1. Ana Sayfa
  2. NASIL YAPILIR ?
  3. Nedir bu Telsiz Kullanım Ücreti ?

Nedir bu Telsiz Kullanım Ücreti ?

Nedir bu Telsiz Kullanım Ücreti ?

Yeni bir hat aldığınızda yada numara taşıdığınızda faturanızda telsiz kullanım ücreti diye bir ibare ile karşılaşırsınız. Peki nedir bu telsiz kullanım ücreti, ne kadardır ve iptali mümkün müdür?

Nedir bu Telsiz Kullanım Ücreti ?

Mobil Terminal Telsiz Kullanım Ücreti, 6/2012 sayılı Elektronik Haberleşme Yasasının 63. Maddesi gereği 20.12.2012 tarih ve Sayı:670 ile yürürlüğe giren Mobil Terminal Telsiz Ücretlerine Dair Tüzük ile teknik denetleme ve benzeri hizmetler karşılığında her aktif GSM abonesinin devlete ödemekle yükümlü olduğu bir ücrettir.

Telekomünikasyon hizmeti sonucunda devlet her telefon kullanıcısından telsiz kullanım ücreti talep etmekte ve bu ücretleri kullandığınız operatörler aracılığı ile tahsil etmektedir. Operatörler bu ücretleri bir kerede de alabilirler ya da aylara bölerek de alabilirler. Eskiden sadece faturalı hat sahiplerinden alınan bu ücret, artık faturalı, faturasız fark etmeksizin her hat sahibinden alınmaktadır.

Peki Telsiz Kullanım Ücreti ne kadardır ve nasıl sorgulanır?

Farklı operatörler için telsiz kullanım ücreti sorgulama şekilleri aşağıda bulunan listedeki gibidir.

Turkcell Telsiz Kullanım Ücreti Sorgulama

Turkcell faturalı ya da faturasız hat sahiplerinin telsiz kullanım ücretlerini sorgulamaları için *100# şeklinde arama yapmaları gerekmektedir. Ekranda beliren panelde “Cevapla” seçeneğini seçerek arama kısmına 4 yazdıktan sonra telsiz kullanım bedelinizin ne kadarını ödemediğinizi rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz.

Vodafone Telsiz Kullanım Ücreti Sorgulama

Vodafone operatörü üzerinde faturalı/faturasız herhangi bir hatta sahipseniz, telsiz kullanım ücretini sorgulamak için *7000# numara kombinasyonunu tuşlamanız gerekmektedir. Ardından açılan pencerede numaralandırılmış olarak kategorileri göreceksiniz. Buradan en üstte numarası 1 olan “Hat İşlemleri” bölümüne girmemiz gerekecek. Bunun için yanıtla butonuna basarak arama yerine 1 yazıyoruz. Ardından karşımıza yine numaralarla kategorize edilmiş kısımlar gelecektir. Buradan “Telsiz Kullanım Ücreti” bölümünün numarasını (4) yanıtla butonuna tıklayarak giriyoruz. Ardından karşımıza ödemeniz gereken borcumuzun olduğu ekran çıkacaktır. Eğer borcunuz varsa yapacağınız ilk yüklemede bu miktar bakiyenizden düşülerek tahsil edilecektir.

Türk Telekom Telsiz Kullanım Ücreti Sorgulama

Eğer Türk Telekom bireysel faturasız hatta sahipseniz, telsiz kullanım borcunuzu öğrenebilmek için birkaç farklı yöntem mevcuttur. Bunlardan ilki arama yerine *123# yazarak açılan paneldeki adımları tıpkı yukarda anlattığımız gibi takip etmek olacaktır. İkinci bir diğer yöntem ise “Telsiz” yazıp 5555’e mesaj atmanızdır. Her iki yöntemle de telsiz kullanım borcunuzu çok rahatlıkla sorgulayabilirsiniz.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yayınlanan 2018 Yılı Telekomünikasyon Hizmetleri Ücret Tarifesi uyarınca; 2017 yılında 19,68 TL olarak uygulanan Telsiz Kullanım Ücreti, 2018 yılı için 22,52 TL olarak belirlenmiştir. Söz konusu ücret taksitlendirilerek, faturasız ve faturalı müşterilerden her ay tahsil edilir.

Telsiz Kullanım Ücreti İptal edilebilir mi?

Telsiz kullanım ücreti ödememek sadece standart tarifelere geçmekle mümkün.

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap