Akıllı Telefon

Android Numara Engelleme Nasıl Yapılır ?

Samsung, LG, Sony, HTC gibi android işletim sistemli telefonlar istenmeyen, sizi rahatsız eden aramaları nasıl engelleyeceğinizi Android Numara Engelleme Nasıl Yapılır yazımızda anlatacağız.

Android telefonunuzda istemediğiniz gelen rahatsız edici aramaları ya mesajları engelleyebilirsiniz. Android arama engelleme işlemini telefonun kendi stock ayarlarından yada  3.parti uygulamalar kurarak kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu özellik sayesinde telefonunuz engellediğiniz numarayı sizin yerinize meşgule atarak engelleyecektir.

Android Numara Engelleme Nasıl Yapılır ?

Android’de numaraları çağrı geçmişi listesinden engelleyebilirsiniz. Peki bir numara nasıl engellenir ?

Bunun için;

Telefon uygulamasını açın ve Son Aramalar/Çağrı geçmişi listesinde engellemek istediğiniz numaraya uzun dokunun. Sırasıyla Seçenekler >Numarayı engelle/Aramayı Reddet seçeneğine dokunun. Artık bu numara sizi rahatsız edemeyecek ve telefonunuzdan sürekli meşgul tonu gönderilecek.

Eğer Ayarlar menüsünde arama engelleme desteği sunulmayan bir telefona sahipseniz aşağıda sizler için seçtiğimiz android arama engelleme uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Android Numara Engelleme uygulamaları

Mr. Number

Mr. Number uygulaması numara engellemek için mükemmel bir ücretsiz uygulama. Tek bir numara, bir alan koduna ait aramalar ve SMS’leri engellemenin yanında gelen tüm aramaları da engelleyebiliyorsunuz.  Engellediğiniz numaraları da Blocked History sekmesinden görebilirsiniz.

Mr. Number (Android) İndir

Calls Blacklist

call-blacklist

Mr. Number uygulamasıyla benzer şekilde çalışan Calls Blacklist, gelen aramaları ve SMS’leri kara listeye almanızı sağlıyor. Kişileriniz, son aramalar bölümünden engelleme yapabileceğiniz gibi manuel olarak da numara ekleyebilirsiniz.

Calls Blacklist (Android) İndir

Call Blocker Free

Call Blocker Free

Mr. Number’a benzer bir uygulama olan Call Blocker Free, genel kategoriler yerine kara liste ve beyaz liste yoluyla numaraları engellemenize izin veriyor. Bu listeleri hazırladıktan sonra engelleme modunu dilediğiniz biçimde ayarladığınızdan emin olun. Call Blocker Free, yalnızca belirli aramaları kabul etmek isteyen ve sürekli rahatsız edilen kullanıcılar için iyi bir seçenek olabilir.

Call Blocker Free (Android) İndir

Truecaller

Truecaller

Truecaller’ın kurulumu biraz daha uzun sürüyor çünkü telefon numaranızı doğrulayıp bir hesap oluşturmanız gerekiyor (Google, Facebook, LinkedIn ile oturum açmak da mümkün). Ana ekranda herhangi bir numara hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Block sekmesinde ise diğerler kullanıcıların şikayet ettiği numaraları engelleyebiliyorsunuz. Truecaller ile isterseniz gizli aramaların tümünü engelleyebilir, engelleme işlevinin tam olarak ne yapacağını (çağrının ret mi edileceğini yoksa sessizce çalmasına izin mi verileceğini) seçebilirsiniz.

Truecaller (Android) İndir

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın