Cryptolocker Virüsüne Karşı Doğru Savunma!

Cryptolocker Virüsüne Karşı Doğru Savunma! 1

Son güncelleme: 14 Mayıs 2020

Cryptolocker virüsü, bir süredir ülke gündeminde olan en tehlikeli zararlı yazılımlardan bir tanesive maalesef ki farklı varyasyonları ile karşımıza çıkmaya devam ediyor.

Kullanıcılara, özellikle de bilgisiz şirket çalışanlarına e-posta yolu ile gönderilen zararlı yazılım, şirketlerin milyonlarca dolar zarar etmesine neden oldu!

Önceleri Turkcell, Turk Telekom ve TTNET faturaları gibi gönderilen sahte e-postalar şimdilerde daha profesyonelce hazırlanmış ve daha hedefli ataklarla karşımıza çıkıyor. Şu sıralar ise, saldırı yöntemine bir yenisi eklenerek PTT kargodan bir e-posta gelmiş gibi gösterilmeye çalışılıyor.

cryptolocker-ptt

PTT Kargo; “Kargonuz ya da gönderiniz belirtilen adrese ulaşmadı!” 

Şeklinde gelen e-postalar ekinde zararlı yazılım kullanıcılara bulaştırılıyor. Bu e-postaları açan bilinçsiz kullanıcıların tüm verileri, maalesef ki gelişmiş bir şifreleme yöntemi olan 2048 bit RSA algoritması ile geri dönüşü olmaksızın şifreleniyor.

Sonrasında ise dosyaları geri almaları için saldırganlar tarafından bir mesaj gönderilip, fidye isteniyor… Şuraya şu kadar bitcoin transfer etmezsen verilerini alamaz, kurtaramazsın!

Gelişmiş bir şifreleme yöntemi kullanıldığı için maalesef ki dosyaları anahtar olmadan geri alamıyorsunuz. Anahtar ise saldırganlarda, sizden fidye talep ediyorlar!

Ödeme istenilen hesaba talep edilen ücret gönderilse bile veriler eski haline gelmiyor. Kısacası, karşı tarafa güven? Kocaman bir soru işareti olarak akıllarda kalıyor.

1 2 3 4 5

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol