Android “Ok Google” Sesli Komut Özelliğini Aktif Etme

Android cep telefonlarında ki yenilikler hiç bitmiyor. Telefona ses ile komut verip ondan cevap alma muhabbeti Siri ile oldukça hareketlendi. Ondan sonra Microsoft Cortana ile harekete geçti. Chrome üzerinde oldukça uzun süredir var olan Sesli Komut / arama özelliği Android Google Now Launcher ile OK Google olarak karşımıza geldi.

Ancak bu Ok Google özelliği Now Launcher ile gelse de Türkiye’de Türkçe dili ve Türkçe komutları ile henüz hizmet vermemekte. Şu anlık yapmanız gereken beklemek veya İngilizce bilginiz var ise uygulamayı İngilizce olarak kullanmak.

OK Google Özelliği Nasıl Açılır

Uygulamayı buradan cep telefonunuza yükleyebilirsiniz. Yükledikten sonra sesli arama özelliğinin Türkçe hizmet vermediğini göreceksiniz. Eğer OK Google özelliğini kullanmakta istiyorsanız yapmanız gereken bir kaç adım yer almakta. Google uygulamasını açın, Sol menüden Ayarlar kısmına ulaşın. Açılan pencereden SES seçeneğine dokunun. Ardından DİLLER kısmına dokunun ve ENGLİSH ( generic ) seçeneğini seçin.

 

Android “Ok Google” Sesli Komut Özelliğini Aktif Etme

Android “Ok Google” Sesli Komut Özelliğini Aktif Etme

Dil kısmını ayarladıktan sonra aynı yerden Diller kısmının altında yer alan Ok Google algılama kısmına tıklayın ve 3 tane seçeneğini mavi tik ile işaretleyin. 3 Kere Ok Google dedikten sonra telefonunuz bu özelliği aktif edecektir. Şu anlık sadece İngilizce komutlar ile arama yapabileceğinizi unutmayınız.

Google Now Launcherda Sesli komut Ok Google nasıl kullanılır

Üstte dediğim yöntem ile Dili İngilizce yapıp ve OK google özelliğini aktif etmiş iseniz artık bu özelliği kullanabilirsiniz. Telefonunuzun Ana ekranında iken Okey Google deyin. Ardından ekranın üst kısmında sesli komut kısmı hemen açılacaktır.

Android “Ok Google” Sesli Komut Özelliğini Aktif Etme

İngilizce olarak komutlar yer almakta. Şu anlık OK Google Türkçe Sesli Komutlar yer almamakta. Now Launcher Türkçe hizmet verirse eğer bu komutları sizlerle paylaşırız. Örnek olarak :

[ .. ] içinde ki kısımlar değiştirilebilir kısımlardır. Bu kısımlardan önce ki kalıplar sabittir.

Open [WEB URL] Telefonunuzun tarayıcı kısmın site  açar
Take a picture  Fotoğraf çekebilmeniz için kameranızı açar
Record a video Video çekmek istediğinizde bu komutu kullanın
Open [Whatsapp]  Telefonunuzdaki uygulamaları açmaya yarar. Whatsapp yerine başka uygulamada söyleyebilirsiniz.
Turn [on / off] [Bluetooth, Wi-Fi, Flashlight] Turn off Wifi derseniz wifi yi kapatır. Turn on Wifi derseniz Wifi özelliğini tekrar açar.

Kaydet

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu