iOS’dan Android’e Geçiş Nasıl Yapılır?

Birçok tecrübesiz kullanıcı için iOS’tan Android’e geçiş acılı bir süreç haline dönüşebilir. Özellikle neler yapılması gerektiğini tam olarak bilmeyenler cihazlarında bulunan verileri kaybetme riskiyle bile karşılabilirler.

Günümüz şartlarını düşündüğümüzde mobil cihazlarda saklanan verilerin kaybolmasının ne demek olduğunu kullanıcılar çok daha iyi bilirler! İşte bu gibi tatsız durumların önüne geçmek için öncelikle neler yapılması gerektiğini belirlemek ve adımları eksiksiz bir şekilde yerine getirmek gerekiyor.

Tamindir ekibi olarak Android işletim sistemine geçmeyi planlayan iOS kullanıcıları için rehber niteliği taşıyan bir yazı hazırladık. İçeriğimizde değindiğimiz konulara dikkat ederek transfer sürecini gerçekleştirirseniz herhangi bir sorunla karşılaşma riskinizi minimuma indirgemiş olacaksınız.

İşte iOS’tan Android’e geçmek için yapılması gerekenler;

Rehberin taşınması

En riskli aşamalardan bir tanesi de rehberin taşınmasıdır. Kimileri için bu çok kolay bir işlemken, kimileri için ne yazık ki işkenceye dönüşebilime potansiyeline sahip. Gmail kullanıcıları rehberlerini hesaplarıyla senkronize edebilme ve yeni bir Android cihaza geçtiklerinde yine Gmail hesaplarından tüm rehber bilgilerini sorunsuzca çekebilme şansına sahip.

Fakat rehberde yer alan numaralarınızı iCloud hesabınızda saklıyorsanız ve bu hesabınızdan aktarım yapacaksanız işler biraz daha komplike hale geliyor. Her şeyden önce gerçekleştirmeniz gereken adım rehberde yer alan numaraları hangi hesabınızda sakladığınızı bulmak.

Bunu yapmak için; Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler > Hesaplar

Resimde yer alan cihazda hem Hotmail hem de Gmail hesabı tanımlıydı. Rehberin senkronize edildiği hesap ise Gmail olarak seçildi. Unutmayın ki bu bilgiler sizin cihazınızda farklı olabilir. Yazının devamında iCloud’tan aktarım yapmaya değineceğiz.

1- Rehberin iCloud Hesabından Aktarılması

iCloud hesabınızda sakladığınız rehber bilgilerini Android’e aktarabilmek için tüm numaraları öncelikle Gmail hesabınıza aktarmalı ve daha sonra buradan yeni cihaza transfer etmelisiniz. Bunu gerçekleştirebilmek için birkaç adım mevcut.

1. Adım

iOS cihazınızdan Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler > Hesaplar > iCloud (rehberin burada saklandığından emin olun)

2. Adım

iCloud.com adresini ziyaret edin ve Apple ID’nizi kullanarak giriş yapın.

3. Adım

Kişiler’e tıklayın ve açılan pencerenin sol alt köşesinde bulunan dişli ikonuna tıklayın. Açılan menüden önce Tümünü Seç’e ve ardından da vCard’ı Dışa Aktar seçeneğine tıklayın.

vcard-disa-aktarma

Bu adımda Gmail hesabımıza aktaracağımız vCard’ı oluşturmuş bulunuyoruz.

1 2 3 4Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu