Windows’ta Klasör Rengi Değiştirme

Windows’ta Klasör Rengi Değiştirme

Sıradan klasör renklerinden sıkıldıysanız Windows yüklü bilgisayarınızda klasörlerinize istediğiniz rengi verebilirsiniz. Windows’ta klasör rengi değiştirme için neler yapacağız hep beraber bakalım.

Bu yazımızda bahsedeceğimiz yazılımlar ile klasör değiştirmenin yanı sıra klasörlerinize farklı ikonlarda verebilirsiniz.

Folder Colorizer ile Klasör Rengi Değiştirme

Ücretsiz olarak sunulan Folder Colorizer programı ile klasörlerinizi rengarenk yaparak bilgisayarınıza farklı bir hava katabilirsiniz.

Folder Colorizer, klasör simgelerini renklendirmek için kullanılan en popüler yazılımlardan biridir. Ücretsiz bir yazılımdır ancak kurulum sırasında zorunlu olmayan, belli bir miktar bağış isteyebilir. Bağış butonunun işaretini kaldırıp programı ücretsiz olarak PC’nize kurabilirsiniz. Kullanıcı dostu bir düzen ile kullanımı basit bir programdır.

Programı kurduktan sonra, istediğiniz klasöre sağ tıkladığınızda “Colorize!” isminde bir sekme görüyorsunuz. Bu sekmeden, programın önceden belirlediği 8 farklı renge ek olarak, “Colors” seçeneği ile çıkan renk havuzundan kendi istediğiniz rengi de belirleyebiliyorsunuz. Yaptığınız değişiklik hoşunuza gitmezse de, yine sağ tıklayarak “Restore original color” seçeneği ile klasörleri orijinal haline getirebiliyorsunuz.

Klasör Rengi Değiştirme

Son olarak, klasörlerinize renk kodu verirken, dosyaların “Salt okunur” olmadığına dikkat edin. Salt okunur dosyalar, renklendirmenin nihayetinde getireceği hızlandırma amacının aksine bir çalışma sergilemenize sebep olacaktır.

FolderIco ile Klasör Rengi ve İkonu Değiştirme

FolderICO diğerine göre biraz daha kapsamlı bir yazılım.  Shedko FolderIco, Windows 10/8/7 PC’nizde klasörleri renklendirmenize yardımcı olan bir başka ücretsiz yardımcı programdır. Klasör simgesini boyama ve özelleştirme, onları ayırt etmenize ve sık kullanılan klasörleri kolayca ve hızlı bir şekilde bulmanıza yardımcı olur. Change Folder Icon seçeneğini kullanarak, klasörleri renklendirme işleminin yanında farklı ikonlar ekleyerek sınıflandırma işlemi yapabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.