Mobil

Micro USB Kablom Neden Yavaş Şarj Ediyor?

0
(0)

Android ve IOS cihazlarımızı şarj etmek için kullandığımız orijinal adaptör ve özellikle şarj kabloları zamanla aşınır veya kaybederiz. Ayrıca yedek bir kablo gereksiniminiz de olabilir.

Bu durumda kablo kablodur deyip ilk işimiz ucuz satılan Micro USB kablolardan bir tane edinmeyi düşünürüz. Ancak genelde şunu farkederiz ki bu aldığımız ucuz kablo Android cihazımızı tam verimli şekilde şarj etmez.

Kötü şarj performansının birden fazla nedeni olabilir. Öncelikle kablo kalitesinde önemli bir kriter olan AWG (American Wire Gauge – Amerikan Tel Ölçüsü) ve kablo direnç değerlerine bakmak lazım. Genel olarak AWG değeri kablonun çapı ile alakalıdır ve düşük AWG değerine sahip kablolar daha kalın ve daha iyi değerlere sahip olduğu söyleyebiliriz.

Kablonun kalınlığı inceliği nolacak ki diyebilirsiniz. Bu durumda şarj adaptörü ile Android cihaz USB girişine kadarki kablo mesafesi kablo değerine göre çeşitli dirençlere ve frekans kayıpları oluşturur. Bu kayıpların en aza indirgenmesi esastır. AWG değeri en az 24 olan Micro USB kabloları tavsiye ederiz, en ideali ise 20AWG olanlardır.  20AWG ve 24AWG değerli USB kablolar 2A değerindeki akımı en az dirençle ve kayıpla ileten kablolardır. 26, 28 ve daha üzeri AWG değerli kablolar ise yaklaşık 0.5A / max. 1A akımı doğru dürüst iletebildiklerinden kötü performans gösterirler ve hem şarj hemde veri transferinde sıkıntı yaratacaklardır.

Hem adaptörünüzü hemde kablolarınızı test etmek isterseniz USB Ammeter ölçü cihazlarından temin edebilirsiniz. Yerel piyasadan bulabileceğiniz gibi Ebay veya Aliexpress gibi yurtdışı sitelerden ucuza temin edebilirsiniz.

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oy: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

TeknolojiDolabı'ndan ayrılmak üzeresiniz.

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.