BIOS Şifresini Kaldırma

BIOS şifresini kaldırma, BIOS şifresini yenileme, BIOS şifresini sıfırlama

Bu yazımızda unutulan yada bilinmeyen BIOS şifresini kaldırma, yenileme ve BIOS şifresini sıfırlama işlemlerini ele alacağız.

BIOS, bilgisayarımızın temel giriş çıkış birimlerinin yani donanımlarının yönetilip kontrol edilmesi için geliştirilmiş ve anakart üzerinde bulunan bir birimdir. Temel giriş-çıkış birimi olarakda adlandırılır.

BIOS ayarlarının erişimini önlemek için bir şifre belirlenir. Ancak BIOS güvenlik şifresini unuttuysanız yada bilmiyorsanız bu sorunu nasıl halledeceğinize bakalım.

BIOS Şifresini Kaldırma, Sıfırlama

BIOS şifresini Kaldırma, BIOS şifresini sıfırlama işlemi için BIOS ekranını açacağız. BIOS’a genelde genelde Del ve F2 tuşlarıyla giriş sağlanır.

Her markanın kendine has özel tuşlarıyla BIOS ekranına giriş sağlanır. Buradaki yazımızda tüm markaların hangi tuşlarla Bios’a giriş sağlanacağını bulabilirsiniz.

  • BIOS şifre ekranına gelerek System Disable uyarısı verene kadar şifenizi yanlış girin.
  • Bu uyarının verilmesinin ardından ekranda bir kod göreceksiniz. Bu kodu bir yere not edin.
  • Farklı bir bilgisayardan yada akıllı telefonunuzda https://bios-pw.org adresine girin. Bu adreste bios şifrenizi kıracaksınız.
  • Biraz önce BIOS ekranından aldığınız kodu Enter Your Code kısmına girin.

BIOS şifresini kaldırma, BIOS şifresini yenileme, BIOS şifresini sıfırlama

Bilgisayarınızı başlatıp BIOS ekranına girin ve size verilen şifreleri deneyin. Biosunuz açılacaktır.

Pili çıkararak BIOS şifresini sıfırlama

Anakartların üzerinde, yaptığınız BİOS ayarlarını ve şifreleri hafızada tutmak için kullanılan bir pil bulunur. Anakart üzerinde yer alan ve saat piline benzeyen bu pilin çıkarılması da yine ayarların sıfılanmasını sağlayacaktır.

  • Kasanızdan tüm bağlantıları çıkarın ve güç kablosunu sökün. Kasanızın kapağını dikkatli bir şekilde açın.
  • Ekran kartının hemen altında ya da RAM’lerin yanında saat piline benzer bir pil olduğunu göreceksiniz. Bu pili çıkarın.

BIOS şifresini kaldırma, BIOS şifresini yenileme, BIOS şifresini sıfırlama

  • Pili çıkartırken kesinlikle zorlama yapmayın. Pili çıkardıktan sonra 5-10 dakika kadar bekleyin ve ardından pili yeniden yerine takın.
  • Pili yerine takmanızın ardından bilgisayarınızı yeniden açın. Tüm BİOS ayarlarınızla beraber şifrelerinizin de sıfırlanmış olması gerekiyor.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol