1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. Mobil Oyunlar ne kadar internet harcıyor?

Mobil Oyunlar ne kadar internet harcıyor?

mobil-oyunlar-ne-kadar-internet-yer3

PUBG Mobile, Call of Duty: Mobile, Clash of Clans, Minecraft, Mobile Legends: Bang Bang gibi popüler oyunların mobil versiyonları ne kadar internet harcıyor?

Akıllı telefonlar artık oyun konusunda bilgisayarlar ya da konsollar gibi önemli bir yere sahip oldular. Özellikle son dönemin görsel ve teknik açıdan üstün oyunları, milyonlarca oyuncuya günler içinde ulaşabiliyor.

PUBG Mobile

Dünyanın en çok oynanan oyunlarından biri olan PUBG, mobil platformlarda da büyük bir başarı yakalamış durumda. Battle-Royale oyun türünü bize en iyi şekilde yaşatan yapımlardan biri olan PUBG Mobile toplamda 100 kişinin bulunduğu bir haritadaki mücadeleye bizleri konuk ediyor. Yapmış olduğum teste göre Erangel haritasında yirmi dakika civarındaki sürede tamamladığım maçta 6.3MB internet harcandı. Bir maçın yirmi dakika sürdüğünü düşünürsek bir saat boyunca oynamak yaklaşık 20MB gibi bir internet harcamasına neden olacak.

Call of Duty: Mobile

blank

Yakın zamanda en büyük rakibi PUBG Mobile‘ı tahtından eden COD Mobile, rakibinin aksine çeşitli oyun modlarına sahip. Battle-Royale tarzının dışına çıkıp FPS oyunlarından alıştığımız ölüm maçı, sniper gibi oyun modlarını mobilde deneyimlememizi sağlayan oyun veri tüketimi konusunda daha cimri. Oynamış olduğum bir ölüm maçı 4.1MB internet harcamasına mâl oldu.

Clash of Clans

blank

Benim gibi milyonlarca oyuncunun oynamaktan vazgeçemediği RPG oyunu Clash of Clans, sunduğu rekabet ve klan savaşları ile her zaman hafızamda bir yer tutacak. Oyunda iksir, altın, kara iksir gibi değerli madenleri kullanarak köyünüzü geliştirmeyi amaç ediniyorsunuz. Diğer oyuncuların ordularına karşı, köyünüzü korumalı ve klanınızla katıldığınız savaşlarda karşı klanların önüne geçmelisiniz. Oyunu on dakika boyunca oynayarak bir savaş gerçekleştirdim, sonrasında veri tüketiminin 2.7MB olduğunu gördüm.

Minecraft Pocket Edition

blank

Gelmiş geçmiş en çok satan oyunlardan bir tanesi olan Minecraft’ı bilmeyeniniz yoktur diye tahmin ediyorum. Yine de ne kadar veri ihtiyacı duyduğunu hatırlamak için oyunun amacına tekrardan göz atalım. Minecraft’ta en çok yaptığımız şey blokları bir yerlere yerleştirmek. Bu işlem haritadaki bir koordinatı boyuyor, bir tuvalin bir noktasına fırça değdirmek gibi. Minecraft’ın survival games oyun modunu bir saat boyunca oynadım ve toplamda 78MB veri kullanıldığını gördüm. Bu kullanım böyle bir oyun için fazla mı? Söz hakkı sizin.

Mobile Legends: Bang Bang

blank

MOBA tarzını mobile taşıyan oyunlardan biri olan Mobile Legends boş zamanlarımda oynamayı tercih ettiğim oyunlardan biri. MOBA türünü sevmeyen biri olsam da mobilde oynandığı zaman sanki bu tür tamamen mobil için tasarlanmış gibi geliyor. Bu oyunu bir saat boyunca oynadığımda 7MB veri kullandığını gördüm. Listenin en cimri oyunu dolayısıyla Mobile Legends oldu.

Oyunlar ve saat başına harcadıkları veri aşağıdaki gibidir. Aşağıdaki internet harcamaları 1 saat oynamayla elde edilmiştir.

Fortnite veri kullanımı 100MB
PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG) veri kullanımı 40MB
Dota 2  veri kullanımı 120MB
Counter-Strike: Global Offensive  veri kullanımı 250MB
Team Fortress 2  veri kullanımı 80MB
Duty Call: II. Dünya Savaşı  veri kullanımı 40MB
Duty Call: Black Ops 4  veri kullanımı 80MB
Overwatch  veri kullanımı 135MB
Battlefield V veri kullanımı 100MB
World of Warcraft  veri kullanımı 40MB
Monster Hunter: Dünya veri kullanımı 30MB
Destiny 2  veri kullanımı 300MB
League of Legends  veri kullanımı 45MB
Warframe  veri kullanımı 115MB
Grand Theft Auto V Online veri kullanımı 60MB
Rainbow Six Siege  veri kullanımı 70MB
Roket Ligi  veri kullanımı 40MB
Hearthstone  veri kullanımı 3MB
Yorum Yap

] }

Yorum Yap