Android Telefon yada Tableti Televizyona Bağlama

Android Telefon yada Tableti Televizyona Bağlama

Android Telefon yada Tableti Televizyona Bağlama sayesinde telefon yada tabletinizde yaptığınız işlemleri TV’nizin dev ekranında yapabilirsiniz.

Android Telefon yada Tabletnizi Televizyona bağlayarak hem geniş ekran görüntü ve hemde mükemmel ses kalitesi ile oyun oynama, video izleme yada müzik dinleme kayfini yaşayabilirsiniz.

Bu yazımızda Android Telefon yada Tableti kablosuz ve kablolu bağlama yöntemlerini anlatacağız.

Android Telefon yada Tableti Televizyona Bağlama Nasıl Yapılır?

1  Android Telefon yada Tablet’den Smart TV’ye kablosuz görüntü aktarmak çok kolay

Smart TV özelliği olan bir TV kullanıyorsanızAndroid Akıllı telefon yada tabletinizi Wi-fi üzerinden kablosuz olarak televizyona bağlayabilirsiniz.. Bunun için tüm cihazların aynı kablosuz ağa bağlanmış olmaları gerekir.

Android tarafından en çok kullanılan Miracast teknolojisi ya da DLNA bağlantısı ile telefonunuzu televizyona bağlayabilisiniz.

Miracast teknolojisinde yapılması gereken işlem hem Smart TV’de hem de kullandığınız cep telefonunda Miracast özelliğinin açılmasını sağlamaktır.

Örnek olarak LG cep telefonlarında yukarıdan aşağıya ekranı kaydırdığınızda Miracast yazan kısmı görebilirsiniz. Onu açtıktan sonra televizyonda da aynı özelliği açmanız yeterli olacaktır.

Miracast nedir ve nasıl kullanılır daha detaylı bilgi edinmek isterseniz buradaki yazımıza bakabilirsiniz.

Samsung cihazlarda ise AllShare uygulamanız bulunuyor. Bu uygulama sayesinde akıllı televizyona görüntü aktarımı ve medya gösterimi yapabilirsiniz. Yapılması gereken şey ise oldukça basittir. İlk önce Allshare uygulamasını açın. Ardından ise aktarılmasını istediğiniz içeriği seçin. Akıllı cihazınızdan seçtiğiniz şeyler TV üzerinden izlenebilecektir.

Android Telefon yada Tableti Televizyona Bağlama

2 Google Chromecast kullanarak görüntü aktarabilirsiniz.

TV’nizde Smart TV özelliği yoksa Android telefon yada tabletin görüntüsünü TV’nize Google Chromecast kullanarak aktarabilirsiniz.

Android Telefon yada Tableti Televizyona Bağlama

Google Chromecast akıllı telefonyada tabletin ekranını doğrudan TV’ye aktarmak için kullanılan bir araç. Cihaz neredeyse tüm Medya dosyalarını destekliyor.  Bu işlemi gerçekleştirebilmek için ise Android bildirim alanında yer almakta olan Quick Settings menüsündeki Cast alanını aktif etmek ederek kullanılan uygulamadaki simgeyi bulmaktır.

Chromecast Nedir, Nasıl Kullanılır hakkında detaylı bilgilere buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

3 HDMI kablo ile görüntü aktarmak

Televizyonunuzda Miracast desteği yoksa veya Chromecast satın almak istemiyorsanızHDMI başlantısı ile görüntü aktarımı gerçekleştirebilirsiniz.

Bu özellik için öncelikle TV’nizde HDMI girişi , android telefon yada tabletinizde de HDMI portu yani çıkışı olması gerekir. Bu yatay bir giriştir ve yakınlarında HDMI yazar ve standart değil Mini HDMI olarak geçer. Cihazınızdaki microUSB bağlantısından HDMI çıkışı elde etmenizi sağlayan kablolardan edinebilirsiniz.

Android Telefon yada Tableti Televizyona Bağlama

Bu konuda akıllı telefon üreticilerinin tercih ettiği iki farklı standart var: MHL ve SlimPort. Telefonunuz hangi standart ile uyumluysa o tipteki kablodan edinmeniz gerekiyor. Aksi takdirde akıllı telefonunuzdan televizyonunuza görüntü aktaramazsınız.

Android Telefon yada Tableti Televizyona Bağlama sayesinde hem ses hem de görüntüyü tabletten televizyona ya da monitöre aktarabilirsiniz. Görüntü ve ses HD kalitede olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.