Bilgisayar

Mi Smart Band 5 – Mi Band 4 Karşılaştırması. Hangisini Almalı?

Bu yazımızda Xiaomi tarafından yeni piyasaya sürülen Mi Smart Band 5 ile Mi Band 4 ürünlerini özellik ve fiyat bakımından karşılaştırarak, Xiaomi  bir kablosuz kulaklık almak isteynler için tercihlerinde yardımcı olmaya çalışacağız.

Sırasıyla bu iki cihazın özelliklerine fiyatına ve arasında kıyaslamalara bakalım. Son olarak tercih sizin.

Mi Smart Band 5 özellikleri

Mi Band 4’ün halefi olarak karşımıza çıkan Mi Band 5, 1.2 inç büyüklüğündeki bir OLED ekrana sahip. Bu ekran boyutu, Mi Band 5’in selefine göre yüzde 20 daha büyük olduğunu ortaya koyuyor.

Xiaomi Mi Band 5, 5 ATM’ye kadar su basıncına dayanıklı. Ayrıca Xiaomi’nin yeni akıllı bilekliği manyetik şarj desteğine sahip ve telefonların kamerasını da uzaktan kontrol edebiliyor. Tüm bunlara ek olarak Xiaomi Mi Band 5, tıpkı Mi Band 4’te olduğu gibi NFC destekli bir varyanta sahip.

Mi Smart Band 5 fiyatı

Mi Smart Band 5 ya da Mi Band 5 olarak anılan yeni nesil akıllık bileklik ön siparişe özel kısa bir süre için 299 TL fiyat etiketi ile satışa sunulduktan sonra 329 TL olarak güncellenecek.

Mi Band 4 özellikleri

Mi Band 4’ün teknik özelliklerine bakacak olursak bizleri 240 x 120 piksel çözünürlüklü, 0.95 inç AMOLED renkli ekranıyla geliyor. Bu da Mi Band 3’e göre ortalama yüzde 40 oranında daha büyük bir ekran anlamı taşıyor. Bununla birlikte ekranın çizilmesini engellemek için tamperli cam bulunuyor.

u kez iki farklı ürün şeklinde karşımıza çıkan Xiaomi, Mi Band 4 ve Mi Band 4 NFC olarak yeni müşterilerini bekliyor olacak. Adından da anlaşılabileceği üzere ürünün NFC versiyonu, ödeme kolaylığı sağlamak için dizayn edilmiş durumda. Tüm bu özellikleriyle birlikte Xiaomi’nin Mi Band 4 serisinin iki farklı üyesinin farklı pil kapasitleri bulunuyor. Normal sürüm 135 mAh pil kapasitesine sahip ve şarjı 40 gün gidiyorken, NFC versiyonu ise 125 mAh pil kapasitesine sahip ve şarjı da 15 gün gidiyor.

Mi Band 4 fiyatı

Mi Band 4 ortalama 179 TL fiyat etiketi ile tüketicilere sunuluyor.

Mi Smart Band 5 – Mi Band 4 Karşılaştırması

Mi Smart Band 5 – Mi Band 4 Ekran karşılaştırması

Muhtemelen bir akıllı bileklikteki en önemli bileşen, ekrandır. Mi Band 4 ile sunulan 0.95 inç boyutundaki ekran 120 x 240 piksel çözünürlüğe sahipken Mi Band 5 1.1 inç boyutunda bir ekran ile kutudan çıkıyor ve bu ekran 126 x 294 piksel çözünürlüğe sahip. Bir diğer deyişle yüzde 20 oranında daha büyük bir ekrana sahip olacağınızı söyleyebiliriz. Öte taraftan çözünürlük yükselmiş olsa da büyüyen ekranla birlikte dengelendiğini ve her iki model arasında ppi farkının bulunmadığını söyleyebiliriz.

Mi Smart Band 5 – Mi Band 4 Sensör karşılaştırması

Bunun ardından pek çok kullanıcının bir akıllı bileklik tercih etmesindeki ana neden olan sağlık takibi özellikleri geliyor. Mi Band 5, PPG Nabız Sensörü ile birlikte geliyor ve bu sensör, bir önceki modelde yer alan sensör ile kıyaslandığında yüzde 50 oranında daha başarılı sonuçlar veriyor.

Mi Smart Band 5 – Mi Band 4 Batarya karşılaştırması

Mi Band 4’te yer alan 135 mAh kapasitesindeki batarya ile tek şarjla uzun bir kullanım ömrü elde etmeniz mümkün. Öte taraftan Mi Band 5’in büyüyen ekrana ve yükselen çözünürlüğe karşın önceki nesilden daha küçük 125 mAh kapasitesinde bir batarya ile geldiğini görüyoruz. Bu da, Mi Band 5’in bir önceki modele kıyasla daha kısa bir pil ömrü sunabileceği anlamına geliyor. Yalnız bataryayı şarj etmek için kullanılan konnektörlerde bir değişiklik yapıldığını görüyoruz. Mi Band 4’ü şarj etmek için cihazı kordondan çıkartıp şarj yuvasına yerleştirmeniz gerekiyordu. Mi Band 5 ile birlikte manyetik şarj istasyonuna geçiş yapıldı ve artık cihazı kordondan ayırmadan şarj etmeniz mümkün kılındı.

Mi Band 5 mi Mi Band 4 mü? Hangisini almalı?

(+) Daha Büyük Ekran

(+) Daha Gelişmiş Sağlık Takibi

(+) Daha Gelişmiş Egzersiz Takibi

(+) Manyetik Şarj İstasyonu

(-) Büyük Ekrana ve Yüksek Çözünürlüğe Rağmen Daha Küçük Batarya

(-) Neredeyse İki Kat Yüksek Fiyat

Yazıyı beğendiyseniz yıldız vermeyi unutmayın!
[Toplam: 0 oy Ortalama: 0 puan]

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu