iPhone’larda Parmak İzi Sorunu ve Çözümü

iPhone Touch ID çalışmıyorsa bu sorunu ortadan kaldırmanın bazı yolları vardır. Yazımızda iPhone’larda Parmak İzi Sorunu ve Çözümü‘nü bulabilirsiniz.

iTunes Store, App Store ve iBooks Store’dan satın alma işlemleri yapmak için de kullanabileceğiniz Touch ID, işleri kolaylaştırıyor; fakat çalışmadığında gerçekten sinir bozucu olabiliyor.

iPhone’larda Parmak İzi Sorunu ve Çözümü

Parmak izi kimlik algılayıcısının çalışmamasının çeşitli nedenleri vardır.

1 – Parmak izi tarayıcısnı temizleyin;

Dokunmatik kimliği ıslak veya kirli parmakla kullanmaya çalıştığınızda yanıt vermeyebilir.   Parmak yağları ve kalıntılarını kaldırmak için mikrofiber bez ile dokunmatik kimlik sensörünü temizleyin.

2 – Touch ID’ye parmağınızı tekrar tanımlayın;

Eğer Touch ID aniden çalışmayı durduruyorsa, parmağınızı tekrar tanımlatmayı deneyin. Bunu yapmak için iPhone veya iPad’inizden Ayarlar > Touch ID > Parola bölümüne girin. Problem yaşadığınız parmak izini seçerek “Parmak İzini Sil” seçeneğine dokunun. Sonrasında yeniden parmak izi taratmak için “Parmak İzi Ekle…” bölümüne dokunun.

Çeşitli şekillerde dokunmatik kimlik algılayıcı üzerinde parmağınızı koyun. Kısa bir titreşim hissedinceye veya kaldırmanız isteninceye kadar parmağınızı kaldırmayın.Parmağınızı yavaşça kaldırıp dokunmaya devam ederek her seferinde parmağınızın konumunu azar azar değiştirin. Süreç tamamlandığında “Sürdür” diyerek devam edin. Daha sonra cihazınızı kilitleyin ve doğruluğunu test edin.

3- Eğer App Store girerken Touch ID kullanamıyorsanız,

Ayarlar–Touch ID ve parola — Parolayı girin . Çıkan ekranda, iTunes ve App Store kısmını pasif yapın. Cihazınızı yeniden başlatın. Ayarlar kısmından, iTunes ve App Store ‘yi tekrar aktif edin. Problemin devam edip etmediğini kontrol edin.

Touch ID halen çalışmıyor ise cihazınızı Restore edin ve yeniden deneyin. Restore işlemini gerçekleştirerek iPhone Fabrika Ayarlarına Döndürme işlemini iPhone Restore Nasıl Yapılır yazımızda adım adım anlatmıştık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu