Nedir, Nasıl Yapılır

goo.gl Alternatifi 4 Link Kısaltma Servisi

Google’ın link kısaltma servisi goo.gl 13.04.2018 itibari ile artık yeni link kısaltmalaru yapmayacak. Yazımızda linkleri kısaltacabileceğiniz goo.gl alternatifi 4 link kısaltma servisi ‘ne yer vereceğiz.

URL internet sayfalarımızda kullandığımız bağlantı adresilerine verilen isimdir. Bu bağlantı adresleri bazen çok uzun olabiliyor ve özellikle birine iletmeye çalıştığımız bu uzun web adresleri sıkıntı yaratabiliyor. Bu sebepten link kısaltma servisleri kullanılıyor.

Link kısaltma çok uzun olan linklerin yapısını, daha kısa bir hale getirmeye yarayan araçlardır. Link kısaltma servisleri arasında en popüler olanı goo.gl artık hizmet vermeyecek.

Goo.gl’yi kullanan kişiler 13 Nisan tarihine kadar URL kısaltması yapabilecek, bu tarihten sonra site açık olacak fakat URL kısaltması yapılamayacak.

13 Nisan öncesi linkleri kısaltanlar, Goo.gl üzerinden ürettikleri kısaltmalara 30 Mart 2019 tarihine kadar erişebilecekler. Sitenin tamamen kapatılması ise 30 Mart 2019’dan sonra olacak. Bu tarihten sonra kısaltmalara erişim mümkün olmayacak.

Yazımızda tanıtacağımız goo.gl alternatifi 4 link kısaltma servisi ile aynı goo.gl gibi kısalttığınız bağlantıların ne kadar tıklandığını görebilirsiniz, ayrıca bu servisler en az goo.gl kadar güvenli.

goo.gl Alternatifi 4 Link Kısaltma Servisi

Birçok sosyal platformda uzun linklerin paylaşımı bazen sıkıntı yaratabilmektedir.Kısaltılmış linklerinizi sosyal medyada kolayca paylaşabilirsiniz. Örneğin kısa linkler, gönderdiğiniz mailler içinde oldukça kullanışlıdır.

Bit.ly

goo.gl Alternatifi 4 Link Kısaltma Servisi
Bit.ly

Bit.ly Twitter için en fazla kullanılan servistir. Birçok tweet içerisinde bu servisin kısaltılmış linklerini görebilmek mümkün.

Piyasadaki popüler URL kısaltıcısı olan Bit.ly’ı üye olmadan kullanabiliyorsunuz. Ancak servise ücretsiz üye olduğunuzda daha önce kısalttığınız bağlantıların linklerine kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Örneğin; Bit.ly ile kısalttığınız https://bit.ly/1gcb4Pr bağlantısının sonuna “+” koyarak, o linkin ne kadar tıklandığını görebiliyorsunuz.

Ow.ly

goo.gl Alternatifi 4 Link Kısaltma Servisi
Ow.ly

Sosyal medya kullanıcılarının yakından tanıdığı HootSuite‘in URL kısaltma servisi olan Ow.ly, rakipelerine göre daha profesyonel bir hizmet veriyor. Sadece üyelik sistemi ile çalışan Ow.ly hizmetine üye olduktan sonra; panelin üst bölümünde yer alan “İleti oluştur” butonuna basmanız gerekiyor. Daha sonra bu bölüme kısaltacağınız bağlantıyı yazıp “Küçültme” butonuna tıklamalısınız.

Site İstatistikleri>Ow.ly Tıklama Özeti bölümünden ise kısalttığınız bağlantının kaç defa tıklandığını detaylı olarak görüntüleyebilirsiniz.

TinyURL

goo.gl Alternatifi 4 Link Kısaltma Servisi
TinyURL

Tinyurl en eski link kısaltma servisidir. Oluşturduğunuz kısa linkleri kişiselleştirebilme özelliğine sahip bu servisin kullanımı da oldukça basittir.

Rakiplerine göre daha basit bir yapıda olan TinyURL, sadece bağlantıları kısaltma hizmeti sunuyor. TinyURL ile kısaltmış olduğunuz bağlantıların kaç defa tıklandığına ise direkt olarak ulaşamıyorsunuz. Bunun için farklı servisler kullanmanız gerekiyor.

TheLink.la

goo.gl Alternatifi 4 Link Kısaltma Servisi
TheLink.la

Kısaltlan bağlantının ne kadar tıklandığını da gösteren TheLink.la servisi yavaş bir yapıda olmasına rağmen piyasadaki popüler URL kısaltılacıları arasında yer alıyor. TheLink.la ile kısalttığınız bağlantıya ulaşılması için iki farklı yönlendirmeden geçilmesi gerektiğini belirtelim.

Bonus

Google mevcut hizmeti kapatsa da yerine yeni bir servis koyduğunu da açıkladı. Firmanın Firebase Dynamic Links adını verdiği yeni hizmet aynen Goo.gl’de olduğu gibi temelde bir link kısaltma servisi. Ancak çok daha akıllı ve detaylı olan yeni servis yine ücretsiz olarak kullanılabilecek.

Yeni servisle ilgli detaylar resmi internet sitesinde yer alıyor.

Son Güncelleme: 14 Mayıs 2020

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
error: Bu içerik koruma altındadır!