Bilgisayar

Modem ve Kablosuz Ağ Güvenliğini Nasıl Sağlamalıyız?

0
(0)

Modem ve Kablosuz Ağ Güvenliğini Nasıl Sağlamalıyız

Günümüzde teknoloji geliştikçe sürekli olarak birbirinden farklı sistemler ortaya çıkmaktadır. Bu sistemler de haliyle kendileri ile beraberinde çeşitli açıklar getirebilmekteler. Her şeyden önce bu açıklar bizler için oldukça önemli tehlikeler oluşturabilmekteler.

Modem güvenliği sağlanmazsa ne gibi sonuçlar oluşabilir?

Örnek vermek gerekirse modem güvenliğimizi sağlama almazsak modemimiz üzerinden sistemimize sızma ihtimalleri %70’lerdedir. Çünkü birçok modem sisteme rahat bir şekilde sızılabilmesine musait bir fonksiyon içermektedir. Bu fonksiyon üzerinden arka planda çalışan zararlı yazılım sistemimize yüklenebilir ve otomatik olarak klavye girdilerimiz, verilerimiz, şifrelerimiz ve daha birçok önemli bilgilerimiz kötü niyetli kişilere sunulabilir. Aynı unsur kablosuz ağlar için de geçerlidir. Kablosuz ağlar üzerinden sistemimize birçok çeşitli saldırılar gerçekleştirilebilmektedir.

Bakınız : Kablosuz Modeme Bağlananları Nasıl Görebilirim?

Kablosuz Ağ Saldırı Tipleri

Kablosuz ağlar üzerinden yapılan saldırıların çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitlere gelirsek;

  • Ağa bağlanmadan yapılabilecek saldırılar
  • Ağa bağlanılarak alınan kimlik ile yapılabilen veri hırsızlığı saldırıları

Bu çeşitlerden ilk ikisi yukarıdaki gibidir. Ağa bağlanmadan yapılabilecek saldırılara gelirsek bu saldırı tiplerinde modeminizin yakınlardaki ağ olarak görünmesi yeterlidir. Her ne kadar güçlü şifreler koysanız dahi paket toplama yöntemleri, paket koklama taktikleri (packet sniffing) vasıtası ile verilerimizi teker teker analiz edebiliyorlar. Saatler süren bu toplama işleminde şifreli olan verilerimiz kırılabiliyor, yine kriptolu bir şekilde saklanan kablosuz ağ şifremiz de rahatlıkla öğrenilebiliyor. Ağa bağlanılarak alınan kimlik beraberinde ise yine ağ içerisindeki bütün verilerimizi izleyebiliyorlar.

Modem Güvenliğini Nasıl Sağlarız?

Kablosuz ağımıza bağlanmış olan kişiler paket koklama yöntemi ile şifreli olan verileri görebiliyorlar. Kablosuz ağa bağlanan kişiler neler yapabilir? Bunun yanı sıra Facebook şifremiz, girdiğimiz web siteler, İzlediğimiz videolar, skype görüşmelerimiz ve daha birçok verilerimizi rahatlıkla takip edebiliyor ve rahatlıkla analiz edebiliyorlar. Bu tür saldırılara maruz kalmamak için yapmanız gerekenler;

  • Modem güvenliğini sağlamak.
  • Hem sistem hem de kablosuz ağ güvenliğini sağlayan anti virüs yazılımı yüklemek

Bu iki unsuru yerine getirdikten sonra bu tür saldırılardan artık korkmanıza gerek yok. Modem güvenliğini nasıl sağlarız? Modeminizin giriş sayfasına mutlaka güçlü bir parola koymalısınız. Bu giriş sayfasındaki kullanıcı adı ve şifreler genelde sabittir. Örnek vermek gerekirse admin ve 1234 olarak ıd ve şifre tanımlanmaktadır. (ADSL Modemler Nasıl Resetlenir?)

Bu sayede kötü niyetli kişiler sabit olan kullanıcı adı ve şifreleri deneyerek modeminize girebilirler. Bu işlemden sonra kablosuz ağ şifremizi de son derece güçlü, büyük harf ve küçük harf, özel karakterlerden oluşan ve yine rakamlardan oluşan uzun bir şifre belirlemelisiniz. (Kablosuz Ağ Adı (SSID) nasıl gizlenir?) Son olarak da sistemimize güçlü bir anti virüs yazılımı kurmalı ve bu yazılımın kablosuz ağ güvenliğini de sağladığından emin olmalısınız.

Bu konumuzda okuma isteyebilirsiniz : Kablosuz Ağ Bağlantı Problemlerinizi Çözecek İpuçları

Son Güncelleme: 14 Mayıs 2020

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oy: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu