Hafıza Kartı Çeşitleri

Hafıza Kartı Çeşitleri

Genelde hafıza kartlarının kullanımı alanız bildiğiniz gibi fotoğraf ve video çekimleridir ve araçaları ise fotoğraf makinaları ve akıllı telefonlardır.Eğer akıllı telefonunuzda yada tabletinizde cihazda kullandığınız alan yeterli değil ise uygun fiyatta ve ihtiyaca göre bir hafıza kartı alarak kullanım alanınızı arttırabilir ve daha çok alan sahibi olabilirsiniz.Hafıza kartları genel olarak bir gazoz kapağı büyüklüğünde yada çerez küçüklüğünde çok küçük cihazlardır.Yani istediğiniz gibi kullanabilir ve saklayabilirsiniz.Tabi bu cihazların ebatları pek değişmez ama kapasite olarak farklı hafıza kartları bulunmaktadır.Hafıza kartlarının boyutları ise daha öncelerden 8 MB olarak başladı ve son olarak ise 500 GB kapasiteli SD kartların duyurulması epeyce heyecan yaratmıştı.

Hafıza kartlarında hareketli parçalar olmadığı için,çarpmalara ve düşmelere karşı dayanıklı cihazlardır.Özellikle Fotoğrafçılıkla uğraşan çalışanlar için vazgeçilmez bir cihazdır.Akıllı telefon kullananlar için ise genel olarak depolama olarak kullanılmaktadır.Özellike telefonunda yer olmayan akıllı telefon kullanıcıları için kullanışlı bir cihazdır.

CompactFlash

Yakın zamana kadar oldukça popüler olan bu kart türü, artık sadece yüksek kapasite ve hıza ihtiyaç duyan SLR makinelerde kullanılıyor. Üreticiler de bu türü, fazla yer kaplaması nedeniyle yavaş yavaş terk ediyor. CompactFlash türündeki kartlar dayanıklılıkları, mikro sabit diskleri barındırabilmeleri gibi özellikleriyle öne çıkıyor. I ve II adlı iki tipte üretilen bu

kart türü, genellikle yüksek megapikselli makinelerde tercih ediliyor. Bazı makinelerse CompactFlash ile birlikte SD/MMC gibi ikinci bir kart yuvası daha barındırır.

xD Card

SD kartlardan daha pahalı ve daha küçük olan, daha da az saklama alanı sunan bu bellek türü genellikle cep telefonlarında tercih ediliyor. Oldukça küçük ve ince oldukları için gayet dikkatli taşınmalılar.

Memory Stick

Sony’nin kendi bellek formatı birkaç farklı isim ve boyutta üretiliyor. Yaygın olma kaygısı taşımayan bu format, genellikle sadece Sony ürünlerinde kullanılabiliyor. Şekil itibariyle bir SIM karta benzeyen Memory Stick’ler, Sony’nin dijital fotoğraf makineleri ve telefonları, tarafından destekleniyor. Memory Stick, Memory StickPro, Memory Stick MG ve Memory Stick Duo gibi isimlerle karşınıza çıkabilir.

Multimedia Card (MMC)

Küçük boyuta sahip Multimedia Card’lar fotoğraf makinelerinde ve cep telefonlarında kullanılıyor. Ucuz ve göreceli olarak dayanıklı olan bu ürünler, SD kart kabul eden cihazların bir kısmında da kullanılabiliyorlar.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu