Nedir, Nasıl Yapılır

EBA TV ve EBA Canlı Ders Sorunları

EBA TV nedir, ne işe yarar, EBA’ya kimler girebilir, EBA’ya giriş nasıl yapılır, EBA canlı ders nedir, EBA canlı ders bilgisayara ve telefona nasıl indirilir gibi EBA hakkında bir çok sorunun cevabının yanı sıra EBA canlı ders sorunlarının çözümünü de yazımızda bulabilirsiniz.

EBA nedir?

EBA, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulmuş internet teknolojilerini kullanan sosyal bir eğitim platformudur.

EBA açılımı Eğitim Bilişim Ağı’dır.

EBA ne işe yarar?

EBA, Öğrenci ve öğretmenlerin eğitim materyallerine ulaşmalarını sağlayan; ders kitapları, video gibi kaynakları kullanarak öğrenmeye ve öğretmeye imkân veren sosyal bir eğitim platformudur.

EBA’ya kimler erişim sağlayabilir?

Öğrenci, öğretmen ve veliler de sisteme girebiliyor. Ancak, e-okulda veli olarak tanımlananlar bu platformdan yararlanabiliyor.

EBA’ya nasıl giriş yapılır?

EBA’ya eba.gov.tr adresinden erişilebiliyor.

EBA‘ya öğrenciler T.C. kimlik numaraları ve kendi oluşturacakları şifreleriyle, veliler e-devlet hesap bilgileriyle, öğretmenler de MEBBİS ya da e-devlet hesap bilgileriyle giriş yapabilirler.

EBA TV nedir?

Eba TV, TRT Eba kanalı aracılığıyla dersleri takip edebileceğimiz bir sistemdir. Bu kanaldan işlenecek tüm konuları takip edebiliyor; anlamadıkları konuları tekrar etmek ve konuya dair soru çözmek için eba.gov.tr adresinden yararlanabiliyorlar.

EBA TV Frekans Ayarları

  • Uydu: TURKSAT
  • Kanal: Trt Eğitim HD/1/2/3
  • Frekans: 12083 H (yatay) 13750

EBA Canlı Ders nedir?

EBA TV ve EBA Canlı Ders Sorunları

Eğitim Bilişim Ağı resmi internet sitesi üzerinden duyurulan yayın akışı ve haftalık ders programına göre dersler TRT EBA TV canlı yayını üzerinden naklen aktarılıyor. EBA TV İlkokul, EBA TV Ortaokul ve EBA TV Lise seçenekleriyle öğrenciler kendi seviyelerine uygun dersleri izleyebiliyorlar.

EBA canlı ders nasıl izlenir?

EBA Canlı Ders özelliğini kullanmak için bilgisayarınızda EBA Canlı Ders Uygulamasının yüklü olması,telefon veya tabletinizde ise EBA Uygulamasının yüklü olması gerekmektedir.

EBA canlı ders sistem gereksinimleri

Sistemin düzgün çalışması için masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda Windows 7 ve üzeri işletim sistemi tavsiye edilmektedir.

EBA bilgisayara nasıl indirilir?

Dizüstü ve masaüstü bilgisayarlara EBA kurulumu yardımcı programlar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

BlueStacks uygulaması EBA’yı bilgisayarında kullanmak isteyen öğrenciler arasında en çok tercih edilenidir.

  1. İlk önce Bluestacks uygulaması https://www.bluestacks.com/tr/index.html bilgisayarınıza indirin. (bilgisayarınızda varsa indirmenize gerek yoktur) 32 Bit Eba indirmek için tıklayın. 
  2. BlueStacks indikten sonra uygulamanın içinde Google Play Store uygulamasını açın ve uygulamaya EBA yazın. Bu kısımda Gmail hesabınızı kullanarak oturum açın yada yeni bir tane oluşturun.
  3. Son olarak ”Tüm Uygulamalar” düğmesini göreceksiniz. Tıkladığınızda tüm yüklü uygulamalarınızı içeren bir sayfaya götürürsünüz. EBA’yı açın. Bilgisayarınızda EBA uygulamasını kullanın.

Bu şekilde kolayca EBA’yı bilgisayarınıza indirebilirsiniz, bu arada EBA bilgisayara indir işlemini buradan da yapabilirsiniz.

EBA telefona nasıl indirilir?

EBA TV ve EBA Canlı Ders Sorunları

Eğer tablet ve telefon gibi mobil cihaz kullanıcısıysanız cihazınızın iştetim sistemi IOS ise 11.0 ve üzeri bir sürüme sahip olmalı.Eğer Android bir cihaz kullanıyorsanız 5.0 ve üzeri bir sürüm kullanıyor olmalısınız. EBA Mobil uygulamanızın da güncel olması gerekmektedir.

EBA Canlı Ders Android

EBA
Price: Free

EBA Canlı Ders IOS

‎EBA
Price: Free

EBA Canlı Ders Sorunları

Aşağıda EBA Canlı Ders esnasında karşılaşılan sorunların çözümünü bulabilirsiniz.

EBA Android uygulaması yüklenmiyor. Cihazınız bu sürümle uyumlu değil hatası çözümü

EBA TV ve EBA Canlı Ders Sorunları

Eğer EBA yüklemek istediğiniz Android cihazınız EBA için yeterli değilse bu sorun meydana gelmektedir.

Eğer varsa telefon veya tablete güncel rom yükleyiniz

EBA Canlı Ders başlatılamadı hatası çözümü

Canlı ders başlatılamadı hatası geçici bir sorundur.

Birkaç kez denemek, çıkış yaparak tarayıcı değiştirmek, bu ekranda biraz beklemek tavsiye edilmektedir.

EBA Kalan Süre Saniye Geri Sayma hatası Çözümü

EBA Canlı Ders’e bağlanırken Kalan Süre Saniye geri sayma hatasının sebebi bilgisayarınızda var olan virüs programı veya güvenlik duvarıdır.

EBA Canlı Dersten ve EBA’dan çıkıp virüs programının korumasını devre dışı bırakıp güvenlik duvarını kapatırsanız büyük ihtimalle bu hatayı tekrar almayacaksınız.

EBA Sistem Tarafından Tanımlanamayan Bir Hata Oluştu çözümü

EBA’ya giriş yaptığınızda “EBA Sistem Tarafından Tanımlanamayan Bir Hata Oluştu” hatasını alıyorsanız ya da ekranda “Error 404 Not Found” gibi bir sayfa açılıyorsa sistemin düzelmesini beklemekten başka yapacağınız bir şey maalesef yok.

EBA Dersin Yapılacağı Ünite ve Konuyu Seçmelisiniz Hatası Çözümü

Zoom programı üzerinden hazırladığınız harici canlı dersinizi EBA ‘ya tanımlarken “Canlı dersin yapılacağı ünite ve konuyu seçmelisiniz” gibi bir hata alıyorsanız sebebi büyük ihtimalle EBA ‘nın kullanım yoğunluğunun yüksek olduğu saatlere denk gelmiş olmanız olabilir

EBA Finish Registration to Join the Meeting Hatası Çözümü

Bu hata canlı derse bağlanmak isteyen öğrencinin bilgilerinin canlı ders sistemine gitmemesinden kaynaklanıyor.

Bu sorunun çözümü için öğrencinin tarayıcıyı kapatıp tekrar açıp EBA’ya giriş yapması gerekiyor. Tekrar EBA’ya girip canlı derse bağlanınca sorun düzelecektir.

EBA Meeting Password Hatası Çözümü

Bu hatanın ortaya çıkmasının sebeplerinden biri EBA’nın canlı ders uygulama alt yapısı için Zoom yazılımını kullanması ve bazı çakışmaların meydana gelmesi.

Eğer EBA Canlı Ders Uygulamanızı üst üste başlatmayı denediyseniz.Bilgisayar ya da telefonunuzdan açık olan EBA Canlı Ders Uygulamasını kapatın.Ardından cihazınızı yeniden başlatıp tekrar giriş yapın. (Bilgisayar için CTRL+ALT+DEL tuşlarına birlikte basarak açılan görev yöneticisinden açık olan EBA Canlı Ders Uygulamalırını seçip “Görevi Sonlandır” butonu ile kapatabilirsiniz.)

EBA Error Type: LastErrorType_Auth Hatası Çözümü

EBA Canlı Derse üst üste bağlanmaya çalışınca arka planda birkaç tane EBA Canlı Ders uygulaması açılınca bu hata veriyor.

Ctrl+Alt+Delete tuş kombinasyonu ile çalışan programlardan tüm EBA Canlı Ders uygulamaları kapatılıp EBA’ya tekrar giriş yapıp canlı derse tekrar bağlanınca sorun düzelmiş olur. Ya da bunun yerine bilgisayarı kapatıp açıp tekrar canlı derse bağlanabilirsiniz.

Kurulum esnasında sorun yaşamış olabilirsiniz

Anti virüs programını ve güvenlik duvarını devre dışı bırakıp EBA Canlı Ders uygulamasını yeniden kurmak gerekiyor.

Tarayıcıda programın çalışmasını engelleyen eklentiler olabilir.

Tarayıcınızda İnternet Download Menager veya Ad Blocker gibi eklentiler varsa bunlar da EBA Canlı Ders uygulamasını engelleyebiliyor. Bunları devre dışı bırakıp yeniden bağlanmayı deneyebilirsiniz.

EBA Msvcp140.dll ve Vcruntime140.dll Hatası Çözümü

EBA Canlı Ders programında karşılaşılan MSVCP140.DLL VE VCRUNTIME140.DLL çözümü için aşağıdaki Linklerden gerekli .dll dosyalarını indiriniz.

MSVCP140.DLL İndir

VCRUNTIME140.DLL İndir

EBA Sdk init Failed-14 Hatası Çözümü

Bu hatanın genelde 2 sebebi bulunmaktadır.

EBA Canlı Derse bağlanırken üst üste Derse Katıl’a tıklayıp EBA Canlı Ders uygulamasının birkaç defa açılması

Öncelikle Ctrl+Alt+Delete tuş kombinasyonu ile görev yöneticisi açılır. Buradan aktif vaziyette çalışan EBA Canlı Ders uygulamaları varsa bunlar sonlandırılır. Bu işlemin bir başka yolu da bilgisayarı kapatıp açmaktır.

EBA Canlı Ders Uygulamasını bilgisayarınıza kurarken bilgisayarınızda çalışır vaziyette Anti-Virüs programı olması. Bazı anti-virüs programları kurulumda EBA Canlı Ders programı dosyalarının eksik yüklenmesine sebep oluyor.

Birinci çözüm işe yaramamışsa ve hala aynı hatayı almaya devam ediyorsanız kurulum aşamasında sorun yaşamışsınız demektir. Bunun çözümü için öncelikle denetim masasından pro gramlar bölümünde kurulu olan EBA Canlı Ders uygulamasını kaldırınız. Daha sonra C:Program Files (X86) veya C:Program Files klasörü içinde yer alan EBA Canlı Ders klasörünü siliniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra Anti-Virüs programınızın korumasını devre dışı bırakın. Varsa yine bilgisayarınızda güvenlik duvarı onu da devre dışı bırakın. Bu işlemleri yaptıktan sonra EBA Canlı Ders uygulamasını EBA’dan Uygulama İndir butonunu kullanarak indirip yeniden kurun. (Varsa daha önce indirdiğiniz dosyadan dakurabilirsiniz.)

EBA api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll Hatası Çözümü

Eğer EBA Canlı sınıf özelliğini kullanacağınız esnada bilgisayarınızda MSVCP140.dll bulunamadı ya da api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll bulunamadı veya sdk.dll bulunamadı ve Vcruntime140.dll bulunamadı gibi hatalar alıyorsanız sebebi işletim sisteminizin Windows 7 olması ya da işletim sisteminizin güncel olmaması olabilir.

İşletim sisteminizin güncellemelerini Windows Update‘ten kontrol edin. Eğer birikmiş güncellemeleriniz varsa tümünü güncellediğinizden emin olun.

Eğer sorun halen devam ediyorsa Microsoft’un bu tür durumlar için önerdiği dosyayı aşağıdaki linke tıklayarak indirin ve bilgisayarınıza kurun. (Dosyayı kurmak için bilgisayarınızda yönetici rolünde olmanız gerekmektedir.) 32 bit indirme linki -> https://aka.ms/vs/16/release/vc_redist.x86.exe Bilgisayarınız 64 bit ise aşağıdaki linke tıklayınız. 64 bit indirme linki -> İndirmek için tıklayınız

EBA Error_Message_Server_Off hatası çözümü

Yoğunluktan kaynaklanan sistemsel bir uyarı mesajıdır.

Sistemdeki yoğunluk azaldıktan sonra kendiliğinden düzelecektir. EBA Canlı Ders ve EBA’dan çıkış yapıp bir süre bekledikten sonra tekrar giriş yapabilirsiniz.

EBA Hata: Error Code : 105035 hatası çözümü

Bu hata Kurulumdan kaynaklanan ya da silinmiş bir dosya sorunudur.

Programı kaldırıp tekrar kurulması gerekmektedir.

EBA The Requested URL was rejected hatası çözümü

EBA ya aynı IP adresinden çok fazla hatalı istek gönderilmesi ve bu adresin EBA tarafından engellenmesi.

İnternete bağlı olduğunuz modemin kapatılıp yeniden açılması ile internet servis sağlayıcınız size yeni IP adresi verir. (Okul Modemlerinin IP adresi sabit olduğundan bu yöntem işe yaramayabilir)

Son Güncelleme: 3 Şubat 2021

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu