Bilgisayar

Bilgisayarınızı Nasıl Kapatıyorsunuz ?

Bilgisayarınızı Nasıl Kapatıyorsunuz

Hepimiz bilgisayarımızla işimiz bittiği zaman onu kapatmıyoruz.Laptop kullanıcıları ise sadece kapağı kapatmakla yetinebiliyorlar.Güç ayarlarınız yapılandırılmışsa laptopunuzun kapağını kapattığınızda uyku moduna  geçeceğini kapağı kaldırdığınızda ise uyku modundan çıkacağını biliyorsunuzdur.

Peki uyku modu güvenli midir ? Nasıl çalışır ? Hazırda Beklet modundan farkı tam olarak nedir? Tüm bu soruların cevabı makalemizde.

Uyku Modu Nedir Nasıl Çalışır ?

Bilgisayarınızda uyku modunu etkinleştirmek için ekranı kapatmanız yada Windows 10 güç ayarları menüsünden hazırda beklet seçmeniz yeterli.İşletim sistemi bu seçeneği seçtiğiniz durumda uyku moduna özel bir biçimde düşük tüketim moduna geçiş yapacaktır.Bu durumda bilgisayarınızıın belleği hariç diğer tüm donanımları durdurur bu donanımlar arasında sabit diskiniz  ekranınız ve portlarınız da dahildir.

Bellek üzerinde depolanmış tüm dosyalarınız ayarlarınız ve uygulamalar bu modda korunuz.Bu sebeple bilgisayarınızı açtığınız zaman kaldığınız yerden işlemlerinize devam edebilirsiniz.Random access memory adını verdiğimiz bellekler geçici hafızaya sahip donanım birimleridir.Bilgisayarınız uyku durumundayken elektrik kesilirse tüm bilgiler bellek üzerinden silinecektir bu durumda kaldığınız yerden devam etme şansınızın da olmadığını söyleyelim.

Hazırda Bekletme (Hibernate) Nedir ?

201506241439523472

Prensipte uyku modu ile aynı çalışan sistem uyku modunun daha gelişmiş bir versiyonudur.Windows 10’un güç ayarları menüsünden hazırda beklet seçeneğini seçtiğiniz anda o anda açık olan uygulama dosyalar ve uygulama dosyaları RAM üzerinden alınır ve sabit diske yazılır.Sabit diske yazılma işlemi bittikten sonra bilgisayarınızın tüm donanımları üzerinden elektrik akımı kesilir.Bu modun bilgisayarınızı kapatmaktan farkı yoktur.Uyku modu ile aynı prensipte çalışan sistem uyku modu kadar hızlı değildir bunun sebebi bilgisayarı hazırda beklet moduna özel kapatırken yapılan kopyalama işlemidir.Bilgisayarınızda açık olan uygulamaların sayısı ve boyutuna göre bilgisayarının Hazırda beklet modundan çıkması 30 saniye ile 2 dakika arasında sürebilir.

 

Uyku modunu kullanmak hibernate modundan daha fazla güç tüketse de daha hızlı açılmaya olanka tanıyor.Uyku modunu kullanmanız sizin için daha iyi olacaktır.Tabiki elektriklerin kesilmediğini varsayarsak…

Son Güncelleme: 14 Mayıs 2020

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu