OTA (Over The Air) Güncelleme Ne Demektir?

Merhaba bu yazımızda OTa hakkında bilgiler vererek OTA (Over The Air) güncelleme ne demektir detaylı olarak ankatacağız.

OTA güncellemesi tabirini, özellikle akıllı telefon kullananlar bir şekilde duymuşlardır. Telefonlarınıza gelen sistem güncellemelerinin OTA güncellemesi olduğu konusunda bir uyarı ile karşılaşmışda olabilirsiniz. Peki nedir bu OTA güncellemesi denen şey?

OTA (Over The Air) Güncelleme Ne Demektir?

OTA ingilizce Over The Air kelimelerinin kısaltılmış halidir. Türkçede bir karşılık ararsak yaklaşık olarak şebeke üzerinden yapılan güncellemeler için kullanılır. Yani kullandığınız telefona operatörünüz ve ya telefonun üreticisi tarafından verilen güncellemenin yine telefon üzerinden yapılacağı anlamına gelir. Bu kullandığınız mobil şebeke ve ya WiFi ağı üzerinden yapılabilen ama herhangi bir bilgisayara bağlantı kurmanıza ihtiyaç duymadan yine kullandığınız cihaz üzerinden yapabildiğiniz güncelleme türüdür.

Örnek olarak kullandığınız telefon Android işletim sistemli bir cihaz olsun. Diyelim ki sistem sürümü 5.1.1 den 6.0 e yükselecek. Eğer bu bir OTA güncellemesi olarak dağıtılacaksa cihazınıza güncelleme olduğuna dair bir uyarı gelir.

OTA (Over The Air) Güncelleme Ne Demektir?

Sizde bu güncellemeyi Android sisteminizin ayarlar bölümünden sistem güncellemesi olarak cihazınızı bilgisayarınıza bağlamadan yapabilirsiniz. Duruma göre mobil şebekenizi kullanabilirsiniz. Ama genelde sistem güncellemesi büyük dosyalardan oluştuğu için cihazınıza WiFi bağlantısı yapıp güncellemeyi öyle yapmanız tavsiye edilir. Tabi sistem güncellemesi yapmadan önce muhakkak önemli olduğunu düşündüğünüz dosyların bir yedeğini telefon harici bir yere almanızı tavsiye ederim.

OTA güncellemesi sadece akıllı telefonlarda olmaz. Örneğin yeni nesil smart televizyonların, uydu cihazlarının, akıllı saatlerin, modemlerin, tabletlerin almış oldukları güncellemelerde OTA güncellemelerine örnek verilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu