Dünyada En Çok Kullanılan İşletim Sistemleri?

Dünyada En Çok Kullanılan İşletim Sistemleri?

Windows, MacOS, Android, IOS… Yazılım dünyasına hakim olan bu 4 işletim sistemi arasında sizce Dünyada En Çok Kullanılan İşletim Sistemleri hangisidir?

İşletim sistemi, belli kurallar dahilinde programların çalışmasını ve kullanıcı ile bilgisayar arasındaki iletişimi sağlayan komutlardır. Başka bir tanımla İşletim sistemi, bilgisayarın açılışı esnasında hafızaya yüklenen ve yüklendikten sonra diğer yazılımların çalışması için bir temel görevi gören bir yazılımdır.

Dünya genelinde yayında olan neredeyse yüzlerce işletim sistemi olmasına rağmen çoğumuz bunlardan bir kaç tanesini kullanıyoruz. Peki dünya genelinde en çok kullanılan işletim sistemleri hangileri hiç merak ettiniz mi?

Dünyada En Çok Kullanılan İşletim Sistemleri?

Bilgisayar ve mobil dünyanın en çok kullanılan işletim sistemleri olan Android, iOS, Windows ve MacOS, kendi içlerinde de belirli kullanım oranlarına sahip.

Google’ın Android işletim sistemine baktığımızda, en çok kullanılan versiyonun Android Nougat olduğunu görüyoruz. %28.5 gibi bir orana sahip olan Nougat işletim sistemini, %28.1 ile Android 6 Marshmallow takip ediyor. Android Oreo sürümü ise sadece %1.1 kullanım oranına sahip.

iOS cephesine baktığımızda ise Apple’ın önemli bir başarısını görüyoruz zira iOS 11.2 sürümü %61.03 gibi çok büyük bir kullanım oranına sahip. Bu versiyonu ise iOS 10.2 takip ediyor. En çok kullanılan iOS sürümlerinde 3. sırada ise iOS 11.1 sürümü yer almakta.

Bilgisayar dünyasında ise Windows 10 üstünlüğü dikkat çekiyor. Microsoft’un en güncel işletim sistemi Windows 10, %43.54 kullanım oranına sahip. Bu oranın yükselmesinde ücretsiz yükseltme fırsatlarının payı oldukça büyük. İkinci sırada ise Windows 7 işletim sistemi yer alıyor.

MacOS ekosisteminde ise High Sierra versiyonu en çok kullanılan versiyon olarak karşımızda. High Sierra, %37.02 kullanım oranına, Sierra sürümü %23.49 kullanım dilimine ve El Capitan ise %18.62 gibi bir orana sahip.

Dünyada En Çok Kullanılan İşletim Sistemleri?

Dünyada en çok kullanılan işletim sistemi ise Android oldu.

Android işletim sistemi dünya genelinde %40.24 kullanım oranıyla dikkat çekiyor. İkinci sırada ise Windows yer almakta. %36.58 kullanım oranıyla ikinci sırada yer alan Windows’un hemen arkasından ise %13.08 ile iOS geliyor. OSX işletim sistemleri ise %5.43 kullanım oranına sahip.

Peki Türkiye’de durum ne?

Türkiye’de en çok kullanılan işletim sistemi, Android olurken, ikinci sırada Windows geliyor. Üçüncü sırada iOS ve dördüncü sırada ise OSX sürümleri var. Android işletim sistemi %50.15, Windows %33.94, iOS %12.82, OSX %1.23 kullanım oranına sahip.

Yorum Yap

Yorum Yap