Wifi Ağımda Kimler Var, İnternetime Kimler Bağlanmış ?

Wifi ağımda kimler var diyerek böyle bir problem ile karşılaşıp birilerinin ağınızı kullandığından şüphe ediyorsanız basit adımlarla internetime kim bağlanmış öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızda kablosuz modem kullanıcılarının sıklıkla sorduğu Wifi ağımda kimler var, Kablosuz internetime kimler bağlanmış, modeme bağlananları nasıl görebilirim sorularını cevaplayacağız.

Günümüzde bir çok kullanıcı internete bağlanmak için kablosuz bağlantı kullanıyor. Bazen ücret verip evimizde kurduğumuz internet ağına haberimiz olmadan bir şekilde şifremizi bulup bağlanan meraklı gözler olabiliyor. Böyle bir durumda internet hızınız yavaşlayıp sinir bozucu bir hal alabilir.

Kablosuz internetin (Wireless bağlantı) iyi korunmadığı zamanlarda dezavantajları da var. Wireless sinyalinin ulaştığı yerlerde bulunan herkes teorik olarak ard arda denemelerin ardından kablosuz ağınıza sızabilir. Aslında kablosuz bağlantınız iyi korunmazsa bunu başarmak çok basittir. Hatta iyi korunan kablosuz internetlere bile gizli gizli çaktırmadan girilebiliyor.

Evde kullanmış olduğumuz modemimize kimlerin bağlı olduğunu görebilmek aslında düşündüğümüz kadar zor değildir. Wifi ağımda kimler var diyerek böyle bir problem ile karşılaşıp birilerinin ağınızı kullandığından şüphe ediyorsanız basit adımlarla internetime kim bağlanmış öğrenebilirsiniz.

WiFi nedir, nasıl çalışır?

Wi-Fi açılımı “Wireless Fidelity” yani “Kablosuz Bağlantı Alanı” anlamına gelen, kişisel bilgisayar, akıllı telefon, tablet, video oyunu konsolları, dijital ses oynatıcıları ve diğer teknolojik cihazların kablosuz olacak şekilde internete ve birbirlerine bağlanabilmesini sağlayan teknolojidir.

Wifi dijital sinyallerin yani bilgisayar dilinin (0 ve 1) analog sinyale (radyo sinyali) çevrilmiş halidir. Bilginin 0 ve 1 olarak kablosuz aktarılması mümkün değildir o yüzden bilgi analog sinyale çevrilir sonra bu sinyal wifi yayıcı ile ortama yayılır daha sonra ise telefona wifi şifresi girdiğimizde şifreleme çözülür ve telefon tarafından bu analog sinyal tekrar dijital sinyale dönüştürülür ve internete bağlanmış oluruz.

Wifi ağımda kimler var, İnternetime kimler bağlanmış nasıl görürüm?

Casus gözleri bulabilmek ve modeme bağlananları görmek için iki farklı yöntem deneyebilirsiniz. Bunlardan bir tanesi modem ara yüzünüzü kontrol ederek ağınızı kullananları tespit etmek, diğer ise harici bir program kullanmak.

Modem ara yüzünü kullanarak internete bağlı olanları görme

Genellikle tüm modem ara yüzleri birbirine benzer. Ben bu yazımda TP-Link modemi kullanarak anlatım gerçekleştireceğim.

Modem web interface sayfasına ulaşmak için bilgisayarınızın IP adresini öğrenmeniz gerekir. Bu da standart olarak 192.168.1.1 dir.

Wifi Ağımda Kimler Var, İnternetime Kimler Bağlanmış ?

Adım 1# Bu adresi tarayıcınızın adres satırına yazıp enter tuşuna basın.

Adım 2# Kullanıcı adı ve şifrenizi girin. TTNET kampanyalı bir cihaz kullanıyorsanız kullanıcı adına admin, şifre kısmına ttnet yazarak modem arayüzüne giriş yapabilirsiniz. Eğer kullanıcı adı ve şifrenizi bilmiyorsanız tüm modelerin arayüz şifrelerini yazdığımız Modem Arayüz Şifreleri   yazımız size bu konuda yardımcı olacaktır.

Adım 3# Karşınıza modeminizin web ara yüzü çıkacak, buradaki üst menüden Durum kısmına tıklayın

Wifi Ağımda Kimler Var, İnternetime Kimler Bağlanmış ?

Adım 4# Cihaz bilgisi altında “Mevcut Bağlı Kablosuz İstemci Sayısı” kısmında bağlı olan cihaz sayısını görebilirsiniz.

Wifi Ağımda Kimler Var, İnternetime Kimler Bağlanmış ?

Şu an ben modemime kullandığım bilgisayar vasıtasıyla bağlandığım için cihaz sayısı 1 görünmekte.S ayfa otomatik olarak yenileniyor. Hemen cep telefonunuzla da bağlanarak sayının iki olduğunu ve iki farklı MAC adresinin çıktığını göreceksiniz.

Wifi ağımda kimler var, internetime kimler bağlanmış yazımıda şimdide internete bağlanaları görmek için gerekli programı anlatalım.

Harici program kullanarak internete bağlananları görme

Bilgisayar yada akıllı telefonunuza kuracağınız yardımcı programlar ile Wifi Ağımda Kimler Var, İnternetime Kimler Bağlanmış görebilirsiniz.

Bilgisayarda kablosuz internetinize bağlananları görmek, Wifi ağımda kimler var öğrenmek için wireless network watcher programını kullanabilirsiniz.

wireless network watcher kablosuz veya kablolu ağda bağlı olan araç ve bilgisayarları anlık olarak tarayan küçük boyutlu, üstelik kullanımı pratik ve ücretsiz bir programdır.

Bilgisayarlar için Wi-Fi Kim Kullanıyor Programı : .:: Wireless Network Watcher İndir ::.

Program kablosuz ağınıza bağlantı kurmuş her bilgisayar ve aygıt için: IP adresi, MAC adresi, ağ kartını üreten şirketi ve opsiyonel olarak bilgisayar adı gibi bilgileri göstermektedir.

Wifi Ağımda Kimler Var, İnternetime Kimler Bağlanmış ?

Android ve IOS cihazlara kurabileceğiniz Fing uygulaması ilede wifi ağına bağlananları cep telefonunuzdan kontrol edebilirsiniz.

Android ve IOS için Wifi ağımda kimler var Programı olan Fing uygulamasını telefonunuza aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

[appbox googleplay com.overlook.android.fing]

[appbox appstore 430921107]

Uygulama, ağınıza bağlanan cihazların MAC adreslerine kadar birçok bilgiyi karşınıza çıkarıyor.

Engelleme işlemini mobil uygulama üzerinden yapamıyorsunuz, uygulama size ağınıza bağlanan cihazların MAC adreslerini görmenizi sağlıyor. Bu adresi kullanıp tarayıcınız üzerinden modem ayarlarının arayüzüne giriş yaparak engelleme işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz.

Eğer bu sıkıntıları çekmek ve gereksiz şüphelere kapılmak istemiyorsanız ağ güvenliğinizi arttırarak çözüm bulabilirsiniz. En basitinden wifi şifreniz için WEP ve WPA gibi güvensiz protokolleri tercih etmemelisiniz. Daha güvenli ve modern olan WPA2 kullanmanız daha yararlı olacaktır. Ayrıca cihazlarınızda da daha güvenli olan WPA2-AES tercih etmelisiniz. Eğer karışık bir güvenlik ağı kullanırsanız web korsanlarının ağına düşmeniz daha zor olacaktır.

Tüm bu işlemleri yaptıysanız ve yine de internet bağlantınız yavaşsa, internet sağlayıcınızla görüşebilir ve paketinizi yükseltebilir ya da alt yapınıza bakım yapılmasını talep edebilirsiniz.

Wifi ağımda kimler var, internetime kimler bağlanmış yazımız sona erdi.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu