iPhone Çökerten Kod Nasıl Engellenir ?

iphone çökerten kod, iPhone çökerten mesaj kodu, iPhone çökertme kodu

iPad, Mac, Apple Watch ve iPhone’un donmasına, çalışmamasına neden olan iPhone çökerten kod nasıl engellenir bu yazımızda ele alacağız.

Geçtiğimiz yıllarda iPhone çökerten mesaj kodu olarak bilinen iPhone’ları çökerten Telugu dilindeki kodun bir farklısı yeniden ortaya çıktı.

İtalyan bayrağı emojisi ve Sindhi diline ait karakterlerden oluşan mesaj, iPhone ve iPad’in yanı sıra Mac ve Apple Watch gibi diğer cihazlarında çökmesine neden oluyor. Bir iPhone veya iPad, iOS 13’ün hangi sürümünü kullandığı farketmeksizin çöküyor.

Bu sorunu korkutucu hale getiren, kontrolünüz dışında olması. Arkadaşınız veya bulunduğunuz herhangi bir WhatsApp / Telegram grubundan bu mesajı almanız halinde cihazınızın yanıt vermemeye başladığını göreceksiniz. Düzelmesi için tuşlardan yardım alarak hard reset atmak yada cihazı DFU moda alarak yazılımı tekrar yüklemek gerektiği söyleniyor.

Peki iPhone’un donmasına, çalışmamasına neden olan iPhone çökerten mesaj kodu nasıl engellenir?

iPhone Çökerten Kod Nasıl Engellenir ?

iPhone mesaj önizlemelerini devre dışı bırakmanız sorunu çözecektir. iPhone’unuzda bildirimlere izin verin ancak mesaj önizlemeleri devre dışı bırakın.

iPhone çökertme kodunun çalışmasına neden olan açığın iPhone’daki mesaj önizleme özelliği tarafından tetiklendiği tespit edildi. Mesaj alındığında ekranda gördüğünüz önizleme yazılı mesajı içeriyor ve iOS karakterleri doğru bir şekilde oluşturamadığından önemli bir hatayla karşılaşıyor. Dolayısıyla iPhone’unuzun garip karakter kombinasyonunu okumayamamasını önlemeniz yani mesaj önizlemelerini devre dışı bırakmanız sorunu çözecektir.

SMS yani Kısa mesajların yanısıra iMessage (Mesajlar), WhatsApp, Facebook Messenger ve Mail uygulaması gibi önizleme seçeneği sunan tüm uygulamalar için mesaj önizleme özelliğini kapatmanız gerekli.

WhatsApp mesaj önizlemeyi devre dışı bırakmak için:

  • WhatsApp’ı açın, Ayarlar > Bildirimler > Önizlemeyi Göster’i kapatın.

iphone çökerten kod, iPhone çökerten mesaj kodu, iPhone çökertme kodu

SMS mesajlarda önizlemeyi devre dışı bırakmak için:

 

  • Ayarlar uygulamasını açın ve Bildirimler‘e dokunun.
  • Mesajlar‘ı seçin ve Önizleme Göster seçeneğinin yanındaki anahtarı Kapalı konuma getirin.

 

Bu değişiklikten sonra mesaj aldığınızda uygulamalar bildirim göndermeye devam eder ancak uygulamayı açmadan mesajları okuyamazsınız.

Bu elbette geçici bir çözüm. Apple, yazılım güncellemesini hazırlayıp verene kadar beklerken iPhone’unuzu çökertecek bu ve benzeri mesajlardan etkilenmemek için uygulayabileceğiniz basit bir çözüm.

Kaynak : https://www.tamindir.com/blog/iphone-cokerten-mesaj-kod-engelleme-2020_56583/

] }

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol