Google Trends Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google Trends nedir, ne işe yarar, Google Trends nasıl kullanır?

Google tarafından ücretsiz ve herkese açık bir şekilde sunulan Google Trends nedir, ne işe yarar, Google Trends nasıl kullanır yazımızda detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Google Trends nedir yazımızda okuyacağınız konu başlıkları;

  • Google Trends nedir?
  • Google Trends ne işe yarar?
  • Google Trendler paralı mı?
  • Google Trends nasıl kullanılır?

Google Trends nedir?

Google Trends (Google Trendler), Google aramalarında kelime veya cümle sorgularının hangi coğrafyada, hangi dillerde ve ne sıklıkla arandığını istatistiksel bilgi olarak kullanıcılara sunan servistir. Google tarafından geliştirilmiş bir arama keşif aracı olan Google Trendler, kullanıcılarına diğer kullanıcıların yaptığı aramalar hakkında önemli istatistikler sunuyor.

Gün içindeki popüler aramaları görebileceğiniz gibi, istediğiniz anahtar kelimeleri aratarak tarih aralığına göre hangi dönemlerde daha çok aratıldığını da istatistiksel olarak görebilirsiniz.

Google Trends ne işe yarar?

Google Trends ile belirli bir tarih aralığı belirleyerek, bu aralık içerisinde yapılan aramaları takip edebilir, bu sayede  popüler haberleri ve gündemi takip edebilirsiniz. Bu özelliği sayesinde öncelikle blog yazarları gibi içerik üreticileri için oldukça işlevsel bir Google servisidir. Popüler aramaları takip ederek içeriklerinizi aramalara yönelik oluşturduğunuzda ziyaretçi sayınızı ve  web sitenizin trafiğini arttırabilirsiniz.

Google Trendler paralı mı?

Google Trendler tamamen ücretsiz bir araçtır. Bir nevi, Google’ın amme hizmeti diyebiliriz. Kullanıcılarından elde ettiği anonim verilerin en azından bir bölümünü diğer kullanıcılarla paylaşıyor. Bu istatistikler, çevrimiçi içerik üreticileri için bulunmaz nimetlerdir.

Google Trends nasıl kullanılır?

Google Trends Nedir, Nasıl Kullanılır?

Buradan Google Trendler internet sitesini açın. İlk olarak ülke seçimi yapın çünkü Google Trendler üzerinden internete erişimi olan tüm ülkelere ait Google arama verilerini keşfedebiliyorsunuz. Ülke seçimi yaptıktan sonra, Türkiye diyelim, Türkiye’de kullanıcıların Google üzerinden yaptıkları aramaların genel bir tablosunu ana sayfa üzerinden görebilirsiniz.

Google Trends yalnızca Google’dan yapılan araştırmaları bize veri olarak sunar. Trendler’inizdeki arama sonuçlarını filtrelemek için noktalama işaretleri kullanabilirsiniz.

Ana sayfa üzerinden yıllara göre trendleri ve o günün son trendlerini görebilirsiniz. Başlıklara tıklayarak dilediğiniz istatistik ayrıntılarına ulaşabilirsiniz. Elbette, ana sayfa üzerinden en güncel trendler hakkında detaylı olmayan bilgiler elde edersiniz. Asıl en önemli verileri ise arama çubuğu üzerinden elde edersiniz.

Google Benim İşletmem yani Google My Business nedir, nasıl kullanılır, Google Benim İşletmem hesabı nasıl açılır gibi bir çok sorunun cevabını buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu