Mobil

iPhone Sağlık Uygulaması Nasıl Çalışır ?

Bu yazımızda iPhone Tıbbi Kimlik nasıl oluşturulur ve iPhone Sağlık Uygulaması Nasıl Çalışır detaylı olarak anlatacağız.

Apple’ın sağlık uygulaması HealthKit / Sağlık Kiti cihazda bulunan hareket sensörlerini kullanarak fiziksel aktivitenizi ölçmeye yarıyor günlük yaşantımız hakkında bize yardımcı oluyor.Bunun yanında sağlık uygulamasına vücut ölçülerinizi girebiliyor ve tıbbi kimlik oluşturarak acil numara, kan grubu, hastalıklar, alerjiler gibi önemli bilgileri de ekleyebiliyorsunuz.

Öncelikle iPhone Tıbbi Kimlik nasıl oluşturulur sorusunu cevaplayarak iPhone’un sağlık uygulamasını nasıl verimli kullanabileceğinizi anlatacağız.

iPhone Tıbbi Kimlik nasıl oluşturulur ?

1- iPhone ve iPad’inizde bulunan Sağlık uygulamasını çalıştırın ve ekranın sağ altında bulunan Tıbbi Kimlik sekmesine geçerek Tıbbi Kimlik Yarat butonuna basın.

2- İsim ve doğum tarihi gibi açık bilgileri girebilir ayrıca isterseniz fotoğrafınızı yükleyebilirsiniz.  Varsa hasatalığınız yada alerjiniz bunları ilgili bölümlere girebilir ve ilaçlarınızıda bu alana kayıt edebilirsiniz.

3- Ayrıca acil durumda aranacak kişinin telefon numarasını da bu alana girebilirsiniz. Son olaraksa ağırlık ve boy gibi yararlı olabilecek değerler için ekranın en altında bir alan ayrılmış.

Eğer istenirse tıbbi kimliğinizi telefonunuzun ana ekranından erişime açabilirsiniz. Zira telefonda bir şifre varsa müdahele etmek isteyen kişi acil durumda aranması gereken numarayı görüntüleyemez. Eğer kişi çok hassas bir durum altındaysa en doğru müdahelenin çabucak yapılması sağlanmış olur.

iPhone Sağlık Uygulaması Nasıl Çalışır ?

iPhone’da yer alan sağlık uygulaması ile akıllı saat, akıllı bileklik, akıllı ayakkabı ve kan ölçer gibi cihazlar sayesinde kalp ritmini, vücut ısısını, uyku düzeniniz, yakılan kalori miktarını hatta kan şekerine kadar birçok veriyi ölçerek değerlendirebiliyor.

Öncelikle Apple’ın iOS 8 ile kullanıma sunduğu sağlık uygulaması Sağlık Kiti üçüncü taraf cihazlar tarafından da kullanılabiliyor. Ancak üçüncü taraf dediğimiz akıllı saat, akıllı bileklik, akıllı ayakkabı ve kan ölçer gibi cihazlara sahip değilseniz bile iPhone telefonunuz sayesinde de sağlık uygulamasından yararlanabiliyorsunuz. Ancak akıllı telefonunuzdan sadece Adım, Koşma+Yürüme Mesafesi ve Çıkılan Kat seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Şimdi bizde bu seçenekleri iPhone’da nasıl etkinleştireceğimizi görseller yardımıyla anlatacağız.

Bu seçenekleri etkinleştirmek için aşağıdaki işlemleri uygulayın;

  • iOS 8 veya üstü yüklü cihazınızda Sağlık uygulamasını açın
  • Sağlık Verileri sayfasında yer alan Fitness alt başlığına tıklayın
  • İlk olarak Adım kısmını açın ve açılan sayfada Analiz Raporu’nda Göster seçeneğini aktif hale getirin (aşağıdaki görselde belirtilmiştir)
  • Daha sonra bu işlemleri Çıkılan Kat ve Yürüme+Koşma Mesafesi için de aynen tekrarlayabilirsiniz.iPhone Sağlık Uygulaması Nasıl Çalışır ?

Yukarıdaki işlemleri uyguladığınız takdirde aşağıdaki gibi Adım, Koşma+Yürüme Mesafesi ve Çıkılan Kat gibi özelliklerin aktif olduğunu görecekseniz. Böylelikle artık yolda ne kadar adım attığınızı, yürüdüğünüzü hatta ne kadar koştuğunuzu uygulama sayesinde görebileceksiniz.

iPhone Sağlık Uygulaması Nasıl Çalışır ?

Ayrıca uygulamanın Tıbbi Kimlik kısmından şahsınıza ait gerekli sağlık bilgilerinizi doldurmanız sonucunda Tıbbi Kimlik kartınıza sahip olabilirsiniz.

>IOS ve Android için Sağlık/Fitness Uygulamaları

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
error: Bu içerik koruma altındadır!