Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorunu

Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorunu

Bilgisayar kullanıcıların sık karşılaştığı problemlerdendir Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorunu. Peki ses sorunu nasıl çözülür ?

Bilgisayarınızda yaşadığınız ses sorunları için çözüm yöntemlerini anlatmaya çalışacağız. Bilgisayarınızdan ses gelmemesinin birkaç nedeni olabilir. Bunları çok fazla detaya girmeden yüzeysel olarak anlatarak sorunu tespit etmeye çalışalım.

Bilgisayar kullanıcılarının daha çok yaşadığı bu sorun için genellikle problem ses driver’ının ( ses yazılımı) yüklenmemesidir. Windows 7 ile birçok driver’ın otomatik olarak yüklenmesinden dolayı sorun nispeten daha da azalmıştır.

Bilgisayarınızdan ses gelmediği durumlarda öncelikle aşağıdaki kontrolleri yapmanız gerekmektedir.

Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorunu

Öncelikle sağ alt köşede bulunan ses simgesini kontrol etmeniz gerekiyor. Ses simgesini aşağıdaki gibi görüyorsanız yazılımsal olarak sorun olmadığı anlamına gelmektedir.

Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorunu

Eğer ses simgesini görmüyorsanız veya simgenin üzerinde kırmızı çarpı işareti görüyorsanız aygıt yöneticisini kontrol etmeniz gerekiyor.

Masaüstünde Bilgisayarım’a sağ tıklayın / Özellikler / Aygıt yöneticisine giriş yapın.

Ses , video ve oyun denetleyicileri menüsünde ses yazılımının yüklü olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor.

Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorunu

Yazılım yüklü değilse sarı ünlem işareti görebilirsiniz.

Denetim Masası\Donanım ve Ses\Ses menüsüne girerek seçili olan hoparlör’ünüzü seçmeniz gerekiyor.

Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorunu

Test için herhangi bir müzik açarak ses simgesinin yükseldiğini gördüğünüz aygıt’a sağ tıklayıp Varsayılan olarak seç demeniz yeterlidir.

Yukardaki işlemler işe yaramıyorsa ses kartınızda arıza olabilir. Bunun için en kolay çözüm yöntemi harici ses kartı almaktır.

Laptop kullanıcıları için USB ses aygıtları piyasada mevcuttur. Anakartınızı değiştirmek sizin için ciddi bir masraf olacaktır.

Dizüstü Bilgisayarda Ses Kalitesi Nasıl Arttırılır ?

Yorum Yap
Kaynak: ozengen

Yorum Yap