Nedir, Nasıl Yapılır

IP Adresi Gizleyerek İnternette Dolaşmanın 3 Yolu

İnternette daha güvenli bir gezinti için IP adresini gizleme ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu yazımızda bir anlamda sahte ip adresi kullanmak suretiyle IP Adresi Gizleyerek İnternette Dolaşmanın 3 Yolu ‘nu anlatacağız.

Hızla yaygınlaşan internet kullanımı, bilgilerin herkese açık bir ortamda dolaşması sonucu bu bilgilerin ele geçirilme riskini de beraberinde getirmektedir. İnternette güvenliğinizi sağlamak, size gönderilen ve sizin dışarıya gönderdiğiniz bilgilerin güvenli bir şekilde aktarılması için, bilgisayarınıza gelebilecek saldırıları, bilgilerinizin ele geçirilme yöntemlerini bilmeniz ve bunlardan korunmanız gereklidir.

Öncelikle internette kimliğin ne olduğuna değinelim. Sonrada bunu gizlemezsek neler olabileceğine değinerek konuyu kavrayalım.

İnternet Kimliği Nedir ?

Kimlik sizi tanımlayacak şey anlamına gelmektedir.

E-mail adresinizin sizin kimliğinizin bir parçasıdır, IP adresi bi nevi sizin internetteki ev adresinizdir. İnternete bağlanırken her bilgisayara tekil olarak verilir.

İnternetteki faaliyet süreciniz ve aktifliğiniz, ticari kullanım alanlarınızın geniş olması daha çok iz bırakmanız anlamına gelir.

IP Adresi Gizleyerek İnternette Dolaşmanın 3 Yolu

Internet’te gezinirken her türlü siteye girmek, ama arkanızda iz bırakmamak bu ipuçları ile mümkün!

1# VPN Kullanımı

VPN, kısaca anlamıu ile ağlara uzaktan erişimi sağlayan bir sistemdir diyebiliriz. Yani VPN kullanıcı iseniz olmadığınız bir yerdeki ağı testip edip o ağdan veri kullanımı gerçekleştirebilirsiniz. Başka bir deyişle, bir VPN kullandığınızda IP adresinizi o ağdaki IP adreslerinden biriyle maskelemiş oluyorsunuz. Daha ayrıntılı bilgi için VPN Nedir ? Ne İşe Yarar Ve Çeşitleri Nelerdir  makalemize bakabilirsiniz.

Ücretli ve ücretsiz bir çok VPN hizmet vardır. Bunlara şağıdaki yazılarımızdan ulaşabilirsiniz. Ancak biz en iyi sonucu almak istiyorsanız, ücretli bir VPN hizmeti kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ücretsiz VPN hizmetlerinde çeşitli gizlilik sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

2 # Web Proxy Kullanımı

Proxyinin tsözlük karşılığı elçi veya vekil demektir. Proxy ile siz herhangi bir yere bağlanırken, herhangi bir siteye girerken o site sizin esas ip’inize ulaşamaz. Onun yerine sizin “vekilinizi” yani proxyinizi görür

Proxy ile VPN arasında farkılıklar nelerdir derseniz;

Birincisi, IP adresiniz bir proxy tarafından maskelense bile trafiğin kendisi hala internet servis sağlayıcınız ya da devlet tarafından izlenebilir. Ayrıca, bazı web siteleri gerçek IP adresinizi Flash veya JavaScript aracılığıyla görebilir.

İkincisi, bazı tarayıcılar yalnızca tarayıcı trafiğini yönlendirmenizi sağlar. Bir web proxy kullanabilmek için tarayıcı ayarlarından proxy sunucusunun IP adresini elle girin. Bu, Skype gibi internet tarayıcısı dışındaki uygulamaların ve cihazların gerçek IP adresinizi kullanmasına izin verir.

Mozilla Firefox Web Proxy Nasıl Kurulur?

# Seçenekler menüsüne girerek sırasıyla Gelişmiş sekmesine ve ardından  sekmesine tıklayın.

# Bağlantı bölümünün altındaki Ayarlar‘a gelerek Vekil sunucuyu elle ayarla bölümünden proxy’nin adresini ve bağlantı noktasını HTTP vekil sunucusu alanına yazıyoruz.

IP Adresi Gizleyerek İnternette Dolaşmanın 3 Yolu

Google Chrome Web Proxy Nasıl Kurulur?

# Ayarlar menüsüne girerek sayfayı aşağı kaydırın

# Proxy ayarlarını aç seçeneğine tıklayıp sırasıyla Bağlantılar sekmesi ve Yerel Ağ Ayarları bölümüne girin

# Ara sunucu bölümündeki “Yerel ağınız için bir proxy sunucu kullanın” seçeneğini aktifleştirerek gerekli bölümleri dolduruyoruz.

IP Adresi Gizleyerek İnternette Dolaşmanın 3 Yolu

Microsoft Edge Web Proxy Nasıl Kurulur?

# Ayarlar menüsüne girdikten sonra, Menüyü aşağı kaydırıyoruz ve Gelişmiş ayarları görüntüle butonuna tıklıyoruz.

# Alt bölümden Ara sunucu ayarlarını aç butonuna tıklayarak El ile ara sunucu kurulumu bölümünü aktif ediyoruz ve adres, bağlantı noktası bilgilerini yazıyoruz.

IP Adresi Gizleyerek İnternette Dolaşmanın 3 Yolu

 

3# Genel Wi-Fi Ağlarını Kullanma

Trafiğinizi başka bir kişinin ağına yönlendirmek yerine, doğrudan kendi ağına bağlanmayı seçebilirsiniz. Bunu yapmanın en kolay yolu  genel Wi-Fi ağlarına bağlanmaktır.

Bağlandığınız yer bir kafe veya havaalanı gibi noktalar ise internet etkinliğiniz her zaman düzinelerce kullanıcı tarafından gizlenecektir.

Ancak genel Wi-Fi ağlarının çoğu şifrelenmemiş olduğundan dolayı bağlı olduğunuz sürece tüm internet etkinliğiniz (banka,online alışveriş vs) ayrıntıları ağdaki başka biri tarafından görülebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu