Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin Nasıl Alınır?

Digital Para birimi olan Bitcoin Nasıl Alınır? Türkiye’de Bitcoin nereden alınır? Bitcoin güvenli mi? Bir Bitcoin ne kadar? Tüm bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Öncelikle kısaca Bitcoin nedir bakalım.  Bitcoin tamamen dijital bir para birimi, ödeme sistemi ve merkezi olmayan bir mutabakat ağıdır.

2008’de Satoshi Nakamoto tarafından başlatılan ve günümüzde oldukça popüler hale gelen bir sanal para birimi olan Bitcoin‘in bağlı olduğu bir ödeme sistemi veya herhangi bir merkezi bulunmamaktadır, sistem üzerinde kullanıcılar birbirlerine aracı olmadan doğrudan transferler yapabilir.

Transferler merkezi olmayan dağınık bir kayıt ve mutabakat sistemine kaydedilir. Bu kayıt ve mutabakat sistemine Blockchain adı verilir. Bitcoin ağı üzerinde transfer edilen değer birimi bitcoin (BTC) olarak adlandırılır.

Bitcoin hakkında daha detaylı yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin’e yatırım yapabilmeniz için öncelikle dijital bir cüzdana sahip olmanız gerekiyor. Bu sanal cüzdanınızı cep telefonunuzda, bilgisayarınızda oluşturabileceğiniz gibi Koinim.com, Paribu.com, Btcturk.com siteler aracılığıyla dijital cüzdan hesabınızı oluşturabilirsiniz. Kişi başına cüzdan sınırı bulunmuyor. Dilediğiniz kadar cüzdan oluşturabilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Türkiye’de Bitcoin nereden alınır?

Oluşturduğunuz cüzdana TL transferi yaparak Koinim.com, Paribu.com, Btcturk.com gibi sitelerden bitcoin satın alabilirsiniz. Yalnız Btcturk’teki banka limiti 5 bin lira civarında. Yani hesabınızdan en az 5 bin lira çekebilirsiniz. Her ne kadar mobil uygulamasının arayüzü çok başarılı olsa da Btcturk, küçük yatırımcılar için doğru bir adres olmayabilir. Koinim ve Paribu da ise bu değer sabit 3 TL ve minimum çekme limiti 10 TL. Bu nedenle küçük yatırımcılar Koinim ve Paribu’yu deneyebilir.

1 Bitcoin ne kadar?

1 yıl önce, 1 BTC yaklaşık 1,361.68 TL seviyesindeydi ancak Bitcoin şu 15.800 TL seviyelerinde.

Bitcoin güvenli mi?

Bitcoin yapı itibarıyla sağlam bir işlem kayıt hafızasına sahiptir. Cüzdanınızın şifresini çaldırmanız ya da bilgisayarınızın hacklenmesi gibi kullanıcı hatası ya da dikkatsizliği sonucu oluşan durumlar dışında sistemin güvenlik sorunu bulunmamaktadır. Bu durum cüzdanınızı ya da kredi kartınızı kaybetmekten ya da çaldırmaktan farksızdır. Bitcoin kriptosu gereği aynı paranın iki kez harcanması mümkün değildir.

Paranın size ait olduğunu ve daha öncesinde başka birisine gönderilmediği, işlem öncesinde sistem tarafından teyit edilir. Bu nedenle kontrolsüz bir şekilde, hileli yollarla Bitcoin yaratıp satmak mümkün değildir.

Bitcoin Yasal Mı?

Aslında Bitcoin’in yasal durumu, tüm dünyada tartışmalı. Ancak yine de Asya başta olmak üzere bazı bölgelerde resmi ödemelerde kullanılmaya başlandı. Türkiye’de ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Sermaye Piyasası Kurumu’na göre Bitcoin, mevcut yapısı ve işleyişi itibarıyla kanun kapsamında elektronik para olarak değerlendirilmiyor. Bu nedenle de kanun çerçevesinde gözetim ve denetimi yapılamıyor. Türkiye özelinde yasadışılığı değil, yasal boşluğu söz konusu olan Bitcoin’in riski de kullanıcıya kalıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

8 yorum

  1. Telefonumda bir kaç sorunum vardı teknolojidolabi.com sitesi sayesinde bu sorunlardan kurtuldum Teşekkürler.

  2. Telefonumda bir kaç sorunum vardı teknolojidolabi.com sitesi sayesinde bu sorunlardan kurtuldum Teşekkürler.

  3. Harika siniz Allah razı olsun sorunum çözüldü çok teşekkür ler artık sürekli ziyaretciniz olcam

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.