Spam Mail Nedir? Spam Mailllerden Nasıl Korunulur?

Spam Mail hemen hemen her internet kullanıcısının  başına gelen sık karşılaşılan zararlılardandır. Peki Spam Mail Nedir? Spam Mailllerden Nasıl Korunulur,  Spam için e-mail adresimi nasıl buluyorlar?

Spam Mail Nedir?

İnternet üzerinde aynı mesajın yüksek sayıdaki kopyasının, bu tip bir mesaji alma talebinde bulunmamış kişilere gönderilmesi Spam olarak adlandırılır. Bir başka şekilde tanımlarsak Spam insanların istemediği bizzat kendisinin talep etmediği mesajları iletileri bir şekilde zorla gönderilmesine denir.

Spam çoğunlukla ticari reklam şeklinde olup, bu reklamlar sıklıkla güvenilmeyen ürünlerin, çabuk zengin olma kampanyalarının, yarı yasal servislerin duyurulması amacına yöneliktir. Spam gönderici açısından çok küçük bir harcama ile gerçekleştirilebilirken mali yük büyük ölçüde mesajin alıcıları veya taşıyıcı, servis sağlayıcı kurumlar tarafından karşılanmak zorunda kalınır.

Spam Mail Nedir? Spam Mailllerden Nasıl Korunulur?

Peki Spam için e-mail adresimi nasıl buluyorlar?

Size SPAM göndermek için en başta mailiniz bu SPAM gönderen şirketlerin eline geçmesi gerekir. Mailinizi elde etmek için birçok yöntem vardır.

Internet üzerindeki sitelerde, sitelerin ziyaretçi defterlerinde, bir siteye üye olurken ve benzeri şekilde verdiğiniz e-posta adresleri SPAM gönderen şirketlerin bir şekilde ellerine geçer, bu ellerine geçen mail adreslerine sonra sürekli reklam gönderirler. Bu reklam maillerini açtıkça veya maillerindeki linklere tıkladıkça daha fazla reklam maili size gönderilir çünkü siz reklama açık bir internet kullanıcısı olduğunuzu göstermiş olursunuz.

Spam Mailllerden Nasıl Korunulur ?

Spamdan bir dizi korunma yöntemi vardır ama öncelikle bilinçli bir mail kullanıcısı olmamız gerekir.

Forumlarda aleni mail adresinizi paylaşmayın

Bazı durumlarda yüzlerce kişiye yollanan spam maillerde sizleri bir kuruluşa üye ettiklerini belirtebilirler. Bu kuruluştan çıkmak için kaldır@ornek.com gibi bir mail adresi belirtiler ve bu mail adresine kampanyadan çıkmak istiyorum gibisindenbir mesaj göndermeniz istenir.

Eğer bu mesajı atarsanız yine spam maili oluşturanların işleri kolaylaşmaktadır. BU maillere bakarak e-postaların kaç kişiye ulaştığını, kaç kişinin geri dönüş yaptığını ne kadar başarılı olacağı konusunda tahmin yürütebileceklerini sağlamış olursunuz. Sizlere yollanan ve çeşitli yerlere dahil olduğunuzu belirten maillere asla itibar etmeyin ve bu mailleri şikayet ederek spam listelerine alınmalarını sağlayın.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu