Black Friday Kara Cuma Nedir ?

Black Friday Kara Cuma Nedir ?

TV’de Radyo’da reklamlar yapılıyor büyük Cuma indirimi felan. Bizde Efsane Cuma olarak isimlendirilen Black Friday yani Kara Cuma nedir , ismi neden Black Friday ve hangi ürünler indirime giriyor ?

Kara Cuma Nedir ?

Black Friday, ABD’de Şükran Günü tatilinin bir gün sonrasına denk geliyor. Amerika’da her yıl 23 Kasım’da düzenlenen Şükran Günü‘nden sonra gelen ilk Cuma günü yapılan bu etkinlik, aslında tam anlamıyla bir alışveriş çılgınlığı.   Ünlü markalar Kara Cuma’da %80’e varan (hatta bazı durumlarda daha da fazla) indirimler uyguluyor.

İnternetten satış yapan Amazon gibi firmalar da ABD’de Black Friday gününde büyük indirimler yaparlar. Nitekim Türkiye’de de pek çok online alışveriş sitesi Kara Cuma için, çeşitli indirim kampanyaları düzenlemekteler.

Madem bu kadar güzel bir şey neden adı Kara Cuma? Bu konuda iki inanış var.

Birincisi; Kara Cuma kutlamaları için mağazalar kapılarını saat 04:00 ve 05:00 arasında açar. Daha gün aydınlanmadığı için bugüne Kara Cuma ismi verilmiş olabilir.

İkinci inanış ise; Kara Cuma günü mağazalar tamamen boşaltılıyor, insanlar birbirini eziyor hatta hayatını kaybedenler bile olabiliyor. Bu da normal bir günü kara hale getirebilmek için yeterli bir sebep sanırım.

kara-cuma-nedir

Kara Cuma bizde Efsane Cuma olarak isimlendiriliyor.

Kara Cumada Hangi Ürünler İndirime Giriyor?

Kara Cuma günü neredeyse aklınıza gelen tüm ürünler indirime giriyor. Elbise, ayakkabı, cep telefonu, bilgisayar, televizyon indirimin en çok olduğu ürünler olarak göze çarpıyor. Özellikle teknolojik ürünlere büyük bir ilgi olduğunu söyleyebiliriz.

Bu macera dolu günde, neredeyse bütün Amerikalılar işi gücü bırakıp alışverişe koşuyor. Yapılan araştırmaya göre bu yıl, 100 milyon kişinin mağazaları ziyaret etmesi bekleniyor. 4 günlük alışveriş sürecinde ise 40 Milyar Dolar para harcanacağı tahmin ediliyor.

Kara Cuma bizde Efsane Cuma olarak isimlendiriliyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.