yazılımsal ve hem de donanımsal olarak eski laptopu hızlandırma yolları mevcut. Bu yazımızda 8 Adımda Eski Laptopları Hızlandırma yollarını anlatacağız.

Laptop diye tabir edilen dizüstü bilgisayarlar kullanım kolaylıkları ile bir çok kişinin tercihi olmakta. Laptopu hızlandırmak için yazılımsal yollar denenbilir buda maliyeti olmayan bir işlemdir. Ancak en önemlisi Laptopu donanımsal olarak hızlandırmak olacaktır. Bu donanımsal çözümler ise belirli bir maliyet getirmekte.

Bu yazımızda dizüstü bilgisayarı hızlandırma yöntemlerini anlatacağız.

8 Adımda Eski Laptopları Hızlandırma Yöntemleri

1 # Dahili diski daha az kullanın

Dizüstü bilgisayarlar genelde 5400 RPM hızında sabit diske sahiptirler. Buda diskteki verilere ulaşılması daha geç olmaktadır. Sık kullandığınız dosya ve dökümanlarınızı harici bir diskte muhafaza ederek bu disk üzerinden açmanız sabit diskinize daha az yük bindirecektir. Ayrıca kullanmadığınız dosyaları düzenli aralıklarla taratarak silmenizi öneriyoruz.

> Sabit Disklerde RPM, Plaka, Önbellek, NCQ Nedir?

2 # Tarayıcınızı değiştirin

Laptopunuz sadece internette gezerken yavaş çalışıyorsa tarayıcınızı değiştirmek çözüm olabilir. BAzı tarayıcılar aşırı sistem kaynağı tüketirler. En mantıklı olanı bilgisayarınıza farklı tarayıcılar yükleyerek bu tarayıcıları test edin ve en hızlı olanı kullanmaya başlayın.

> Tarayıcıların Bellek Tüketimini Önlemek için 8 Öneri

3 # Animasyonları Kapatmak performans artışı sağlar

Eski bilgisayarlarda sistem arayüzünde kullanılan çeşitli animasyonlar bilgisayarı yavaşlatırlar.Eğer bilgisayarınızın daha rahat çalışmasını isterseniz bu animasyonları kapatabilirsiniz.

> Windows 10 Başlat Menüsü Animasyonlarını Kapatma

4 # Kullanmayan Programları Kaldırın

Bilgisayarlarınızda yüklü programları kullanmıyor olsanız bile kendileri arka planda işlem yürütüyor veya Windows’sun arka planda çalışan servislerinden faydalanıyor olabilirler. Bu nedenle sık kullanmadığınız programları kaldırmanız, sadece kullanacağınız zaman yüklemeniz faydalı olabilir.

5 # Kötü Amaçlı Yazılımlara Karşı Tarama Yapın

Virüsler, reklam amaçlı ve kötü amaçlı yazılımlara karşı sadece bilgisayarınızın performansı için değil, kişisel bilgi güvenliğiniz için de tedbir almanız gerekiyor. Hesap şifrelerinizin çalınmasını, dışarıya bilgilerinizin sızdırılmasını ve bilgisayarınızın gizli bir şekilde işlem yapmasını engellemek için antivirüs ve reklam engelleme yazılımlarını kullanarak tarama yapın.

6 # RAM Eklemesi Yapın

8 Adımda Eski Laptopları Hızlandırma

Eğer aynı anda çok pencere açıyor, tarayıcıda çok sayıda sekme kullanıyorsanız ve herhangi bir işlem yaparken kasılma yaşıyorsanız RAM takviyesi yapma zamanınız gelmiş demektir. Öncelikle dizüstü bilgisayarınızda boş RAM yuvası olduğundan emin olun, sonrasında RAM türünüzü ve frekansını öğrenerek uyumlu bir notebook RAM’i satın alın.

> Bilgisayardaki Anakart, İşlemci, Bios ve Ram Bilgilerini Öğrenme

7 # SSD Kullanın

8 Adımda Eski Laptopları Hızlandırma

Dizüstü bilgisayarınızın sabit diski yerine bir SSD bağladığınızda bilgisayarınız daha hızlı veri yazmaya ve okumaya başlayacaktır. Bu da bilgisayarınızın çok daha hızlı açıp kapanacağı, programları daha hızlı başlatacağı anlamına geliyor.

> SSD Nedir, Ne İşe Yarar ?

8 # Sisteminizi Fabrika Ayarlarına Döndürün

Zaman zaman bilgisayarınızı ilk aldığınız haline döndürmek ona şanlı günlerini yeniden yaşatacaktır. Bilgisayarınızdaki dosyalarınızı yedekleyin Notebook’larda Kurtarma (Recovery) Tuşları  yazımızdan   fabrika ayarlarına döndürme tuşunu bulun ve içindeki herşeyi silerek baştan yükleyin.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol