Mobil

IOS ve Android için Sağlık/Fitness Uygulamaları

Bu yazımızda günlük aktivitelerinizi ve beslenme düzeninizi kayıt altına alma ve değerlendirmeye yarayan IOS ve Android için Sağlık/Fitness Uygulamaları ‘nı sizler için derledik.

Beslenme düzeni oluşturmada, sportif aktivitelere yönlendirmede, doğru gıdalara yönelerek kilo vermede mobil uygulamalar oldukça etkili olabiliyor. Spor yapan, sağlığına dikkat eden ve düzenli şekilde beslenen kişiler, bu uygulamalarla birlikte durumu kontrol altında tutabilir.

IOS ve Android için Sağlık/Fitness Uygulamaları

IOS ve Android için Sağlık/Fitness Uygulamaları listemizde bulunan uygulamalar belirli bir beslenme düzeni oluşturma, sportif aktivitelere yönlendirme ve doğru gıdalara yönelerek kilo vermede size yardımcı olacaktır.

Nike+ Training Club

Nike Training Club, Nike tarafından geliştirilmiş ve Android cihazlarınıza ücretsiz olarak indirip kullanabileceğiniz, daha çok kadınlar hedef alınarak tasarlanmış bir evde egzersiz yapma uygulamasıdır.

IOS ve Android için Sağlık Fitness Uygulamaları

Uygulamayı indirdiğinizde ilk olarak yapmanız gereken şey, egzersiz türünü seçmek. Ardından da kendi seviyenizi başlangıç, orta ve ileri seçeneklerinden birini seçerek belirliyorsunuz. Uygulama da size ona göre egzersizler sunuyor.

Uygulama ile 15, 30 ve 45 dakikalık egzersizleri nerede olursanız olun herhangi bir ekstra alet olmadan yapabilirsiniz. 100’den fazla Nike’ın profesyonel eğitmenleri ve profesyonel atletler tarafından geliştirilmiş egzersiz uygulamada sizleri bekliyor.

Bütün egzersizler adım adım ve videolar eşliğinde size sunuluyor. Aynı zamanda sizi motive tutmak için sesli rehber de bulunuyor. Bütün egzersiz tarihinizi ve gelişmenizi de daha sonra uygulamadan görüntüleyebiliyorsunuz.

Eğer siz de evde egzersiz yapmaya başlamak istiyorsanız, Nike Training Club’ı indirip denemenizi tavsiye ederim.

İndir : iOS, Android

Diyetkolik

Diyetkolik, kendinize uygun diyet ve egzersiz planlarını bulmanıza olanak sağlayacak başarılı bir uygulamadır.

Uzmanlar tarafından ihtiyaçlarınız ve özellikleriniz doğrultusunda hazırlanan kolay uygulanabilir diyet ve egzersiz programları sayesinde sizler de kilo vermeye başlayabilirsiniz.

IOS ve Android için Sağlık Fitness Uygulamaları

Kulaktan dolma bilgiler yerine uzman görüşleriyle hazırlanmış diyet, egzersiz, dengeli beslenme ve sağlıklı yaşam bilgilerinin yer aldığı uygulamadan fazlaca yararlanabileceğinize eminim.

Diyetkolik Özellikleri:

 • İdeal kilonuza ulaşabilmek için uygulayabileceğiniz kişiye özel diyet planları
 • Dışarıda yiyeceğiniz öğünlerin programınıza uygun ve daha sağlıklı hale getirebilmek için besinlerin kaç kalori olduğunu hesaplayabilme
 • Yememeniz gereken şeyler konusunda arkadaşlarınızın desteğini almak için paylaşım yapabilme
 • Diyet programı dışında tükettiğiniz su miktarını da takip edebilirsiniz
 • Zayıflama, incelme, kilo alma veya kas yapma gibi amaçlarınız doğrultusunda egzersiz planınızı veya diyet listenizi özelleştirebilme
 • Besin değerleri listesi sayesinde birçok yemeğin kaç kolari olduğunu görüntüleyebilme
 • Zayıflama, sağlıklı yaşam, kilo alma gibi konularda diyetisyen ve egzersiz uzmanları tarafından hazırlanan makalelere ulaşabilme

İndir : iOS, Android

NexTrack

NexTrack, tüm spor aktivitelerini kayıt altına alarak çabalarınızın puanlara dönüşmesini ve ödüllendirilmesini sağlayan bir uygulama. 200 farklı aktiviteyi algılayabilen uygulama, interaktif oyunlarla hareketli bir yaşama kavuşmayı ve kilo kontrolü sağlayabilmeyi oldukça kolaylaştırıyor.

IOS ve Android için Sağlık Fitness Uygulamaları

Günlük yaptığınız egzersize göre puan ve madalya veren uygulama, Facebook uygulamalarına aşırı derecede benzerliğiyle dikkat çekiyor. Bu uygulamanın güzelliği ise, egzersiz yaptıkça kazandığınız puanlarla çeşitli hediyeler alabilmeniz. Challenges by Nexercise’i App Store ve Play Store’dan ücretsiz indirebilirsiniz.

NexTrack mobil uygulaması; yalnızca İngilizce, Portekizce ve İspanyolca dillerini destekliyor.

İndirmek için: iOS, Android

Argus

Argus, spor yapmayı bir hayat tarzı haline getirmeyi başarmış kullanıcıların mutlaka edinmesi gereken bir mesafe ölçme ve adım sayma uygulaması. Tamamen ücretsiz olarak sunulan bu faydalı uygulamayı hem iPhone hem de iPad cihazlarımız üzerinde sorunsuzca kullanabiliyoruz.

IOS ve Android için Sağlık Fitness Uygulamaları

Birçok otorite tarafından tavsiye edilen ve sporcular arasında epey popüler olan Argus sayesinde egzersizlerimiz esnasında attığımız adımları ve gittiğimiz mesafeyi eksiksizce ölçebiliyoruz. Uygulamanın en iyi yanı geniş çaplı bir kullanım alanına sahip olması. Yüzerken, bisiklete binerken, koşarken veya yürürken Argus’u kullanabilir ve harcadığımız eforu ölçebiliriz.

Uygulama Apple’ın Sağlık uygulaması ile tamamen entegre bir şekilde çalışıyor. Bu yönüyle Argus, kullanıcıların sağlıklarına ilişkin bilgileri de detaylı bir şekilde takip edebiliyor.

Argus’un en iyi yanları arasında sadece spor aktivitelerini değil aynı zamanda uyku ve su içme alışkanlıklarımızı da takip ediyor olması. Görüldüğü gibi Argus bir sporcunun ve sağlıklı yaşamak isteyen herkesin ihtiyaç duyabileceği özellikleri sunuyor.

Eğer siz de düzenli spor yapıyor ve aktivitelerinizi ölçümleyebileceğiniz bir uygulama arıyorsanız Argus’u denemenizi tavsiye ediyorum.

İndir : iOS, Android

Endomondo

Endomondo, piyasadaki en iyi spor ve sağlık uygulamalarından bir tanesi. Sadece koşuculara değil, bisiklet sürenlere, doğa yürüyüşen çıkanlara da hitap eden bu uygulamayı Android cihazlarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

IOS ve Android için Sağlık Fitness Uygulamaları

Zaman, hız, mesafe ve irtifa bilgilerini gösteren uygulama, ayrıca önceki koşularınızın istatistiksel olarak verisini tutar ve bu sayede kendinizi daha doğru şekilde yaptığınız aktiviteye adapte edebilirsiniz. Google Haritalarla entegre olarak çalışan uygulama, siz koşarken GPS yardımıyla takip eder ve kaydını yapar.

Uygulamayı ilk indirdiğinize Facebook’la giriş imkanı tanır. Ayrıca bulut depolama çözümleriyle de senkronize edebileceğiniz uygulama sayesinde veri kaybının da önüne geçmiş olursunuz. Koşu rekorlarınızı arkadaşlarınızla paylaşabilir, ortak rotalar oluşturup arkadaşlarınızla yarışma şansı bile verir.

Özellikleri:

 • Hız, mesafe, kalori takibi.
 • Belli aralıklarla sesli uyarı.
 • Kapalı mekan aktivitelerini manuel olarak girme imkanı.
 • Çalışmalarınızı analiz etme.
 • Egzersiz hedefi koyma şansı.
 • Arkadaşlarınızla yarışın.
 • Facebook ve Google+ da paylaşma şansı.

Eğer siz de egzersizlerinizi ve koşularınızı daha organize bir hale getirmek için alternatif bir uygulama arıyorsanız, Endomondo’yu indirip denemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

İndirmek : iOS, Android

MyFitnessPal

MyFitnessPal eğer diyet yapıyorsanız, kilo verme ve zayıflama için veya formunuzu korumak için kendinize bir rehber arıyorsanız oldukça işinize yarayacak bir fitness uygulaması.

IOS ve Android için Sağlık Fitness Uygulamaları

Android işletim sistemini kullanan akıllı telefon ve tabletlerinize ücretsiz olarak indirip kullanabileceğiniz bir spor ve sağlık uygulaması olan MyFitnessPal temel olarak günlük kalori alımınızı ve kalori yakmanızı hesaplamanıza yardımcı oluyor ve kendinize hedefler belirleyerek bu hedefleri takip etmenizde size yol gösteriyor.

Uygulama içerisinde yer alan kalori sayacı ile tüketeceğiniz besinlerin kalori miktarlarını hesaplayabiliyor ve günlük kalori ihtiyacınıza uygun yiyecekleri seçebiliyorsunuz. Uygulama içerisinde 5 milyondan fazla yiyeceğin kalori miktarı listeleniyor. Bunun yanında MyFitnessPal size egzersiz bakımından da yol gösteriyor.

MyFitnessPal içerisindeki 350’den fazla egzersizden size uygun olanlarını seçebilirsiniz veya kendinize özel egzersizler oluşturabilirsiniz. Kendi kalori miktarınızı uygulamaya girerek nabız ölçerler veya kalori raporu veren cihazlar ile birlikte uygulamayı uyumlu bir şekilde kullanabilirsiniz.

MyFitnessPal ile kendi tükettiğiniz yiyeceklerin de kalorilerini hesaplayabilirsiniz. Uygulama içerisindeki yemek tarifi hesaplayıcıyı kullanarak kendi yemek tariflerinizin besin içeriklerini görebiliyorsunuz. Uygulama ile yemek öğünlerinizi kaydedebiliyor ve tekrar kullanabiliyorsunuz.

Sosyal bir uygulama olan MyFitnessPal arkadaşlarınızla uygulama içerisinde iletişim kurmanıza imkan veriyor. Bu sayede diğer arkadaşlarınızın MyFitnessPal üzerindeki gelişimlerini takip edebiliyor ve birbirinizi motive edebiliyorsunuz.

İndir : iOS, Android

FitWell

FitWell uygulaması, formunu, sağlığını ve kilosunu kontrol altında tutmak isteyen Android kullanıcılarının sahip olabilecekleri geniş kapsamlı spor ve beslenme programı uygulamaları arasında yer alıyor. Ücretsiz olarak sunulan ve oldukça çok sayıda işlevi bünyesinde barındıran uygulamanın, kullanıcıların göz atmaktan hoşlanacakları araçlar arasında olduğuna inanıyorum.

IOS ve Android için Sağlık Fitness Uygulamaları

Uygulamanın içerisinde yer alan araçları kullanarak kendi egzersiz programınızı hazırlamanız oldukça kolay bir hale geliyor ancak bu egzersiz programını oluştururken beslenme düzeni bilgilerinizi de kullanabilmeniz sayesinde tükettiğiniz besinleri yakmak için neyi ne kadar yapmanız gerektiği çok açık bir hale geliyor. Uygulamanın ülkemizdeki beslenme alışkanlıklarıyla uyumlu olması sayesinde hem sporu hem de beslenmeyi ideal hale getirmek pek de zor olmuyor.

İçerisinde yer alan çeşitli raporlama araçları sayesinde sürecin nasıl gittiğine dair analizlerinizi de gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu analizleri motive olmak için yeterli bulmazsanız, size ipuçları da sunabilen ve bu ipuçları sayesinde tabiri caizse gaza gelmenizi sağlayan FitWell, son zamanlarda karşıma çıkan en kapsamlı ve detaylı spor diyet uygulamaları arasında.

Spor yaparken müzik dinlemeyi seven kullanıcılar, uygulamanın müzik oynatabilme yeteneğinden de faydalanabiliyorlar. Ayrıca yürümeyi sevenlerin adımlarını takip etmeleri için sunulan adım takip sayacı sayesinde bütün bir gün boyunca ne kadar adım attığınızı ve bu adımlarla kaç kalori yakmayı başarabileceğinizi de takip edebilirsiniz.

Uygulamanın satın alma seçeneklerini kullanarak çok daha geniş raporlara, programlara ve egzersiz hareketlerine erişmek de mümkün ancak temel ücretsiz kullanımın pek çok kullanıcı için fazlasıyla yeterli olacağını düşünüyorum.

İndir : iOS, Android

Carrot Fit

CARROT Fit, kilo vermeye çalışan veya o an sahip olduğu kiloda kalmak isteyen kullanıcılar için geliştirilen oldukça eğlenceli bir kilo takip uygulamasıdır.

IOS ve Android için Sağlık Fitness Uygulamaları

Uygulamanın en eğlenceli olan kısmıysa, kilo takibiyle ilgili işlemleri yaparken bir yandan da kullanıcılarla konuşuyor ve durum değerlendirmesi yapıyor olmasıdır.

Oldukça sadistçe bir yapay zekaya sahip olan CARROT Fit’in tek amacı; insan ırkını en iyi şekilde temsil edeceğiniz mükemmel vücut hatlarına ve kiloya ulaşmanızı sağlamaktır. Bunu yaparken sizi tehdit eden, size rüşvet veren, sizi aşağılayan ve yer yer sizi öven uygulama amacına ulaşmak için elinden gelen her şeyi yapıyor.

Kullanımı oldukça kolay olan CARROT Fit ile tek yapmanız gereken günlük olarak güncel kilonuzu uygulamaya girmek ve sonrasında onun sizi yargılamasını dinlemek.

Eğer vermeniz gereken ekstra kilolardan zaman içerisinde kurtulmaya başlarsanız, CARROT Fit sizi ödüllendirebilir bile. Örneğin egzersizle ilgili ipuçları verebilir veya arkadaşlarınızı patates cipsi yerken izlemenize izin verebilir.

Size sağlayacağı mükemmel grafikler ve istatistiklerle katetmiş olduğunuz gelişimi en ince ayrıntılarına kadar görmenize olanak sağlayan uygulamayı çok seveceğinize eminim.

CARROT Fit Özellikleri:

 • Her gün kilonuzu kaydeder
 • Gelişimin sürecinizi takip eder ve sahip olduğu yapay zekayla yorumlar
 • Sizi sevimli ve şirin şişman adam görseliyle bağdaştırır
 • Ekstra kilolarınızı verdikçe sizi ödüllendirir
 • Ulaşmak istediğiniz kiloyla ilgili hatırlatıcılar eklemenize olanak sağlar
 • Grafikler üzerinde istatistiksel bilgileri gösterir
 • Obez olup olmadığınızı belirler
 • ve çok daha fazlası

İndir : iOS

Lose It!

Kilo vermek istiyorsanız, Android işletim sistemli cihazlarınıza yükleyebileceğiniz Lose It! uygulaması sayesinde bu işi oldukça kolay ve zevkli hale getirebilirsiniz.

IOS ve Android için Sağlık Fitness Uygulamaları

Sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenler, formunu korumakta kararlı olanlar ya da kilo vermek isteyenlerin faydalanabileceği Lose It! uygulamasında tüketeceğiniz gıdaların kalori değerlerini takip ederek günlük almanız gereken kalori değerlerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Çeşitli egzersizler sayesinde, tükettiğiniz gıdaları destekleyebileceğiniz uygulama kendi kategorisinde en çok tercih edilen uygulamalar arasında yer alıyor.

Kendinize bir hedef belirleyerek bu hedefe ulaşmak için çabalayabilir ve bu sayede istediğiniz ölçülere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ücretsiz olarak sunulan uygulamada yer alan özellikler ise şu şekilde:

 • Günlük kalori bütçesi hesaplama,
 • Yiyeceklerin kalori değerleri,
 • Yiyecek ve egzersiz önerileri,
 • Hangi egzersizlerle kaç kalori yakabileceğiniz öğrenme,
 • Alınan protein, yağ ve karbonhidrat vb. bileşenleri takip etme.

İndir : iOS, Android

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu