1. Ana Sayfa
  2. NASIL YAPILIR ?
  3. IP Sorgulama Nasıl Yapılır?

IP Sorgulama Nasıl Yapılır?

IP Sorgulama Nasıl Yapılır

Bu yazımızda ip adresi nedir, ip adresi nasıl öğrenilir, IP Sorgulama Nasıl Yapılır ve Dinamik ip Statik ip nedir anlatacağız.

İnternet’te her bilgisayarın bir IP (Internet Protokol) adresi vardır. Bir IP adresi, noktalarla ayrılan dört rakamdan oluşur. IP adresi gizlenmediği sürece ağ üzerinde başkaları tarafından kolayca bulunabilir. İnternette daha güvenli bir gezinti için IP adresi gizleme ihtiyacı duyabilirsiniz. Buradaki yazımızda daha önce IP Adresi Gizleyerek İnternette Dolaşmanın 3 Yolu ‘nu anlatmıştık.

Dinamik IP ve Statik IP nedir?

İnternete bağlandığımız anda size bir adres atanır. Bu adres çoğu kişide dinamiktir ve internete her bağlandığınızda size o anda boş olan bir IP adresi atanır. Bu 4 rakamlık satırın, son hanesini etkiler. Modemi yeniden başlattığınızda IP adresiniz değişir ve size boşta olan yeni bir IP adresi atanır.

Dinamik IP adresleri internete her bağlandığınızda değişirken, statik IP adresler sabittir ve zaman içerisinde değişmez.

Evlerdeki Internet bağlantıları genelde dinamik IP adresleri kullanırken; işyerlerindeki ticari hatlar ve sunucular statik IP kullanır ki her zaman aynı adresten erişilebilsinler.

IP Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

IP sorgulama hangi lokasyonda olduğunuz ve hangi ISS’den internet hizmeti aldığınızı öğrenmek için etkili bir yoldur ayrıca kullandığınız cihazın belli özellikleri de IP sorgulama ile ortaya çıkar.

Windows IP adresi Öğrenme

Başlat > Çalıştır > cmd yazarak Enter tuşuna basın.

cmd.exe çalıştığında bu kez ipconfig yazın.

IP Sorgulama Nasıl Yapılır

MacOS IP adresi öğrenme

cmd + Boşluk tuşuna basarak Spotlight aramayı açın ve Arama çubuğuna Terminal yazarak Enter tuşuna basın.

Terminal’e ifconfic yazın.

IP Sorgulama Nasıl Yapılır

Yorum Yap

Yorum Yap