Android Telefon yada Tableti Televizyona Bağlama

Bu yazımızda Android Telefon yada Tableti kablosuz ve kablolu bağlama yöntemlerini anlatacağız.

Android telefon yada tableti televizyona bağlama işleminden sonra mobil içeriğinizi TV ekranında seyretme keyfini yaşayabilirsiniz.

Mobil cihazlarınızı televizyona bağlayarak hem geniş ekran görüntü ve hemde mükemmel ses kalitesi ile oyun oynama, video izleme yada müzik dinleme keyfine ulaşacaksınız

Android telefon yada tableti televizyona bağlama

Miracast

Smart TV özelliği olan bir TV kullanıyorsanız Android Akıllı telefon yada tabletinizi Wi-fi üzerinden kablosuz olarak televizyona bağlayabilirsiniz.. Bunun için tüm cihazların aynı kablosuz ağa bağlanmış olmaları gerekir.

Android tarafından en çok kullanılan Miracast teknolojisi ya da DLNA bağlantısı ile telefonunuzu televizyona bağlayabilisiniz.

Miracast teknolojisinde yapılması gereken işlem hem Smart TV’de hem de kullandığınız cep telefonunda Miracast özelliğinin açılmasını sağlamaktır.

Örnek olarak LG cep telefonlarında yukarıdan aşağıya ekranı kaydırdığınızda Miracast yazan kısmı görebilirsiniz. Onu açtıktan sonra televizyonda da aynı özelliği açmanız yeterli olacaktır.

Miracast nedir ve nasıl kullanılır daha detaylı bilgi edinmek isterseniz buradaki yazımıza bakabilirsiniz.

Samsung cihazlarda ise AllShare uygulamanız bulunuyor. Bu uygulama sayesinde akıllı televizyona görüntü aktarımı ve medya gösterimi yapabilirsiniz. Yapılması gereken şey ise oldukça basittir. İlk önce Allshare uygulamasını açın. Ardından ise aktarılmasını istediğiniz içeriği seçin. Akıllı cihazınızdan seçtiğiniz şeyler TV üzerinden izlenebilecektir.

Android Telefon yada Tableti Televizyona Bağlama

Chromecast

TV’nizde Smart TV özelliği yoksa Android telefon yada tabletin görüntüsünü TV’nize Google Chromecast kullanarak aktarabilirsiniz.

Android Telefon yada Tableti Televizyona Bağlama

Google Chromecast akıllı telefonyada tabletin ekranını doğrudan TV’ye aktarmak için kullanılan bir araç. Cihaz neredeyse tüm Medya dosyalarını destekliyor.  Bu işlemi gerçekleştirebilmek için ise Android bildirim alanında yer almakta olan Quick Settings menüsündeki Cast alanını aktif etmek ederek kullanılan uygulamadaki simgeyi bulmaktır.

Chromecast Nedir, Nasıl Kullanılır hakkında detaylı bilgilere buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

HDMI kablo

Televizyonunuzda Miracast desteği yoksa veya Chromecast satın almak istemiyorsanız HDMI bağlantısı ile görüntü aktarımı gerçekleştirebilirsiniz.

Bu özellik için öncelikle TV’nizde HDMI girişi , android telefon yada tabletinizde de HDMI portu yani çıkışı olması gerekir. Bu yatay bir giriştir ve yakınlarında HDMI yazar ve standart değil Mini HDMI olarak geçer. Cihazınızdaki microUSB bağlantısından HDMI çıkışı elde etmenizi sağlayan kablolardan edinebilirsiniz.

Android Telefon yada Tableti Televizyona Bağlama

Bu konuda akıllı telefon üreticilerinin tercih ettiği iki farklı standart var: MHL ve SlimPort. Telefonunuz hangi standart ile uyumluysa o tipteki kablodan edinmeniz gerekiyor. Aksi takdirde akıllı telefonunuzdan televizyonunuza görüntü aktaramazsınız.

Android Telefon yada Tableti Televizyona Bağlama sayesinde hem ses hem de görüntüyü tabletten televizyona ya da monitöre aktarabilirsiniz. Görüntü ve ses HD kalitede olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu