Sanal Kart Nasıl Oluşturulur ?

Sanal Kart Nasıl Oluşturulur ?

Sanal kart oluşturarak kredi kartı sahtekarlığına engel olabilir ve güvenli alışveriş yapabilirsiniz. Sanal kart nedir, avantajları nelerdir ve sanal kart nasıl oluşturulur yazımızda bulabilirsiniz.

Kredi kartı dolandırıcılık işlemlerine her geçen gün bir yenisinin daha eklenmesi bankaları çeşitli önlemler almaya itiyor. Sanal kart da bu önlemlerin bir sonucu olarak hayatımıza girdi.

Sanal Kart Nedir?

Sanal Kart, Kredi Kartınıza bağlı olarak açılan, kartın fiziki olarak bulunmadığı tüm alışverişlerde (mail order, telephone order,key-in vb.) kullanılabilen ve Asıl Kredi Kart özelliklerini taşıyan bir kredi kartı numarasıdır. Sanal Kart numarası başvuru anında verilir, hemen kullanılabilir durumdadır ve tamamen ücretsizdir.

Sanal Kart Güvenli mi?

Sanal Kart’ınız güvenlidir, çünkü sıfır limitli olarak üretilir. İnternet üzerinden alışveriş yapacağınız zaman ihtiyacınız kadar limiti asıl kredi kartınızdan Sanal Kartınıza aktarır, güvenle kullanırsınız. Sanal Kart’ınıza limit aktardığınızda asıl kredi kartınızın kullanılabilir limiti aktarılan limit kadar azaltılır, böylece kartınızda limit aşımı riski de yaşamazsınız. Sanal Kart’ınızı kullandıktan sonra, kartınızda kullanmadığınız limit kalırsa, belirttiğiniz süre sonunda otomatik olarak asıl kredi kartınıza geri aktarılır ve Sanal Kartınızın limiti sıfırlanır.

Sanal Kart Nasıl Oluşturulur ?

Sanal kart kullanabilmek için bir adet kredi kartına sahip olmanız gerekmektedir. Bunun dışında herhangi bir ihtiyaç bulunmamaktadır.

Sanal kart sahibi olmanız için internet bankacılığı kullanıyor olmanız gerekmektedir. Bunun yanında fiziki bir kredi kartına da sahibi olmalısınız. Eğer internet bankacılığını kullanıyorsanız ve fiziksel bir kredi kartınız varsa sanal kart oluşturması çok kolay.

Sanal kart oluşturmak için kredi kartı kullandığınız bankanın internet bankacılığı şubesine veya mobil şubesine girip mevcut kart limitinizin bir bölümü olacak şekilde kart tanımlayabilirsiniz. Kart limitinden daha fazla limitler tanımlayabilmeniz mümkün değildir. Kart tanımlama işlemi genellikle kartlarım bölümünde yer alan yeni kart kısmından yapılmaktadır.

Sanal kart yükleme yapıldığı zaman kullanılan bir kart olması nedeni ile kullanımı bitmesi durumunda kapatılabilmektedir. Ayrıca sanal kart kullanımında herhangi bir komisyon olmamaktadır.

Sanal Kart Avantajları

  • Sanal kartların insanlara sağladığı avantajların en başında güvenilir olması gelmektedir. İnternet üzerinden özel bilgilerinizi paylaşmadan ve kredi kartınızı kullanmadan kolaylıkla alışveriş yapabilmeniz, bu kartın tüketicilere sağladığı hiç şüphe duymaksızın en iyi avantajdır. Sanal kart kullanmaya başlayarak adeta hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.
  • Sanal kartların limitini tüketicilerin kendisi belirlemektedir ve bu da yine tüketicilere büyük bir avantaj sağlamaktadır. Kendi isteğiniz dışında hiçbir şekilde limitinizde oynama olmayacak ve yükleme yapmadığımız sürece de limitiniz sürekli olarak sıfırda kalacaktır. Yani kısaca anlatmak gerekirse, eğer bilgileriniz çalınsa bile içerisindeki limiti düzenli olarak düşürmeniz sonucunda zarara uğrama ihtimaliniz yok denecek kadar azdır.
  • Sanal kartların diğer bir olumlu yönü ise tabii ki ücretsiz olarak banka tarafından kullanıcılara sağlanmasıdır. Kart çıkartırken hiçbir ücret ödememenizin yanı sıra ayrıca yıl boyunca bu kart için herhangi bir aidat ödemeniz de söz konusu değildir.
  • Tüm bunların yanı sıra, sanal kart çıkartmak isteyen tüketiciler bu işlem için hiçbir zorlukla baş etmek zorunda değildir. Son derece kolay olan bu işlemde, ayrıca uğraşmanız gereken ne bir belge ne de bir imza işlemi bulunmamaktadır. Sanal kart sahibi olmak için sadece internet bankacılığı kullanmanız yeterlidir.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.