Bilgisayar

İnternette Güvenli Dolaşmak için Tüyolar

Eğer bu yazıyı okuyorsanız sizde bir internet kullanıcısısınız demektir. İnternetin mükemmel dünyasında peki güvende miyiz? Bilgisayar ve kişisel güvenliğimiz diye 2 ye ayıracağız bugün İnternet güvenliğimizi. Günümüzde artık hırsızlık fiziksel olarak yastık altı altın çalmaktan ziyade kişisel bilgilerimiz daha favori. Banka hesaplarımız, ID ‘lerimiz, ücretli üyeliklerimiz vb. şeylerin çalınması hem maddi olarak hem güç olarak yetkin kılıyor.

İlk başta bilgisayar güvenliğimizi nasıl arttıra biliriz?
Bunun için ilk başta lisanslı bir virüs programı kullanmamız gerekiyor. Peki, neden lisanslı kullanmalıyız hemen açıklayalım; free(ücretsiz) sürümler genelde tam koruma sağlamaz sebebi güncel olmayan bir veri tabanına sahip olması ya da tüm virüsleri tanımamasıdır. Lisanslı programlar ise sürekli güncel virüsleri veri tabanın da günceller ve kullanıcının programı yükseltmesini ister bu sayede yeni yapılan üretilen virüslere karşı önlem almış oluruz. Bunun yanı sıra web sitelerinde bulaşan virüsleri ‘de engeller. Harici bellek CD-DVD gibi veri depolama aygıtlarına karşıda bir önlem almış oluruz. Gerekli portların kapalı olması da sizin güvenliğiniz için önemli bir rol oynamakta. Peki, her şey bu kadar mı?

Sıra kişisel güvenliğimizde;
Kişisel güvenlik denince akla ilk gelen benim şifrem demek oluyor herhalde. Evet sizin şifreniz, bilgileriniz, önemli belgeleriniz. Hacker(korsan)ler için değeriniz var ise sizde değerli bir şey ler var demektir. Peki yeterince önlem alıyor musunuz? Şifrenizin tahmin edilmemesi ilk başta geliyor. Bunu yanı sıra hem rakam hem harf içermesi deneme yanılma yöntemiyle çalışan şifre çözücü programların şifrenizi çözmesini zorlaştırmış oluyoruz. Gizli yanıtlarınızın tahmin edilebilir olalısığını düşürmeniz gerekiyor. Rastgele yerlerde, internet kafelerde yada kablosuz ağ olan yerlerde önemli veri paylaşımlarından sakınmanız sizin yararınıza. Bunların yanı sıra son olarak da sık sık geçmişi ve çerezlerinizi silmeniz beni hatırla sekmesini pasif tutmanız sizin kişisel bilgisayar ya da taşınır cihazınızdan istenmeyen girişleri engelleme de yararı olur.

Son Güncelleme: 14 Mayıs 2020

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu