1. Ana Sayfa
  2. BİLGİSAYAR
  3. Google Chrome’dan Firefox, Opera ve Safari’ye Geçiş!

Google Chrome’dan Firefox, Opera ve Safari’ye Geçiş!

Google Chrome'dan Firefox, Opera ve Safari'ye Geçiş!

Google’ın Chrome tarayıcısını kullanıyor ve başka bir tarayıcıya geçmek istiyorsanız kayıtlı şifreler, favori siteleriniz gibi verilerinizin hiç birini kaybetmeden  Google Chrome’dan Firefox, Opera ve Safari’ye geçiş yapabilirsiniz.

Google Chrome, piyasadaki en büyük web tarayıcısı olabilir ancak bu tarayıcıdan sıkılmış ve yeni bir tarayıcı kullanmak isteyebilirsiniz.

Hali hazırda kullanadığınız Chrome’daki yer imlerini, otomatik form doldurmalarını, parolalarınızı ve tercihlerinizi kolayca Firefox, Opera ve Safari aktararak yeni tarayıcınızda kullanabilirsiniz.

Google Chrome’dan Firefox, Opera ve Safari’ye Geçiş!

Chrome’dan Firefox’a Aktarma!

Firefox’u indirin, kurulumunu yapın ve tarayıcınızı açın. Adres çubuğunun sağ tarafında yer alan “Kütüphane” butonunu kullanarak “Yer imleri”, ardından da “Tüm yer imlerini göster” seçeneğini izleyin.

Chrome'dan Firefox'a Aktarma

Daha sonra karşınıza gelen ekranda üst kısımda yer alan yıldıza basın ve “Başka bir tarayıcıdaki verileri içe aktar” seçeneğini seçin.

Chrome'dan Firefox'a Aktarma

Ardından gelen ekranda verileri hangi tarayıcıdan aktarmak istediğinizi ve hangi verileri aktarmak istediğinizi belirtmeniz gerekecek.

Chrome'dan Firefox'a Aktarma

İşlem tamam, istediğiniz tüm veriler bu adımlardan sonra Firefox’a başarıyla aktarılmış olacak.

Chrome’dan Opera’ya Aktarma!

Chrome’dan Opera’ya geçiş süreci Firefox’a göre biraz daha basit. Opera’yı ilk yüklediğinizde karşınıza gelen sayfadan yer imleri kısmına girin, ayarlar sayfasına yönlendirileceksiniz.

Chrome'dan Opera'ya Aktarma

Burada yine hangi verilerinizin verilerinizin hangi tarayıcıdan aktarılacağını seçerek ilerleyin.

Chrome'dan Opera'ya Aktarma

Hepsi bu kadardı, diğer tarayıcıdaki verileriniz bu işlemlerden sonra başarıyla Opera’ya aktarılmış olacak.

Chrome'dan Opera'ya Aktarma

Chrome’dan Safari’ye Aktarma!

Chrome’dan Safari’ye geçiş aşaması diğer iki tarayıcıdan biraz farklı. Safari, ilk açıldığı anda size sormadan Chrome verilerinizi içeri aktarıyor ve ardından bunun tutulup tutulmaması yönünde size bir soru yöneltiyor. Yani Safari’ye geçmek için yapmanız gereken ekstra bir işlem yok. Eski verilerinizi Safari’de görmek istemiyorsanız da “Saklama” butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Chrome'dan Safari'ye Aktarma

Daha sonra tekrardan farklı bir tarayıcıdan Safari’ye verilerinizi aktarmak isterseniz bunu manuel olarak da yapmanız mümkün.

Safari’ye girip, üst menüden Dosya -> Şuradan içe aktar adımlarını izleyin

Chrome'dan Safari'ye Aktarma

Ardından gelen ekranda hangi verileri aktarmak istediğiniz sorulacak ve işlem tamam.

Chrome'dan Safari'ye Aktarma

Chrome kayıtlı şifreleri aktarma!

Google Chrome’un şifre kaydetme özelliğini sık kullanan biriyseniz, yeni bir tarayıcıya geçişiniz biraz daha zor olabilir. Firefox gibi bazı tarayıcılar yer imlerini içe aktarırken şifreleri de alıyor olsa da çoğu zaman bu şifreleri başka bir tarayıcıya aktarmanızın imkanı yok. Şifreleri sadece .csv formatında dışarı aktarmak ise mümkün.

  • Chrome Kayıtlı şifrelerinizi dışarı aktarmak için ilk olarak Chrome menüsünde sağ üst kısımda yer alan üç noktadan ayarlar kısmına girmelisiniz. Oradan “Şifreler” bölümüne girip, “Kayıtlı şifreler”in karşısında yer alan üç noktadan “Şifreleri dışa aktar” seçeneğini seçin.
  • Bu aşamadan sonra şifrelerinizin açıkça görülebilir bir şekilde .csv formatında bir tabloya dönüştürüleceği uyarısını göreceksiniz. Uyarıyı okuyup kabul ettiğinizde şifreleriniz bilgisayarınıza inmiş olacak.
  • Elde ettiğiniz .csv dosyasını herhangi bir tarayıcıda içe aktarmak mümkün değil ancak 1Password veya Lastpass gibi uygulamalarda kullanabilirsiniz.

Google Chrome’dan Firefox, Opera ve Safari’ye geçiş bu kadar basit!

Yorum Yap

Yorum Yap