Mobil

Açılmayan Android Telefonu Kurtarma Yolları

Merhaba. Bu yazımızda kilitlenen, donan ve hatta hiç açılmayan Android telefonu kurtarma yolları nelerdir bahsedeceğiz.

Android telefon açılmıyor, Brick olmuş yani tuğlaya dönüşmüşse aşağıdaki yöntemleri deneyerek bu sorundan kurtulabilirsiniz. Öncelikle nedir bu Brick bakalım.

Brick Nedir ?

İşletim sistemlerindeki Brick, verilen komutlara çözümleyememe hata verme tepkide bulunmama durumunda kullanılır. Örneğin telefonunuzu aldınız ve root işlemi sırasında elektrikler gitti ve işlem recovery yüklenmeden tam yarıda kesildi telefon açılmaz oldu. İşte bu durumda telefonunuz brick olmuş olur.

Android telefonlarda Soft Brick ve Hard Brick terimleri vardır.

Soft brick: Telefoununuz Android açılış ekranında sıkışıyorsa veya direkt olarak recovery ekranına geliyorsa, cihazınızın “soft brick” olduğu söylenebilir. Telefonunuzu açtığınızda bir hareket varsa, onu onarmanız kolay olacaktır.

Hard brick: Güç düğmesine bastığınızda hiçbir şey olmuyorsa, yazılımsal çözümlerle telefonunuzu onarmanız genellikle mümkün olmayacaktır. Telefonunuz uyumsuz ROM veya kernel yükleme sonucunda hard brick’e dönüşebilir ancak bu duruma oldukça nadir rastlanır.

Açılmayan Android Telefonu Kurtarma Yolları

Android telefon açılmıyor ise “Android Bootloader” adıyla tanınan Android servis ekranını çalıştırabilirsiniz. Bootloader, cihaz başlatıldığı sırada işletim sistemini yüklemeyi sağlayan bir programdır.  Bu sayede  açılmayan, kilitlenen telefonunuza çözüm bulabilirsiniz.

Android Recovery ekranına ulaşmak her telefonda farklı olabilir. Telefonlarda belirli tuş kombinasyonları ile Android Bootloder arayüzünü ulaşabilirsiniz.

Bu tuşlar şunlar olabilir:

  • Ses artırma + ses azaltma + güç tuşları
  • Ses artırma + güç tuşu
  • Ses azaltma + güç tuşu
  • Home tuşu + güç tuşu
  • Ses kontrol tuşlarından biri veya her ikisi + home tuşu
  • Ses kontrol tuşlarından biri veya her ikisi + kamera tuşu

Yukarıdaki tuş kombinasyonları ile Android Bootloader ekranına girdiğinizde Recover Menüsü ile karşılaşacaksınız. Buradaki seçenekler arasında ses kontrol tuşlarıyla menü üzerinde gezebilir, güç tuşuyla seçim yapabilirsiniz.

1 Telefon hiç açılmıyor ise bu modda ilk olarak “Normal Boot” seçeneğini seçin ve Android cihazınızı açmayı deneyin, bu çözüm güncelleme hatalarında probleminize çare olabiliyor.

2 Telefon açılmama sorunu hala devam ediyorsa cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmeyi deneyebilirsiniz. Fabrika ayarlarına döndürme işlemi sonunda telefondaki tüm bilgileriniz silinecektir. +- Ses kontrol tuşlarını kullanarak “Recovery mode” seçeneğine gelin ve güç tuşunu kullanarak cihazı yeniden başlatın.

Bu yazımızda Android telefonum açılmıyor sorunu düzeltmeye çalıştık.

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu