Wifi Ağımda Kimler Var, İnternetime Kimler Bağlanmış ?

Wifi Ağımda Kimler Var, İnternetime Kimler Bağlanmış ?

Bu yazımızda kablosuz modem kullanıcılarının sıklıkla sorduğu Wifi ağımda kimler var, Kablosuz internetime kimler bağlanmış, modeme bağlananları nasıl görebilirim sorularını cevaplayacağız.

Günümüzde bir çok kullanıcı internete bağlanmak için kablosuz bağlantı kullanıyor. Bazen ücret verip evimizde kurduğumuz internet ağına haberimiz olmadan bir şekilde şifremizi bulup bağlanan meraklı gözler olabiliyor. Böyle bir durumda internet hızınız yavaşlayıp sinir bozucu bir hal alabilir.

Kablosuz internetin (Wireless bağlantı) iyi korunmadığı zamanlarda dezavantajları da var. Wireless sinyalinin ulaştığı yerlerde bulunan herkes teoirik olarak ard arda denemelerin ardından kablosuz ağınıza sızabilir. Aslında kablosuz bağlantınız iyi korunmazsa bunu başarmak çok basittir. Hatta iyi korunan kablosuz internetlere bile gizli gizli çaktırmadan girilebiliyor.

Evde kullanmış olduğumuz modemimize kimlerin bağlı olduğunu görebilmek aslında düşündüğümüz kadar zor değildir. Wifi ağımda kimler var diyerek böyle bir problem ile karşılaşıp birilerinin ağınızı kullandığından şüphe ediyorsanız basit adımlarla internetime kim bağlanmış öğrenebilirsiniz.

Wifi Ağımda Kimler Var, İnternetime Kimler Bağlanmış?

Casus gözleri bulabilmek ve modeme bağlananları görmek için iki farklı yöntem deneyebilirsiniz. Bunlardan bir tanesi modem ara yüzünüzü kontrol ederek ağınızı kullananları tespit etmek, diğer ise harici bir program kullanmak.

Modem ara yüzünü kullanarak Wi-Fi’a bağlı olanları görme

Genellikle tüm modem ara yüzleri birbirine benzer. Ben bu yazımda TP-Link modemi kullanarak anlatım gerçekleştireceğim. Modem web interface sayfasına ulaşmak için bilgisayarınızın IP adresini öğrenmeniz gerekir. Bu da standart olarak 192.168.1.1 dir. (Eğer siz bu IP iile giremiyorsanız tüm modem arayüz girişlerinin listesini buradaki yazımızda bulabilirsiniz.)

wifi-agimda-kimler-var-internetime-kim-baglanmis

1 Bu adresi tarayıcınızın adres satırına yazıp enter tuşuna basın.

2 Kullanıcı adı ve şifrenizi girin. TTNET kampanyalı bir cihaz kullanıyorsanız kullanıcı adına admin, şifre kısmına ttnet yazarak modem arayüzüne giriş yapabilirsiniz. Eğer kullanıcı adı ve şifrenizi bilmiyorsanız tüm modelerin arayüz şifrelerini yazdığımız Modem Arayüz Şifreleri   yazımız size bu konuda yardımcı olacaktır.

3 Karşınıza modeminizin web ara yüzü çıkacak, buradaki üst menüden Durum kısmına tıklayın

wifi-agimda-kimler-var-internetime-kim-baglanmis

4 Cihaz bilgisi altında “Mevcut Bağlı Kablosuz İstemci Sayısı” kısmında bağlı olan cihaz sayısını görebilirsiniz.

wifi-agimda-kimler-var-internetime-kim-baglanmis

Şu an ben modemime kullandığım bilgisayar vasıtasıyla bağlandığım için cihaz sayısı 1 görünmekte.S ayfa otomatik olarak yenileniyor.Hemen cep telefonunuzla da bağlanarak sayının iki olduğunu ve iki farklı MAC adresinin çıktığını göreceksiniz.

Harici program kullanarak Wi-Fİ’a bağlı olanları görmek

Bilgisayar yada akıllı telefonunuza kuracağınız yardımcı programlar ile Wifi Ağımda Kimler Var, İnternetime Kimler Bağlanmış görebilirsiniz.

Bilgisayarda kablosuz internetinize bağlananları görmek için wireless network watcher programını kullanabilirsiniz.

wireless network watcher kablosuz veya kablolu ağda bağlı olan araç ve bilgisayarları anlık olarak tarayan küçük boyutlu, üstelik kullanımı pratik ve ücretsiz bir programdır.

Bilgisayarlar için Wi-Fi Kim Kullanıyor Programı : .:: Wireless Network Watcher İndir ::.

Program kablosuz ağınıza bağlantı kurmuş her bilgisayar ve aygıt için: IP adresi, MAC adresi, ağ kartını üreten şirketi ve opsiyonel olarak bilgisayar adı gibi bilgileri göstermektedir.

wifi-agimda-kimler-var-internetime-kim-baglanmis

Android ve IOS cihazlara kurabileceğiniz Fing uygulaması ilede wifi ağına bağlananları cep telefonunuzdan kontrol edebilirsiniz.

Android ve IOS için Wi-Fi Kim Kullanıyor Programı olan Fing uygulamasını telefonunuza aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

Fing - Network Tools
Fing - Network Tools
Developer: Fing Limited
Price: Free
Fing - Network Scanner
Fing - Network Scanner
Developer: Fing Limited
Price: Free

Uygulama, ağınıza bağlanan cihazların MAC adreslerine kadar birçok bilgiyi karşınıza çıkarıyor.

Engelleme işlemini mobil uygulama üzerinden yapamıyorsunuz, uygulama size ağınıza bağlanan cihazların MAC adreslerini görmenizi sağlıyor. Bu adresi kullanıp tarayıcınız üzerinden modem ayarlarının arayüzüne giriş yaparak engelleme işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.