IP Adresi Gizleme

IP Adresi Gizleme 1

IP nedir ? IP Adresi Gizleme nedir? IP Adresi nasıl değiştirilirt? IP Adresi nasıl gizlenir?  Gerçek IP adresimizi gizleyere sahte IP adresi kullanabilirmiyiz?

IP (Internet Protocol) numarası, benzersiz bir numaradır. İnternet bağlantısı bulunan her cihazın bir IP numarası bulunmaktadır.  Aynı ağda bulunanların IP adresi ortaktır.

Gerek güvenlik adına gerekse erişim engellerini aşmak adına ip adresimizi kamufle ederek internette dolaşmayı tercih edebiliyoruz. Birçok yolu ve yöntemi olan ip adresi gizleme hakkında önemli bilgileri sizler için derledik.

İnternette gizlice sörf yapmak iz bırakmadan dolaşmak istiyorsanız ip adresi gizleme/kamufle nasıl yapılır öğrenelim.

IP Adresi Gizleme

Proxy aracılığı ile IP Adresi Gizleme

Vekil sunucu olarak da anılan bu sistemde web tarayıcımızdan oluşturduğumuz erişim isteği ara bir sunucudan geçerek erişmek istediğimiz web sitenin sunucularına ulaşır. Erişim esnasında hedef sunucuda var olan ip adresi bilgimiz değil proxy sunusunun ip adresi görünür.

Böylece internet hizmeti sağlayıcı veya hedef web site tabanlı oluşturulan erişim engellerinden etkilenmemiş oluruz. Proxy dediğimiz kavramın birkaç çeşidi var. Beraber inceleyelim.

Saydam/Yarı Saydam/Tam Anonim Proxy: Bazı proxyler internete eriştiğimiz gerçek ip adresimizi erişmek istediğimiz web sitesine arka planda sunarken bazıları tam olarak anonimdir gerçek ip adresimize dair bilgi vermez. Hangi tür proxy sunucusu kullandığımızı bu tür ip sorgu  web sitelerinden öğrenebilmek mümkün.

Açık ve Kapalı Proxy: Bazı proxy servisleri tamamen halka açıp olup bazıları ise kullanıcı adı ve şifre talep ederek sadece belirli kişilere hizmet vermektedir.

Web Proxy: Google’da proxy diye yaptığımız aratmalar sonucu karşımıza çıkan servislerdir. Ulaşmak istediğimiz web sitesinin adresini bu web servislerine yazıp başka bir lokasyondan erişim sağlayabiliriz.

İşletim Sistemi Üzerinden Yapılandıran Proxy: Bazı Proxy servisleri de kullanıcılarına belirli bir ip adresi ve port bilgisi sunar ve kullanıcılar bunu Başlat > Proxy sunucusunu yapılandır yolunu takip ederek ulaştığı Windows arayüzüne kaydeder. Böylece proxy üzerinden internete erişim isteğimiz sistem tarafına işlenmiş olur ve ayarları pasif etmediğimiz sürece tüm bağlantı isteklerimiz proxy sunucu ile işlenir.

IP Adresi Gizleme

VPN ile IP Adresi Gizleme

Virtual Private Network kelimelerinin ilk harfinden türeyen VPN kişiye özel ağ kavramını ifade etmektedir. Proxy’inden farklı olarak kimlik doğrulaması mutlaka gereklidir. #VPN Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Ücretli ve ücretsiz olmak üzere farklı alternatileeri bulunan VPN ağlarına bağlanmak için bize sunulan sunucu, kullanıcı adı ve şifre bilgilerini Windows arayüzüne girmemiz gerekmektedir.

IP Adresi Gizleme

Bunun yanında Opera web tarayıcısının yeni sürümünde ücretsiz tümleşik VPN hizmeti sunulmuştur. (Opera Ücretsiz ve Sınırsız VPN Nasıl Kullanılır? )

Web tarayıcı eklentisi olarak da sunulan pek çok VPN servisi var.

#iPhone İçin En İyi 10 VPN Uygulaması

#Android için En İyi VPN Uygulamaları

#Google Chrome için Ücretsiz VPN Uygulamaları

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol