Mobil

Powerbank Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

0
(0)

Powerbank Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Powerbank seçimi nasıl yapılmalı?  Powerbank Kullanmak Telefona Zarar Verir Mi?

Powerbank ile cep telefonu ya da tabletin arkasındaki batarya arasında pek bir fark bulunmamaktadır. Sonuç olarak ikisi de batarya. Powerbank’in görevi, üzerindeki çıkışlarla, şarjı azalan mobil cihazınıza ek güç takviyesi yapmak.

Powerbank modelleri günümüzün en popüler aksesuarları. Her firmadan farklı kapasitelere sahip, onlarca hatta yüzlerce farklı özelliğe sahip powerbank seçenekleri var.

Batarya teknolojisi hala çok ilke bir şekilde yani doğru orantıyla ilerliyor. Bataryanın mAh değeri ne kadar yüksekse, o kadar pil ömrü sunmakta. Bataryanın yüksek mAh değeri sunması ise daha fazla alan, ağırlık ve kalınlık anlamına geliyor.

Nedir peki bu mAh

Hep mAh kısaltmasını kullanıyoruz. Nedir peki bu mAh? Miliamper / saat olarak kullanılan bu terim, saatte kaç mili amper depolayabildiğini ve cihaza verebildiğini gösterir. Ama hatırlatmakta fayda var. Amper – saat bir enerji birimi değildir.

1 Amper = 1000 mAh

Kullandığınız şarj aletlerinin üzerine iyi bakın. Genellikle 5v 1A çıkış gücü yazar.  USB çıkışlarda 5V sabittir. Fakat amper değeri değişkendir. 1A çıkış gücüne sahip bir şarj aleti, 2000 mAh’lik bir bataryayı yaklaşık 2 saatte şarj eder.

Esasında bizim hızlı şarj diye bildiğimiz özellik, daha yüksek çıkış amperine sahip şarj cihazları. 5v 2A çıkışa sahip bir şarj cihazı, 2000 mAh’lik bataryayı 1 saatte şarj eder. Böylece 1A’lik şarj cihazına göre 2 kat daha hızlı şarj etmiş olursunuz.

Tabii daha yüksek hızlı şarj teknolojileri de mevcut. Genellikle özel bobinlerle akım daha da yükseltiliyor ve batarya şoklanarak daha hızlı şarj sağlanıyor.

Powerbank alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Peki nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte makalemizin yavaş yavaş gerçek konusuna geçelim.

Powerbank Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz-2

1- İhtiyaçlarımızı doğru belirleyeceğiz

Powerbank yani taşınabilir batarya, adından da anlayacağımız üzere taşınabilir bir ürün. O yüzden doğrudan en büyüğünü tercih etmek pek akılcı olmayacaktır. İşinize yarayacak, pratik bir çözüm en ideali olacaktır.

Örneğin yanınızda sürekli kullandığınız 2500 – 3500 mAh kapasite ağırlında bir akıllı telefon varsa, sizin en az 6000 – 7000 mAh seviyesinde taşınabilir şarj cihazı tercih etmeniz gerekecektir. Özellikle çok fazla mobilseniz ve prize oldukça az ulaşıyorsanız, 3. tam şarj için 10.000 mAh seviyesine çıkmanızı öneririz.

Kısacası, kullandığınız cihazların miliamper cinsinden kapasitelerini bilip, onların toplamının yaklaşık 3 katı kapasiteye sahip bir powerbank seçimi ideal olacaktır.

2- Powerbank’in şarj etme hızı (Çıkışların amper değeri)

Powerbank yani taşınabilir bataryaları, şarj cihazınızın ucuna takılmış bir batarya gibi düşünün. Yazımızın ortalarında da bahsettiğimiz gibi 1 amperlik şarj cihazı, 2000 mAh’lik bir bataryayı 2 saatte şarj eder.

Fakat 2 amperlik bir şarj cihazı, 2000 mAh’lik bir bataryayı 1 saate şarj eder. Yani powerbank alırken, USB çıkışlarının amper değerlerine bakmamız gerekiyor.

Powerbank alacaksanız, 5000 – 7000 mAh seviyesinde minimum çıkış gücünün 1.5 Amper, 8.000 – 1000 mAh ve üzeri seviyedeki powerbankler için de çıkış gücünün minimum 2 amper seviyesinde olmasını tavsiye ediyoruz.

Powerbank Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz-3

Çünkü mobil şarj deneyiminin hızı, normal şarj hızından çok daha yüksek olmalı. Düşünün acil bir işiniz var ve dışarıdasınız. Hemen powerbank’e cihazınızı bağladınız. Olabildiğince hızlı şarj olması gerekiyor. Zaman kaybına tahammülünüz olsa, zaten powerbank almazdınız.

O yüzden 1 amper çıkış gücüne sahip powerbanklerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Tabii beklemeyi seviyorsanız orası ayrı bir konu.

3- Powerbank çıkış sayıları

Powerbank üzerinde bulunan çıkış sayıları oldukça önemli.

Eğer hem tablet hem de akıllı telefon ya da iki tane akıllı telefon kullanıcısıysanız, en az 2 tane çıkışa sahip ve iki çıkıştan da 2 amper güç verebilen powerbankleri tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Powerbank Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz-4

2000 – 2500 mAh değerinde bataryaya sahip, tek bir cihaz kullanıyorsanız, tek çıkışa sahip, ince ve hafif kısaca mütevazi 5000 – 6000 mAh’lik powerbank size yeterli gelecektir.

4- LED uyarı ve şarj olurken şarj edebilme özelliği

Uzun bir yoldan sonra eve geldiniz. Harici bataryanızı epey kullandınız. Hem telefonunuzu hem de harici bataryanızı şarj etmek istiyorsunuz. Ne yaparsınız?

Şarj adaptörüne taşınabilir bataryayı takarsınız, taşınabilir bataryaya ise akıllı telefonu bağlarsınız. Böylece hem akıllı telefon, hem de taşınabilir batarya, süresi uzasa da aynı anda şarj olacaktır.

Fakat bunu yapamayan modeller de var. Siz siz olun, aynı anda hem şarj olup, hem de şarj edebilen powerbank çözümlerinden tercih edin.

Ayrıca şarj olurken ve bir cihaz takıp şarj ettiğiniz durumları gösteren bir LED bildiriminin de bulunması, işleri oldukça kolaylaştıran detaylardan.

Uyarılar

Bataryalar minik birer bomba gibidir. Fazla ısıya ve darbeye maruz kaldıklarında patlayabilirler. O yüzden taşınabilir bataryalarınıza dikkatli bakmanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle 10.000 mAh ve üzeri bataryalar, aksi bir durumda daha ciddi etkiler yaratabilir.

Taşınabilir bataryalarınızı yani powerbank çözümlerinizi güvenli yerlerde gezdirin. Ayrıca güvenilir markaları tercih edin. Piyasada çok fazla, bulunduğu değeri veremeyen, kağıt üzerinde yazanların çok daha düşük seviyesini veren sahte powerbank bulunuyor. Dikkat edin!

Son olarak telefonunuzu şarj ettiğiniz USB kabloya da dikkat edin. Kalitesiz kablolar şarj süresini uzatır, harici bataryadaki verimi düşürür. İyi kablo = en az direnç ve en yüksek hız.

Kısaca;

Powerbank, mobil hayata önem veren ve telefonlarını sürekli kullanan insanlar için olmazsa olmaz. Yazımızda belirttiğimiz gibi ihtiyaçlarınız doğrultusunda, kaliteli powerbank alımını takipçilerimize tavsiye ediyoruz.

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oy: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

TeknolojiDolabı'ndan ayrılmak üzeresiniz.

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.