Mobil

Batarya Garanti Kapsamına Giriyor mu ?

Batarya Garanti Kapsamına Giriyor mu ?  Bataryayı Garanti Dışı Bırakan Durumlar nelerdir ? Batarya şişti garanti kapsamına girer mi?

Telefonlar çok sık kullanılan ve sürekli açık duran, sürekli enerji tüketen ve tükettiğinde hemen yeni enerji takviyesi yapılan ürünlerdir. Bu yüzden sürekli kullanımdan dolayı bataryalar deforme olup kullanılabilirliğini kaybedebiliyor, bu gibi durumlar sıklıkla yaşanıyor.

Batarya Garanti Kapsamına Giriyor mu ?

Her aksesuarın olduğu gibi telefonumuzda kullandığımız bataryalarında garanti şartları var. Telefonumuzun bataryası 24 ay garanti kapsamı altındadır. Bataryayı garanti dışı bırakacak bazı etkenler bulunmakta.

Bataryayı Garanti Dışı Bırakan Durumlar Nelerdir ?

1 – Telefon ve Bataryalarda turnusol bandı bulunmaktadır. Bataryanın konnektör bölgesinin hemen yanında, beyaz bir yuvarlak olarak bataryanın üzerinde bulunur. Turnusol bandı kırmızı olduğu zaman batarya garanti dışı kalır.

Bataryanın üzerindeki turnusol bandı su teması olduğunda kırmızı rengi alır. Böylece bataryanın su ile teması olup olmadığı anlaşılır. Genellikle kullanıcılar ıslak bir mendil veya bez ile bataryalarını sildiklerinde ıslanan turnusol bandı kırmızı rengi almaktadır.

2 – Konnektör üzerinde çizik vs.. olduğu durumlarda batarya yine garanti kapsamına girmez.

Bazı kullanıcılar bataryanın çalışmadığı ve şarjının çabuk bittiği durumlarda konnektörü dil ile ıslatarak çalıştıracaklarını düşünüyor. Bu ıslaklık konnektörün bozulmasına ve turnusol bandının kırmızı olmasına neden oluyor.

Batarya şişti garanti kapsamına girer mi?

Bataryanın şişmesi çeşitli etkenlere bağlıdır, telefon şarjdayken kullanmak, darbe alması, voldaj farklılıkları (araçta şarj etmek) gibi pek çok etkenden ve en önemlisi uzun süreli kullanımlar sonucu bataryalar şişebiliyor.

Batarya eğer hiçbir şekilde darbeye mağruz kalmadıysa ve sıvı teması olmadıysa kesinlikle garanti kapsamında ve garanti değişimini yapacaktır. Bataryalarınızda bir şişlik varsa telefonu gönderin garantiye ve değişimi yapıp iade etsinler.

Eğer batarya şişti ve siz bir müdahalede bulunduysanız muhtemelen red cevabı alabilirsiniz. Bu yüzden durumu anlatın izah edin, garanti kapsamında değişip göndereceklerdir. Zira batarya garanti kapsamında olan bir üründür. Telefonun garantisinin bitmesine kadar firmanın vermiş olduğu teminat altındadır. Bu yüzden garantiye göndermekten korkmayın.

Bataryanın şişmesi ekrana dokunduğunuzda ekranda bulanıklaşmalara da neden olabilir, çünkü batarya basınç yaparak ekranı itiyor, sizde dokunmatik panele baskı uyguladığınızda ekranda ufak çaplı bir bulanıklaşma meydana geliyor.

#iPhone Batarya Ömrü Nasıl Öğrenilir ?

#Dev Batarya Kapasitesine Sahip Telefonlar

#En Çok Batarya ve Perfomans Tüketen Uygulamalar

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
error: Bu içerik koruma altındadır!