iCloud Drive Uygulamaları

iCloud Drive hayatımıza girdiğinden beri Dropbox vb uygulamaları daha az kullanacağız diye düşünüyordum ancak iOS ile çalışan bir cihazın iCloud Drive’a yeterince hakim olmadığını fark etmemiz uzun sürmedi. iCloud Drive’a Mac’imizdeki eski dostumuz Finder ile kolayca erişebiliyoruz. Mac ile iCloud Drive’a eriştiğimizde bilgisayarımızdaki yerel diskimiz veya harici diskimiz gibi kolayca belge yönetmek mümkün.

iCloud Drive Uygulamaları

Ancak iOS kullanıyorken aynı rahatlığa sahip değiliz. Apple umarım yakın zamanda Finder’ın iOS sürümünü çıkartır da iOS cihazların en büyük eksikliği de giderilmiş olur. iPhone, iPad veya iPod Touch cihazımızdan iCloud Drive üzerindeki herhangi bir belgeye erişmek için tek yöntem, o belgenin oluşturulduğu uygulamayı açmak. Yani eğer iCloud Drive’a Pages ile oluşturulmuş bir metin dosyası yüklediyseniz, o dosyaya sadece cihazınızdan Pages’ı açarak erişebiliyorsunuz. Kısmen mantıklı gibi görünse de farklı formatta bir dosyayı, flash belleğe kaydedip yanımıza almak yerine iCloud Drive’a aktardıysak (örneğin bir fotoğraf), bu durumda iOS cihazımızda bu dosyaya erişmek neredeyse imkansız.

Ekran-Resmi-2014-11-11-21.22.17

Henüz Apple’ın iOS’a bir dosya yöneticisi entegre edeceğine dair bir sinyal yok. En azından sızan bir bilgi bulunmuyor ancak yeni sürüm işletim sistemlerinden birinde olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Hal böyleyken üçüncü parti uygulamalara göz atmak isteyebilirsiniz. Yazının devamını okumadan indirmenizi tavsiye etmiyorum, size bir tavsiyem olacak. Gerçi en kötü ihtimalle hepsini indirip deneyebilir ve ardından işinize yarayanı tutup diğerlerini silebilirsiniz.

1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu