Nedir, Nasıl Yapılır

Google Arama Seçenekleri Nelerdir?

Son Güncelleme: 3 Temmuz 2020

Google Arama Seçenekleri Nelerdir? Google’da en iyi arama nasıl yapılır? Google gelişmiş arama nasıl kullanılır? Google’da daha kolay arama yapma ve aradığınızı kolayca bulma ile ilgili tüm yöntemler yazımızda…

Günümüzde bir bilgiye ulaşmanın en önemli yöntemlerinden biri Google arama motorunu kullanmak. Dünyanın en basit arayüzlerinden birini sunuyor olsa da, Google’dan aradığınıza daha kesin sonuçlarla ulaşmak ve zaman kazanmak için bazı basit yöntemleri uygulayabilirsiniz.

İşte Google gelişmiş arama seçenekleri.

Google Arama Seçenekleri

” “(Çift Tırnak)

Çift tırnak ile arama yaptığınız zaman, aradığınız kelimenin tam benzerini aramış olacaksınız. Çift tırnaklı sonuçlar tam olarak bu cümlenin geçtiği metinli sonuçlardır. Diğeri, kelimeleri içeren sonuçlardır.

-(tire, eksi)

Dahil edilmesini istemediğimiz kelimelerin önüne koyarak arama sırasında çıkmasını engelleyebiliriz.

| (OR)

Google and işlemi yapar. OR işlemi için yani bu ya da bu geçen şeklinde bilgi almak isterseniz OR kullanabilirsiniz.

*(yıldız)

Herhangi bir kelime grubu içinde boş bırakılacak yeri işaretlemek için kullanılıyor.

.. (iki nokta)

Aralıkta arama yapmanızı sağlar. Mesela ipad bakıyorsunuz ancak fiyatı 500 tl ile 1000 tl arasında olan ipad’leri listelemek istiyorsunuz. Bunu normalde nasıl yapabilirdiniz. Hepsiburada.com gibi sitelere girip filtreleme yapardınız. Bu durumda ne olurdu? Sadece hepsiburada.com’un fiyatını baz almış olacaktınız ama ya n11 ya da gittigidiyor da daha ucuza bir ürün varsa neden bunları göz ardı edelim. Bunun yerine bu soruyu google sorup tüm sitelerde aldığı sonuçları görüntüleyebiliriz.

define

Ara sıra google aramalarınızda karşınıza gelir. Sözlük karşılığı ve onun diğer dillerde gösterimini yapan kart şeklinde bir açıklama. Kelimenin sözlük anlamını ve diğer dillerde çevirisini görmek için kullanabilirsiniz.

filetype

Aramayı istediğiniz dosya tipinde yapmanızı sağlar. Operatöre dosya formatları vermeniz gerekir. PDF, DOCX, TXT, PPT gibi. Örneğin sunum yapacaksınız ve sunumunuz konusu Türkiyedeki su kaynaklarının tüketimi. Bu sunum olacağı için internetteki diğer hazırlanmış PPT dosyalarını incelemek isteyebilirsiniz. Bu durumda alttaki şekilde bir arama yapabilirsiniz.

site

Aramayı sadece belirlenen site üzerinde yapmanızı sağlar.

related

Aradığınız kelime ile benzer olan siteleri listeler. Mesela şirketinizin ismini aratırsanız, şirketiniz ile ilişkisi olan siteler, yazılar listelenecektir.

intitle

Sitenin başlığında yapmanızı sağlar. Bu şekilde aramaları iyice daraltır ve sadece konu ile ilgili başlığa sahip sitelerde arama sonucu görürsünüz.

inurl

Site URL’leri arasında arama yapmanızı sağlar. Aradığınız konu ile alakalı url tahminleriniz varsa, bu url içinde arama yaparak direk sonuca ulaşabilirsiniz.

movie

içerisinde aradığınız kelimenin geçtiği filmleri listeler. Mesela İstanbul’un geçtiği filmleri listeleyelim.

cache

Bir site var yada URL daha önceden çalışıyordun ancak şimdi açmaya çalışıyorsunuz bir türlü açılmıyor. İşte bu durumda alın site bir kurtarıcı. Google’ın bu URL’i en son cache’lediği hali.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu