Android Karanlık Mod Nasıl Aktif Edilir ?

OLED ekranlı telefonlarda daha uzun pil ömrü için koyu tema kullanabilirsiniz. Bu yazımızda Android karanlık mod nasıl aktif edilir anlatacağız.

Uzun zamandır bildiğimiz üzere OLED ekranlı akıllı telefonlarda karanlık mod ve genel olarak koyu renkler daha az enerji harcıyor. Android için doğruluğu kesin olan bu durum, iPhone için de tam olarak geçerli. Bu güç tasarrufunun arkasında yatan sebep ise ekran teknolojisinden geliyor. Her pikselin ayrı bir aydınlatma olduğu OLED panellerde renk yoksa ışık da yok. Işık yoksa da pil tüketimi yok.

Akıllı telefon ekranını çok daha göz ve batarya dostu haline getiren Karanlık Mod, hem sistem arayüzü hem de uygulamalar için en çok aranan özelliklerden biri haline gelmiş durumda. Yine de dünyanın en popüler mobil işletim sistemi olan Android, sistem çapında bir Karanlık Mod özelliğine hala sahip değil.

Android Karanlık Mod Nasıl Aktif Edilir ?

Karanlık Mod’u aktif etme işlemi cihazınıza göre değişecektir, ancak genel olarak atmanız gereken adımlar şunlardır:

Öncelikle cihazın “ayarlar” menüsünden “ekran” seçeneğini seçip tıklıyoruz, ardından açılan ekranda (advanced) “ileri düzey” sekmesine giriyoruz. Ekranı aşağı doğru kaydırdığımızda “cihaz teması” seçeneğini bulup giriş yapıyoruz. Buradaki ayarı otomatik’ten – koyu’ya değiştiriyoruz.

Gece modu seçildiğinde sadece Google’ın kendi uygulamaları olan Messages, Google Phone ve Google Contacts koyu tema özelliğine geçiyor.

Alternatif olarak beyaz renkli temayı seçmek isterseniz yine “gece modu” sekmesini “her zaman kapalı” konumuna getirmeniz yeterli. Burada bulunan “otomatik” seçeneğini seçtiğiniz taktirde ise cihazınızın temasının günün saatlerine göre otomatik olarak değiştiğini göreceksiniz.

Android Dark Mod

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu